See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

18 May 2021

Grand Prix 18th May Results



  
T1 800m heat 1 U15  
1 166 Oscar Schofield U15 M Sale Harriers Manchester 2:06.42   PB  
2 2 Aaron Warburton U15 M Oswestry Olympians AC 2:08.71   PB  
3 25 Charlie Stanway U15 M Trafford AC 2:10.12   PB  
4 29 Cieran Milligan U15 M Preston Harriers 2:11.28   PB  
5 143 Matthew Clark U15 M Preston Harriers 2:12.04   PB  
6 89 Jack Winstanley U15 M Preston Harriers 2:14.18   PB  
7 186 Sara Clough U15 F Sale Harriers Manchester 2:16.73      
  
T2 800m heat 2 U15  
1 185 Sam Smalley U15 M Preston Harriers 2:12.86   PB  
2 55 Ethan Chadwick U15 M Preston Harriers 2:13.92   PB  
3 12 Anna Gisbourne U15 F Bury AC 2:14.50   PB  
4 92 Jacob Welsh U15 M Deeside AAC 2:16.13      
5 95 Jake Parker U15 M Rotherham Harriers & AC 2:17.16   PB  
6 206 Zoe Gilbody U15 F Chiltern Harriers AC 2:17.20   PB  
7 125 Lilia Harris U15 F Rotherham Harriers & AC 2:18.64   PB  
8 13 Ava Clough U15 F Sale Harriers Manchester 2:19.14   PB  
9 182 Saffron Meade U15 F Stockport Harriers & AC 2:20.57   PB  
  
T3 800m heat 3 U15  
1 135 Marcus Thomasson U15 M Chorley Athletic & Triathlon Club 2:21.86   PB  
2 103 Jessica Lark U15 F West Cheshire AC 2:23.41   PB  
3 201 Tom Farrelly U15 M Manchester Harriers & AC 2:26.81   PB  
4 195 Sophie Haslam U15 F West Cheshire AC 2:27.68   PB  
5 53 Esme Heavey U15 F Warrington AC 2:28.32   PB  
6 86 Izzy Appleby U15 F Sale Harriers Manchester 2:29.77   PB  
7 174 Rhys Watson U15 M Stockport Harriers & AC 2:32.07   PB  
8 194 Sophie Ellwood U15 F Stockport Harriers & AC 2:36.20      
  
T4 3000m heat 1  
1 37 David Devine SEN M Liverpool Harriers & AC 8:18.18   PB  
2 90 Jacob Cann SEN M Horsham Blue Star Harriers 8:19.26   PB  
3 157 Nathan Jones SEN M Cardiff AC 8:25.10      
4 140 Matt Ramsden U20 M Blackburn Harriers 8:33.55   PB  
5 7 Alistair Rutherford SEN M Liverpool Harriers & AC 8:35.60      
6 212 Connor Milnes SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 8:35.82      
7 211 Raif Serif U20 M Vale Royal AC 8:43.10      
8 199 Thomas Rogerson SEN M Liverpool Harriers & AC 8:45.39      
9 40 David Sheldon SEN M City of Stoke AC 8:46.85      
10 63 Gamar Adam SEN M Salford Harriers 8:52.68   PB  
11 64 Gavin Tomlinson V40 M Trafford AC 8:53.01      
12 105 John Fielding SEN M Ealing Southall & Middlesex AC 8:58.85      
13 209 Ben Riddell SEN M Altrincham and District 9:07.14      
14 19 Bryn Squires U20 M City of Sheffield AC 9:15.99   PB  
15 214 Jack Hughes U20 M Chorley Athletic & Triathlon Club 9:17.69      
  
T5 3000m heat 2  
1 48 Elliot Smith-Rasmussen SEN M Unattached 8:58.24   PB  
2 167 Paul Coon V35 M Salford Harriers 9:00.59      
3 34 Daniel Cooke SEN M Liverpool Harriers & AC 9:03.05   PB  
4 137 Mark Magee V35 M Blackburn Harriers 9:03.24   PB  
5 207 Josh Wragg U20 M Rotherham Harriers & AC 9:06.94      
6 10 Andrew Salmon SEN M Chorlton Runners 9:08.42   PB  
7 1 Aaron Doyle U20 M Vale Royal AC 9:08.97      
8 134 Marc Hartley SEN M Blackburn Harriers 9:10.62      
9 26 Charlie Teare U20 M Liverpool Harriers & AC 9:10.89   PB  
10 145 Matthew Lalor V35 M Ribble Valley Harriers 9:16.53   PB  
11 200 Tim Hartley SEN M Wigan & District Harriers & AC 9:19.17      
12 15 Ben Hobson SEN M Chorlton Runners 9:25.26   PB  
13 218 Mathew Shaw SEN M Chorlton Runners 9:25.36      
14 141 Matthew Brennan U20 M Liverpool Harriers & AC 9:29.58      
15 180 Ryan Sciacca SEN M Trafford AC 9:30.20   PB  
16 181 Ryan Whiston SEN M Liverpool Harriers & AC 9:46.20      
17 215 Scott Hughes SEN M Leigh Harriers & AC 9:59.22      
  
T6 3000m heat 3  
1 136 Mark Emmerson V35 M Border Harriers 9:01.19   PB  
2 142 Matthew Briggs SEN M Morpeth Harriers & AC 9:12.63   PB  
3 68 Greg Kelly V35 M Stockport Harriers & AC 9:22.44   PB  
4 179 Ryan Bradshaw SEN M Blackburn Harriers 9:25.38   PB  
5 162 Nick Arnold SEN M Salford Mets 9:27.00   PB  
6 36 Darren Russell V40 M Trafford AC 9:27.56   PB  
7 39 David Lewin SEN M Hercules Wimbledon AC 9:28.32      
8 155 Mollie Williams SEN F Stockport Harriers & AC 9:29.70   PB  
9 189 Sean Connon SEN M Chorlton Runners 9:34.20   PB  
10 175 Richard Harris V45 M Rotherham Harriers & AC 9:36.56      
11 88 Jack Poland SEN M Wallasey 9:38.70   PB  
12 138 Mark Russell V50 M Salford Harriers 9:39.61   PB  
13 149 Matthew Wall SEN M Leven Valley 9:41.24   PB  
14 170 Ray Clark SEN M Wallasey 9:48.32      
15 197 Stephen Watmough V55 M Warrington AC 9:52.47   PB  
16 35 Daniel Vasey SEN M Chorlton Runners 10:00.23   PB  
  
T7 3000m heat 4  
1 87 Jack O'Reilly U17 M Vale Royal AC 10:13.08   PB  
2 192 Simon Roberts V50 M Buckley RC 10:13.35      
3 210 Kitty Shepherd-Cross U20 F Milton Keynes Distance Project 10:14.05      
4 165 Orla Gregory U17 F Warrington AC 10:17.06   PB  
5 9 Andrew Bromley SEN M Prestatyn Running Club 10:21.83      
6 79 Hope Smith U17 F Vale Royal AC 10:22.09   PB  
7 124 Libby Huxley U20 F Preston Harriers 10:24.21   PB  
8 204 Verity Clements U20 F Halifax Harriers AC 10:28.81   PB  
9 148 Matthew Smith V45 M South Cheshire Harriers 10:42.27      
10 60 Fiona Corrick U20 F Liverpool Harriers & AC 10:47.52   PB  
11 41 Debra Campbell V35 F Liverpool Pembroke & Sefton AC 10:52.92   PB  
12 44 Ella McMutrie U17 F Liverpool Harriers & AC 11:00.07   PB  
13 160 Niamh Donnelly U20 F Liverpool Harriers & AC 11:06.00      
14 213 Steve Doxley SEN M Swinton RC 11:24.09      
15 98 James Rogers V45 M Prestatyn Running Club 11:37.69      
16 217 Harriet Bain U17 F Liverpool Harriers & AC 11:47.46      
  
T8 800m heat 1  
1 33 Daniel Bebbington SEN M Preston Harriers 1:51.85      
2 205 William Ashfield U20 M Vale Royal AC 1:56.39   PB  
3 177 Roman Hodgson U17 M Deeside AAC 1:56.91   PB  
4 176 Robert Smyk SEN M Salford Harriers 1:57.19   PB  
5 24 Charlie Roberts U20 M St Helens Sutton AC 2:00.54      
6 96 James Jones U20 M Deeside AAC 2:01.52      
  
T9 800m heat 2  
1 123 Lewis Nagington U20 M Newcastle (staffs) AC 1:57.06   PB  
2 126 Lucas Milliken U20 M Trafford AC 1:57.40   PB  
3 69 Harry Hayes SEN M Preston Harriers 1:58.96   PB  
4 203 Tyler Cartlidge U20 M Deeside AAC 1:59.60      
5 119 Kristian Green U17 M Holmfirth Harriers AC 1:59.62   PB  
  
T10 800m heat 3  
1 16 Ben Makin U20 M Blackburn Harriers 1:57.68   PB  
2 6 Alex Kerfoot U20 M Preston Harriers 1:58.35   PB  
3 111 Josh Redmond U17 M Liverpool Harriers & AC 2:00.14   PB  
4 152 Michael Dobson U17 M St Helens Sutton AC 2:00.96   PB  
5 59 Finlay White U17 M Birchfield Harriers 2:01.22   PB  
6 219 Rushwan Lewis SEN M Trafford AC 2:03.38      
7 91 Jacob Droogmans SEN M Newcastle (staffs) AC 2:04.75      
  
T11 800m heat 4  
1 106 Jonathan Stewart V40 M Leeds City AC 2:05.42      
2 147 Matthew Russell U17 M Trafford AC 2:06.57      
3 224 Greg Marcroft SEN M Trafford AC 2:06.88      
4 110 Joseph Rees Gara U17 M Wigan & District Harriers & AC 2:06.90   PB  
5 222 Daniel Fleming SEN M Burnley AC 2:07.05      
6 28 Chris Perry SEN M Exeter Harriers 2:07.49   PB  
7 132 Luke Parker U17 M Rotherham Harriers & AC 2:07.99   PB  
  
T12 800m heat 5  
1 56 Ethan Isaacs U17 M Horwich RMI Harriers 2:05.66   PB  
2 216 Sam Gilson U20 M Rotherham Harriers & AC 2:11.86      
3 178 Ruby Bell U20 F Sale Harriers Manchester 2:13.03      
4 57 Evie Wild U20 F Stockport Harriers & AC 2:15.79      
5 1 Aaron Doyle U20 M Vale Royal AC 2:19.09      
6 120 Kyle Conway SEN M Sale Harriers Manchester 2:35.04      
  
T13 800m H6  
1 146 Matthew Metcalf SEN M Sale Harriers Manchester 2:15.71      
2 208 Canyon Wilson SEN M Prestatyn Running Club 2:17.56      
3 4 Abby Stratton U17 F Blackburn Harriers 2:17.77   PB  
4 84 Isabelle Burke U17 F Sale Harriers Manchester 2:18.35      
5 100 Jed Turner V60 M Sheffield Running Club 2:19.08      
6 54 Esther Hulley U20 F Stockport Harriers & AC 2:20.85      
7 113 Julia Jagger V35 F Holmfirth Harriers AC 2:22.61      
  
T14 800m H7  
1 27 Chris Ireland V60 M Sheffield Running Club 2:22.35      
2 23 Catherine Hooper SEN F Trafford AC 2:26.50      
3 46 Ellie Small U20 F Deeside AAC 2:27.71   PB  
4 139 Martha Rayner U17 F Preston Harriers 2:28.37   PB  
5 42 Eden Edwards U17 F Deeside AAC 2:30.76      
6 118 Kevin Pye V60 M Midland Masters 2:31.98      
7 67 Grace Rayner U17 F Preston Harriers 2:35.17   PB  
  
T15 800m H8  
1 99 Jamie Robertson U17 M Trafford AC 2:21.96   PB  
2 220 Lewis Warner-Jones U17 M Chorley Athletic & Triathlon Club 2:22.68      
3 50 Emily Russell U20 F Trafford AC 2:25.66      
4 49 Emily Entwistle U17 F Warrington AC 2:27.69      
5 127 Lucie Davies U17 F Warrington AC 2:29.26   PB  
6 45 Ellen Turnbull U20 F Warrington AC 2:33.26      
7 77 Holly Horton SEN F Sheffield University 2:34.43      
8 78 Holly Jessop U17 F Stockport Harriers & AC 2:53.72   PB  
  
T16 800m H9  
1 131 Luke Bodman SEN M Prestatyn Running Club 2:34.63   PB  
2 202 Tracy Rogers SEN F Buckley RC 2:36.01   PB  
3 51 Emma Gittens U17 F Liverpool Harriers & AC 2:37.97      
4 128 Lucie Goddard SEN F Buckley RC 2:40.01   PB  
5 196 Steph Jones U17 F Stockport Track & Field 2:43.99   PB  
6 187 Sarayah Ormerod U17 F Stockport Harriers & AC 2:46.50   PB  
7 30 Claire Wyn-Jones SEN F Deeside AAC 2:48.30   PB  
8 98 James Rogers V45 M Prestatyn Running Club 2:52.01      
  
T17 1500m Heat 1  
1 22 Callum Davidson SEN M Blackburn Harriers 3:54.75   PB  
2 11 Andy Benson SEN M Preston Harriers 4:01.06      
3 156 Nathan Gray SEN M Border Harriers 4:01.17      
4 183 Sam Flaherty U20 M Liverpool Harriers & AC 4:02.83   PB  
5 72 Harry Russell SEN M Newbury AC 4:04.10   PB  
6 122 Leo Cossham SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 4:11.76   PB  
7 223 Craig Fishwell SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 4:18.21      
8 190 Seb Patrick U20 M Trafford AC 4:20.89      
9 14 Ben Brereton SEN M Newcastle (staffs) AC 4:21.63      
  
T18 1500m Heat 2  
1 38 David Holman U17 M Blackburn Harriers 4:14.35   PB  
2 47 Elliot Smith U20 M Newcastle (staffs) AC 4:20.26   PB  
3 1 Aaron Doyle U20 M Vale Royal AC 4:22.71      
4 73 Harry Sweeney U20 M Liverpool Harriers & AC 4:23.93      
5 75 Hayden Mercer U17 M Blackburn Harriers 4:25.19   PB  
6 17 Benjamin Hall U17 M Horwich RMI Harriers 4:28.75   PB  
7 32 Craig Pearson V35 M Cannock & Stafford AC 4:29.04      
8 198 Tamsin McGraw SEN F Amber Valley & Erewash AC 4:39.83      
  
T19 1500m Heat 3  
1 151 Michael Brussels U20 M St Helens Sutton AC 4:23.42   PB  
2 31 Codie Dewhurst U17 M Blackburn Harriers 4:36.31   PB  
3 5 Alex Glew U17 M Chorley Athletic & Triathlon Club 4:39.18   PB  
4 66 George Samuel Denye U17 M Preston Harriers 4:39.32   PB  
5 74 Harry Wilkin U20 M Blackburn Harriers 4:41.24   PB  
6 172 Rebecca Twardochleb SEN F Newcastle (staffs) AC 4:41.52      
7 121 Lara Crawford U20 F Sale Harriers Manchester 4:42.36      
8 94 Jake Healy SEN M St Helens Sutton AC 4:42.49      
9 116 Katie Stringer U17 F Sale Harriers Manchester 4:44.05      
10 133 Maisie Burns U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 4:44.41   PB  
11 3 Abbie Oliver SEN F Liverpool Harriers & AC 4:56.79      
  
T20 1500m Heat 4  
1 226 Ben Wilson U20 M Chorley Athletic & Triathlon Club 4:43.94      
2 221 Jack Paget-Fowler U17 M Blackburn Harriers 4:43.94      
3 70 Harry Miller-Reedman U20 M Stockport Harriers & AC 4:44.76   PB  
4 82 India Elliott SEN F Wakefield District Harriers & AC 4:44.83   PB  
5 225 Gabby Hodson U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 4:45.44      
6 43 Elizabeth Wareing U17 F Lancaster & Morecambe AC 4:45.51   PB  
7 102 Jessica Connolly U20 F Warrington AC 4:47.32   PB  
8 130 Lucy Milling U20 F Southport & Waterloo AC 4:49.84   PB  
9 164 Olivia Leigh U20 F Chorley Athletic & Triathlon Club 4:51.09      
10 81 Ian Roberts V45 M St Helens Sutton AC 5:02.98      
11 115 Katie Mathison U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 5:05.00      
  
T21 1500m Heat 5  
1 58 Faye O'Hare U20 F Liverpool Harriers & AC 4:49.80      
2 83 Isabel Holt U17 F Blackburn Harriers 5:03.21      
3 150 Megan Leigh U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 5:12.12   PB  
4 129 Lucy Armitage U20 F Sale Harriers Manchester 5:12.77   PB  
5 8 Amy Corfield SEN F St Helens Sutton AC 5:13.28   PB  
6 202 Tracy Rogers SEN F Buckley RC 5:17.25   PB  
7 41 Debra Campbell V35 F Liverpool Pembroke & Sefton AC 5:18.12      
8 220 Lewis Warner-Jones U17 M Chorley Athletic & Triathlon Club 5:19.19      
9 85 Isobel Cammish U17 F Salford Harriers 5:19.80      
10 128 Lucie Goddard SEN F Buckley RC 5:26.38   PB  
11 30 Claire Wyn-Jones SEN F Deeside AAC 5:57.56   PB  
12 193 Sonya Monaghan V50 F St Helens Sutton AC 6:02.85      
  
Discus  
1 161 Nicholas Percy SEN M Shaftesbury Barnet Harriers 61.45 (2kg)    
2 20 Caden Uzoigwe U17 M Trafford AC 49.32 (1.5kg)    
3 61 Freya Dooner SEN F Wigan & District Harriers & AC 40.04      
4 114 Kamal Benissad SEN M Sale Harriers Manchester 38.76 (2kg)    
5 101 Jenny Pyatt SEN F Trafford AC 38.29 (1kg)    
6 191 Sebastian Valentine U17 M Trafford AC 35.66 (1.5kg)    
7 153 Michael Martin V35 M Trafford AC 33.20 (2kg)    
8 21 Caitlin Rimmer U20 F City of Sheffield AC 30.00 (1kg) PB  
9 144 Matthew Hilditch SEN M Oldham & Royton Harriers & AC 28.69 (2kg) PB  
10 173 Rebekah Hopper U23 F Wigan & District Harriers & AC 26.08 (1kg)    
11 70 Harry Miller-Reedman U20 M Stockport Harriers & AC 24.96 (1.75kg)    
12 154 Millie Forrest SEN F Wigan & District Harriers & AC 23.94 (1kg)    
13 171 Rebecca Johnstone SEN F Wigan & District Harriers & AC 19.69 (1kg)    
  
Shot  
1 18 Bill Steel U20 M Southport & Waterloo AC 14.56 (6kg)    
2 20 Caden Uzoigwe U17 M Trafford AC 14.28 (5kg)    
3 189 Scott Jones SEN M Trafford AC 13.62 (7.26kg)    
4 159 Neve Davenport U17 F Trafford AC 11.67 (3kg) PB  
5 153 Michael Martin V35 M Trafford AC 11.19 (7.26kg) PB  
6 191 Sebastian Valentine U17 M Trafford AC 11.03 (5kg)    
7 114 Kamal Benissad SEN M Sale Harriers Manchester 10.74 (7.26kg)    
8 21 Caitlin Rimmer U20 F City of Sheffield AC 9.67 (4kg)    
9 196 Steph Jones U17 F Stockport Track & Field 9.09 (3kg)    
10 173 Rebekah Hopper U23 F Wigan & District Harriers & AC 9.01 (4kg)    
11 154 Millie Forrest SEN F Wigan & District Harriers & AC 7.83 (3kg)    
12 171 Rebecca Johnstone SEN F Wigan & District Harriers & AC 7.66 (4kg)    
13 54 Esther Hulley U20 F Stockport Harriers & AC 7.16 (4kg)    
14 187 Sarayah Ormerod U17 F Stockport Harriers & AC 6.85 (3kg) PB  





Back to News List




We are raising funds for a new track, please click here to help us reach our goal.


10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code


the Longfords Conference & Function Suite for ALL members!

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details



New Site created by Ian Salisbury 2008