See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

17 May 2022

Trafford AC Grand Prix - Distance - 17th May Results



  
T1 U15 1500 mtrs  
1 315 Ben Keeley U15 M Trafford AC 4:29.04      
2 376 Jacob Pryor U15 M Warrington AC 4:37.24      
3 342 Eva Jha U15 F Vale Royal AC 4:37.97      
4 304 Alex Fraser U15 M Sale Harriers Manchester 4:38.62      
5 347 Finlay Dobson U15 M Trafford AC 4:39.38      
6 343 Evan Lewis U15 M Trafford AC 4:46.43      
7 435 Sam Barlow U15 M Salford Harriers 4:50.83      
8 385 Jasmine Wright U15 F Trafford AC 5:04.53      
9 457 Zoe Broughton U15 F Vale Royal AC 5:08.09      
  
T2 U15 1500 mtrs  
1 415 Max Fox U15 M Doncaster AC 4:56.88      
2 442 Sasha Bartalotta U15 F Salford Harriers 4:57.95      
3 425 Oscar Gascoine U15 M Trafford AC 5:03.66      
4 445 Sophia Nation U15 F Trafford AC 5:04.49      
5 418 Molly Mills U15 F Stockport Harriers & AC 5:06.39      
6 367 Isabella Backhouse U15 F Salford Harriers 5:06.65      
7 339 Erin Carney U15 F Vale Royal AC 5:14.12      
8 462 Thomas Harris U15 M Trafford AC 5:14.59      
9 334 Elizabeth Sinclair U15 F Trafford AC 5:20.19      
10 327 Cian Taylor U15 M Stockport Harriers & AC 5:39.91      
11 365 Imogen Horseman U15 F Doncaster AC 6:08.32      
  
T3 3000mtrs Ht 1  
1 374 Jacob Cann SEN M Newham & Essex Beagles AC 8:20.28      
2 320 Callum Davidson SEN M Blackburn Harriers 8:28.68      
3 451 Tim Raynes SEN M Blackburn Harriers 8:35.71      
4 460 Luke Betts SEN M Blackburn Harriers 8:35.88      
5 317 Bradley Giblin U20 M Trafford AC 8:36.84   PB  
6 461 Michael Salter SEN M Leeds City AC 8:39.16      
7 377 Jake Wilson U20 M Vale Royal AC 8:39.17      
8 318 Brandon Quinton U20 M Warrington AC 8:45.89      
9 431 Reuben Macdonald U20 M Giffnock North AAC 8:51.85      
10 340 Ethan Ackroyd SEN M West Cheshire AC 8:53.91   PB  
11 328 Connor Bell U17 M Central AC 9:02.97      
12 381 Jamie Parkinson SEN M Thames Hare & Hounds 9:11.36      
  
T4 3000 mtrs Heat 2  
1 303 Adam Plows SEN M Scunthorpe & District AC 9:08.93      
2 393 Joseph Farrelly U20 M Manchester Harriers & AC 9:26.05      
3 469 Matthew Hughes SEN M Liverpool Harriers & AC 9:28.92      
4 467 Kevin Waterhouse SEN M Salford Mets 9:31.44      
5 389 Joe Roberts U20 M Warrington AC 9:34.69      
6 464 Philippa Stone SEN F Middlesbrough Mansdale 9:37.29      
7 452 Tom Taylor U17 M Vale Royal AC 9:48.43      
8 332 Dominique Corradi SEN F Sutton & District AC 9:51.06      
9 354 Grace Roberts U20 F Vale Royal AC 10:07.25      
10 404 Luke Wordsworth V35 M Salford Harriers 10:31.64      
11 325 Chloe Ardin U17 F Bury AC 10:45.40      
12 433 Richard Costain SEN M Penny Lane Striders 11:25.36      
13 370 Isobel Cammish U20 F Salford Harriers 11:56.87      
  
T5 800mtrs heat 1  
1 436 Sam Hopkins U20 M Trafford AC 1:55.83      
2 400 Lewis Carr SEN M BRAT 1:56.68   PB  
3 416 Max Lowrey U17 M Salford Harriers 1:56.70   PB  
4 412 Matthew Mustard SEN M Sheffield University 1:56.93      
5 302 Adam Jones SEN M Liverpool Pembroke & Sefton AC 1:58.66   PB  
6 456 William Ashfield U20 M Vale Royal AC 2:00.50      
  
T6 800mtrs heat 2  
1 333 Dylan Carney U20 M Vale Royal AC 1:55.86   PB  
2 438 Samuel Bryan U20 M Trafford AC 1:55.90   PB  
3 413 Matthew Russell U17 M Trafford AC 1:57.04   PB  
4 375 Jacob Fehily SEN M Trafford AC 1:57.86      
5 414 Max Carter SEN M Sheffield University 1:57.94      
6 346 Ewan Bate SEN M Unattached 1:58.26   PB  
7 323 Charlie Mansfield U20 M Trafford AC 1:59.47      
  
T7 800mtrs heat 3  
1 305 Alex James U20 M Sale Harriers Manchester 2:01.18      
2 450 Tim Hartley SEN M Wigan & District Harriers & AC 2:02.12      
3 348 Fletcher Foster U20 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 2:03.86      
4 379 James Wardman V40 M Rothwell Harriers & AC 2:07.01      
5 341 Ethan Nation U17 M Salford Harriers 2:08.13   PB  
6 301 Aaron Warburton U17 M Oswestry Olympians AC 2:08.90      
7 453 Ty Brockley-Langford U23 F Trafford AC 2:08.93      
8 395 Katie Johnson U20 F Edinburgh AC 2:09.15      
9 463 Olivia Vareille SEN F Falkirk Victoria Harriers 2:09.81      
  
T8 800mtrs heat 4  
1 387 Jenson Warren U17 M Preston Harriers 2:05.58   PB  
2 329 Conor Wilkinson V35 M Bury AC 2:07.56   PB  
3 474 Greg Marcroft SEN M Trafford AC 2:08.22      
4 471 Paul Howard SEN M Rothwell Harriers & AC 2:09.39      
5 440 Sara Clough U17 F Trafford AC 2:11.71   PB  
6 362 Holly Weedall U20 F Vale Royal AC 2:19.47      
7 309 Alice Gale U17 F Vale Royal AC 2:21.85      
  
T9 800mtrs heat 5  
1 378 James Walton U17 M Trafford AC 2:10.16   PB  
2 321 Callum Jefferies U23 M Unattached 2:11.14   PB  
3 420 Neil Pendlebury V50 M Altrincham & District AC 2:12.33   PB  
4 437 Samantha Mason U23 F Trafford AC 2:13.04   PB  
5 382 Jamie Robertson U17 M Trafford AC 2:16.11      
6 444 Sinead Bent SEN F Trafford AC 2:16.5 (HT)    
  
T10 800mtrs heat 6  
1 330 Daniel Bird SEN M Swinton Running Club 2:12.08      
2 405 Marissa Caldwell U17 F Trafford AC 2:18.35   PB  
3 345 Eve Hutchinson SEN F Sheffield University 2:18.72      
4 470 Isabel Castelow SEN F Halifax Harriers AC 2:18.90      
5 398 Lauren Waddington U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 2:20.69      
6 337 Emily Hughes SEN F Sale Harriers Manchester 2:20.82      
7 446 Sophia Roiditis U17 F Trafford AC 2:22.91   PB  
  
T11 800mtrs heat 7  
1 338 Emily Russell U20 F Trafford AC 2:22.51      
2 311 Amelia Bratt U20 F Salford Harriers 2:22.55      
3 355 Grace Tobin U20 F Liverpool Harriers & AC 2:22.72      
4 380 Jamie Anderton U17 M Trafford AC 2:26.74   PB  
5 426 Paul Heywood V45 M Preston Harriers 2:30.71   PB  
6 366 Isabel Brundrett U20 F Stockport Harriers & AC 2:30.73   PB  
  
T12 800mtrs heat 8  
1 371 Izzy Appleby U17 F Sale Harriers Manchester 2:23.90   PB  
2 421 Nicola Mason U20 F Trafford AC 2:23.92   PB  
3 392 Joseph Cammish U17 M Salford Harriers 2:31.18      
4 349 Fran Robbs De La Hoyde SEN F Rothwell Harriers & AC 2:34.90   PB  
5 466 Jennifer Monteith U20 F Doncaster AC 2:37.89      
  
T13 800mtrs heat 9  
1 310 Amber Davidson U17 F Salford Harriers 2:33.53   PB  
2 468 Clare Constable V50 F Southport Waterloo 2:37.13      
3 402 Lola Potts U17 F Bury AC 2:39.01   PB  
4 331 Dominic Gibson U17 M Altrincham & District AC 2:47.88      
5 441 Sarah Moore SEN F Hoylake Road Runners 2:59.14   PB  
  
T14 800mtrs BMC A  
1 502 Najib Hassan U23 M Sale Harriers Manchester 1:51.31      
2 505 William Onek SEN M Sale Harriers Manchester 1:51.91      
3 506 Evan Savage U20 M Sale Harriers Manchester 1:52.24      
4 501 Lewis Hainey U20 M Inverclyde AC 1:52.99      
5 508 Sam Stephens U20 M Vale Royal AC 1:53.44      
6 507 Elliot Savage U20 M Sale Harriers Manchester 1:53.87      
7 503 Owen Hibbert U23 M Deeside AAC 1:54.16      
  
T15 800mtrs BMC B  
1 509 Sam Brown U23 M Edinburgh AC 1:51.60      
2 513 Mark Roberts U20 M Liverpool Pembroke Sefton 1:51.81      
3 512 Andrew McGill U20 M Livingston & District AC 1:51.98      
4 511 Jack Kinrade U17 M Shrewsbury AC 1:52.58      
5 516 Jonny Stock U20 M Trafford AC 1:52.97      
6 510 Patrick Griffith U20 M Vale Royal AC 1:53.10      
7 514 Harry Russell SEN M Newbury AC 1:54.31      
8 515 Robert Smyk U23 M Salford Harriers 1:56.36      
  
T16 1500mtrs heat 1  
1 374 Jacob Cann SEN M Newham & Essex Beagles AC 3:52.22      
2 336 Elliot Smith-Rasmussen SEN M Unattached 4:00.70   PB  
3 390 Jonathan Stewart V40 M Leeds City AC 4:09.59      
4 403 Louie McCormack U20 M Trafford AC 4:09.78   PB  
5 319 Bruno Lima V40 M Salford Harriers 4:09.93      
6 372 Jack Allison SEN M Leeds City AC 4:10.43      
7 394 Joshua Dutton U20 M Salford Harriers 4:13.70   PB  
8 360 Henry Pickard U20 M Stockport Harriers & AC 4:14.25      
9 409 Matthew Harris SEN M Rossendale Harriers & AC 4:15.52      
10 410 Matthew Holton U17 M Blackpool Wyre & Fylde AC 4:19.92      
  
T17 1500mtrs heat 2  
1 472 Jake Dickinson U20 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 4:16.27      
2 465 Matthew Cooper SEN M Trafford AC 4:16.47      
3 326 Chris Stanford V40 M Warrington AC 4:16.76   PB  
4 422 Oliver Cook U23 M Salford Harriers 4:17.12   PB  
5 359 Harry Parker McLain U17 M Crewe & Nantwich AC 4:18.16   PB  
6 322 Cameron Oliver U20 M Kirkby Milers 4:18.45   PB  
7 391 Jordi Evans-Rodriguez U20 M Windsor Slough Eton & Hounslow AC 4:18.48      
8 443 Scott Thomas U23 M Chelmsford AC 4:18.88   PB  
9 388 Joe Barton SEN M Salford Harriers 4:21.63   PB  
10 373 Jack Strickley U20 M Wirral AC 4:23.79   PB  
11 417 Michael Melarkey SEN M City of Derry AC 4:33.92      
  
T18 1500mtrs heat 3  
1 473 Luke Harreld SEN M Bury AC 4:20.76      
2 477 Elliot Davies-Hayes U20 M Vale Royal AC 4:30.24      
3 364 Ian Grime V50 M Salford Harriers 4:31.32      
4 330 Daniel Bird SEN M Swinton Running Club 4:34.78      
5 406 Mark Russell V50 M Salford Harriers 4:36.74      
6 350 Freddie Fearn U23 M Edinburgh University 4:40.26   PB  
7 408 Matthew Gardner U17 M Trafford AC 4:41.03   PB  
8 420 Neil Pendlebury V50 M Altrincham & District AC 4:43.16      
9 312 Ava Clough U17 F Trafford AC 4:43.50   PB  
10 429 Rachel Friend SEN F Leeds City AC 4:43.59      
11 369 Isobel Ashcroft U20 F Vale Royal AC 4:47.89      
12 335 Ellie Bushill U20 F Vale Royal AC 4:50.12      
13 423 Oliver Thornhill U17 M Stockport Harriers & AC 5:01.60   PB  
  
T19 1500mtrs heat 4  
1 356 Harri Jackson U20 M Manchester Met University 4:44.70   PB  
2 384 Jasmine Trott U20 F Rothwell Harriers & AC 4:49.27      
3 308 Alice Fearn U17 F Wreake & Soar Valley 4:52.94   PB  
4 351 Freya Potts U20 F Bury AC 4:54.76      
5 397 Laura Street V35 F Wycombe Phoenix Harriers 4:55.82      
6 447 Sophie Harding U17 F Vale Royal AC 5:00.96   PB  
7 368 Isabelle Cunningham U20 F Preston Harriers 5:02.67      
8 424 Olivia Russell U20 F Sale Harriers Manchester 5:10.78      
9 476 Rebecca Lovegrove SEN F Salford Mets 5:21.59      
  
T20 1500mtrs BMC A  
1 518 Daniel Bebbington SEN M Blackburn Harriers 3:47.83      
2 523 Mark Bostock SEN M Wakefield District Harriers & AC 3:49.25      
3 519 Luke Johnston SEN M Liverpool Harriers & AC 3:49.65      
4 520 Adam Peacock SEN M BRAT 3:51.71      
5 524 Christopher McLew U23 M Cambuslang AC 3:54.89      
6 522 Joseph Moores SEN M Salford Harriers 3:56.73      
7 526 William Strickley U20 M Wirral AC 3:57.27      
8 527 Chris Livesey V40 M Salford Harriers 4:01.24      
9 530 Robert Price U17 M Vale Royal AC 4:02.61      
10 528 Harry Sinclair U23 M Trafford AC 4:02.98      
  
Hammer  
1 361 Holleeann Walker SEN F Sale Harriers Manchester 34.61 (4kg)    
2 383 Jasmine Richardson U20 F Sale Harriers Manchester 44.92 (4kg) PB  
1 331 Dominic Gibson U17 M Altrincham & District AC 18.07 (5kg)    
2 363 Ian Cooley V65 M Rotherham Harriers & AC 37.33 (5kg)    
1 427 Paul White SEN M Liverpool Pembroke & Sefton AC 31.57 (7.26kg) PB  
2 419 Nathan Booth SEN M Sale Harriers Manchester 27.36 (7.26kg)    
  
Javelin  
1 430 Reilly Carson U17 F Bury AC 37.56 (500g) PB  
2 316 Beth Moodie U17 F Kingston-Upon-Hull AC 37.19 (500g)    
3 428 Peter Todd V70 M Leigh Harriers & AC 27.26 (500g)    
1 401 Lewis Forster U18 M Leigh Harriers & AC 59.25 (700g) PB  
2 386 Jay Cook U18 M Bury AC 39.71 (700g)    
3 432 Rhys Watson U17 M Stockport Harriers & AC 37.37 (700g) PB  
4 423 Oliver Thornhill U17 M Stockport Harriers & AC 24.68 (700g)    
1 300 Aaron Crawford SEN M Strabane 55.84 (800g)    
2 475 Oliver Atkinson U20 M Crewe & Nantwich AC 46.56 (800g) PB  
3 455 Wayne Todd V45 M Leigh Harriers & AC 44.11 (800g)    
4 358 Harry Miller-Reedman U23 M Stockport Harriers & AC 42.42 (800g)    
5 419 Nathan Booth SEN M Sale Harriers Manchester 31.26 (800g)    



10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details