See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed


Member Login
Username:
Password:
Forgot Password

You are here >> Home - News - News Item

News Item

3 September 2019

Open Meeting Results Tuesday 3rd September



Trafford AC Meeting  2019-September-03                
                   
800m Heat 1                  
1 72 Ahmed Farah SNR M City of Sheffield AC 1:49.95      
2 45 William Onek SNR M Sale Harriers Manchester 1:50.27      
3 98 David Proctor SNR M Rochdale Harriers 1:51.78      
4 82 Najib Hassan U20 M Sale Harriers Manchester 1:52.52      
5 86 Ted Chamberlain SNR M Holmfirth Harriers 1:54.03      
6 70 Joseph Morrison SNR M West Cheshire 1:54.78      
7 19 Alex Roberts U17 M Colwyn Bay 1:55.68      
8 103 Jonathon Bride SNR M Liverpool Pembroke and Sefton 2:00.06      
                   
800m Heat 2                  
1 5 Cai Morgan-roberts U20 M Menai Track and Field 1:58.13      
2 77 Aidan Lynch U17 M Sale Harriers Manchester 1:58.94      
3 102 Isaac Scott SNR M Lancaster and Morcambe 1:59.30      
4 83 Sam Stephens U17 M Vale Royal AC 2:00.07      
5 89 Dominic Howarth SNR M Leigh Harriers 2:00.94      
6 87 Will Critchley U20 M Blackpool Wyre & Fylde 2:04.18      
7 123 James Wall SNR M Trafford AC 2:06.26      
                   
800m Heat 3                  
1 116 George Safranauskas U17 M Sale Harriers Manchester 2:04.62      
2 114 Matt Ramsden U17 M Blackburn Harriers 2:04.67      
3 85 Alex Moseley U17 M Doncaster AC 2:05.16      
4 111 Ryan Heneghan U17 M Rossendale Harriers 2:05.49      
5 101 Lucas Parker U17 M Stockport Harriers 2:08.03      
6 18 Bryn Squires U17 M City of Sheffield AC 2:08.35      
7 106 Nicholas Smith U20 M Blackburn Harriers 2:12.21      
                   
800m Heat 4                  
1 120 Dan Bird SNR M Swinton 2:11.00      
2 39 Josh Shift U15 M Leigh Harriers 2:11.45      
3 100 Zac Gaillemin U17 M Sale Harriers Manchester 2:11.98      
4 104 Emma Alderson U20 F Liverpool Harriers 2:12.33      
5 9 Julia Cooke SNR F Birchfield Harriers 2:12.43      
6 93 Doug Banks SNR M Steel City Striders 2:13.30      
7 105 Phil Ryan SNR M Unattached 2:13.61      
8 63 Jacob Allen U17 M Bury AC 2:14.86      
9 74 Andrew Cotter SNR M Unattached 2:17.79      
                   
800m Heat 5                  
1 30 Zejun Yao SNR M University of Leeds 2:21.02      
2 119 Alina Stepanchuk SNR F Salford Met 2:22.22      
3 62 Ellie Vingo U20 F Cannock and Stafford 2:25.80      
4 91 Clare Constable SNR F Southport Waterloo 2:27.21      
5 65 Hannah Smith U17 F Deeside AAC 2:27.66      
6 112 Eve Crossley U17 F Keighly and Craven 2:30.48      
                   
800m Heat 6                  
1 64 Tony Everett SNR M Chorlton Runners 2:26.97      
2 81 Emily-kate Hall U17 F Sale Harriers Manchester 2:30.90      
3 115 Jim Rimmer SNR M Altrincham and District 2:35.23      
4 32 Scarlett Whittaker U17 F Sale Harriers Manchester 2:36.77      
5 99 Rod Scholes SNR M Barnsley AC 2:59.56      
                   
                   
1500m Heat 1                  
1 94 Reuben Copley U20 M Kendal AC 4:04.32      
2 76 Samuel Roberts U20 M City of Sheffield AC 4:06.08      
3 117 Finley Proffitt U17 M Macclesfield Harriers 4:08.31      
4 95 Luke Bowen U20 M Kendal AC 4:08.46      
5 84 William Ashfield U17 M Vale Royal AC 4:08.77      
6 133 Raif Serif U17 M Vale Royal AC 4:11.17      
7 122 Jack Douglas U20 M Charnwood 4:13.25      
8 29 James Jones U17 M Deeside AAC 4:14.98      
9 38 Andrew Cartwright SNR M Wakefield Harriers 4:17.56      
10 97 Henry Cullen U17 M Doncaster AC 4:20.35      
11 3 Mick Hill SNR M City of Leeds AC 4:21.01      
12 127 Nathan Williams SNR M Vale Royal AC 4:25.03      
                   
1500m Heat 2                  
1 131 Rushwan Lewis U20 M Trafford AC 4:21.49      
2 101 Lucas Parker U17 M Stockport Harriers 4:21.73      
3 2 Mark Cage SNR M Blackheath and Bramley AC 4:24.79      
4 121 Leon Foster SNR M City of Leeds AC 4:25.95      
5 130 Benjamin Rix SNR M Salford Harriers 4:29.02      
6 132 Jonny Stock U17 M Trafford AC 4:31.93      
7 128 Alex Macfarlane U17 M Stockport Harriers 4:34.67      
8 126 Alexandra Shipley SNR F MK Distance Project 4:38.00      
9 120 Dan Bird SNR M Swinton 4:38.23      
10 68 Eleanor Curran SNR F City of Sheffield AC 4:38.74      
11 41 Cyane Robinson U20 F Rotherham Harriers 4:43.23      
12 124 Rachael Friend SNR F City of Leeds AC 4:51.59      
13 69 Calum James-holmes SNR M Blackburn Harriers 4:56.40      
                   
1500m Heat 3                  
1 52 Greegan Clarkson SNR M Kingston Upon Hull 4:36.98      
2 134 Jack Cooper SNR M Trafford AC 4:41.78      
3 109 Emily Japp SNR F Blackpool Wyre & Fylde 4:45.20      
4 108 Ed Wilson SNR M City of Stoke AC 4:49.44      
5 90 Ian Fitzpatrick SNR M Southport Waterloo 5:02.07      
6 124 Rachael Friend SNR F City of Leeds AC 5:02.39      
7 15 Iwan Williams U15 M Liverpool Harriers 5:05.06      
8 4 Sarah Smith U15 F Kendal AC 5:06.80      
9 119 Alina Stepanchuk SNR F Salford Met 5:06.95      
10 110 Andrew Simm SNR M Blackpool Wyre & Fylde 5:09.72      
11 115 Jim Rimmer SNR M Altrincham and District 5:13.56      
12 107 Charlotte Wilson-dewhurst SNR F Liverpool Harriers 5:14.92      
13 11 Emma Williams U20 F Notts AC 5:15.40      
14 37 Eden Edwards U15 F Deeside AAC 5:15.49      
15 42 Stephen Jolley SNR M Unattached 5:42.08      
                   
                   
3000m Heat 1                  
1 21 Elliot Palmer SNR M Salford Harriers 8:38.83      
2 31 Jay Ferns SNR M Trafford AC 8:44.02      
3 14 Daniel Racle SNR M Altrincham and District 8:44.21      
4 13 Jack Hope SNR M Kettering AC 8:48.21      
5 3 Mick Hill SNR M City of Leeds AC 9:01.30      
6 88 Cynog Williams U20 M Trafford AC 9:11.81      
7 6 Bradley Giblin U17 M Trafford AC 9:13.52      
8 22 Joe Mangan U17 M Trafford AC 9:14.87      
9 73 Sam Heyworth U20 M Sale Harriers Manchester 9:18.04      
10 49 Abbie Donnelly SNR F Lincoln Wellington 9:18.12      
11 71 Ben Lewington SNR M Unattached 9:20.81      
12 16 Tomus Land U20 M Colwyn Bay 9:21.46      
13 47 Kristin Matuszczak SNR M Altrincham and District 9:23.13      
14 40 Matthew Sutton SNR M Trafford AC 9:28.14      
15 48 Tom O'dowd SNR M Knowsley Harriers 9:33.57      
16 28 Alex Bailey U17 M Trafford AC 9:35.06      
17 24 Seb Patrick U17 M Trafford AC 9:37.50      
18 55 Jack Mcnicol U17 M Trafford AC 9:38.63      
19 36 Alex Mason U20 M Barlick Fell Runners 9:40.22      
20 20 Alex James U17 M Sale Harriers Manchester 9:42.17      
21 7 Zoe Wassell SNR F Bristol and West 9:43.17      
22 25 Joseph Bentall U17 M Trafford AC 9:51.36      
                   
3000m Heat 2                  
1 52 Greegan Clarkson SNR M Kingston Upon Hull 9:33.82      
2 27 Josh Dutton U17 M Salford Harriers 9:40.60      
3 60 Alan Ashton SNR M Liverpool Harriers 9:42.50      
4 8 Jack Wilkinson U20 M Trafford AC 9:55.55      
5 30 Zejun Yao SNR M University of Leeds 10:02.03      
6 58 Paul Sankey SNR M Liverpool Harriers 10:04.05      
7 56 Lewis Royle U17 M Trafford AC 10:04.16      
8 33 Tessa Mccormick SNR F Vale Royal AC 10:21.81      
9 79 Alfie Vesey U17 M Trafford AC 10:22.36      
10 64 Tony Everett SNR M Chorlton Runners 10:30.33      
11 26 Tom Bentall U17 M Trafford AC 10:39.49      
12 67 James Austin SNR M Barlick Fell Runners 10:41.47      
13 44 Emily Field U20 F Bingley Harriers 10:44.00      
14 43 Christopher Roberts SNR M Northern Vets 10:56.03      
15 53 Lauren Watchom U20 F Deeside AAC 10:58.06      
16 23 Olivia Dyson U17 F Holmfirth Harriers 11:00.44      
17 50 James Done SNR M Liverpool Running Bug 11:20.67      
18 12 Emma Finney SNR F Sale Harriers Manchester 11:22.86      
19 42 Stephen Jolley SNR M Unattached 11:32.63      
20 54 Carys Watchom U17 F Deeside AAC 11:49.65      
21 46 Craig Turner SNR M Manchester Harriers 12:09.04      
                   
DISCUS      WEIGHT        
1 92 Nicholas Younis U20 M Sale Harriers Manchester 41.62 1.75k
2 35 Tony Balko SEN M Blackburn Harriers 33.19 1.5k
3 78 Leeroy Golding SEN M Pendle AC 29.24 1.5k
4 57 Harry Reedman-hirst U17 M Stockport Harriers 28.04 1.5k
5 59 Harry Miller-reedman U17 M Stockport Harriers 24.87 1.5k
6 1 Matthew Hilditch SEN M Oldham and Royton 22.83 2k
7 34 Lynn Baker SEN F Pendle AC 21.05 1k
8 61 Nathan Booth U20 M Sale Harriers Manchester 20.93 1.75k
9 51 Louis Morrison U17 M Trafford AC 20.75 1.5k
               
SHOT             WEIGHT
1 80 George Hyde U20 M West Cheshire 17.97 6k
2 92 Nicholas Younis U20 M Sale Harriers Manchester 15.60 6k
3 35 Tony Balko SEN M Blackburn Harriers 10.89 6k
4 118 Shaunna Thompson SEN F Sale Harriers Manchester 10.46 4k
5 59 Harry Miller-reedman U17 M Stockport Harriers 9.57 5k
6 32 Scarlett Whittaker U17 F Sale Harriers Manchester 9.55 3k
7 66 Ella Wilson U17 F Sale Harriers Manchester 9.02 3k
8 51 Louis Morrison U17 M Trafford AC 8.34 5k
9 34 Lynn Baker SEN F Pendle AC 7.26 3k





Back to News List

10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code

Sports Massage at
Trafford A.C.

Discounted Rate of
Just £20 for Current
Trafford Athletes


ChorltonPersonalTraining.co.uk




the Longfords Conference & Function Suite for ALL members!

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details



New Site created by Ian Salisbury 2008