See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Open Meetings - Results

Open Meeting Results for 23/07/2022



 
800 Metres - BMC Mens Heat 1
1 Ben Pattison U23 M Basingstoke AC 1:44.60
2 Jamie Webb SEN M Liverpool Harriers & AC 1:46.02
3 Thomas Keen U23 M Cambridge & Coleridge AC 1:46.18
4 Elliot Giles SEN M Birchfield Harriers 1:46.19
5 David Locke U23 M Cardiff AC 1:46.47
6 Thomas Staines SEN M Basingstoke AC 1:51.17
 
800 Metres - BMC Mens Heat 2
1 Matthew Stonier U23 M Invicta East Kent AC 1:46.91
2 James McMurray SEN M St Albans AC 1:47.35
3 Zak Curran SEN M Windsor Slough Eton & Hounslow AC 1:47.73
4 Max Wharton SEN M Halifax Harriers AC 1:48.29
5 Ben Murphy SEN M Tonbridge AC 1:49.23
 
800 Metres - BMC Mens Heat 3
1 Sadam Koumi SEN M Birchfield Harriers 1:48.65
2 Najib Hassan U23 M Sale Harriers Manchester 1:49.51
3 Ben Waterman SEN M Ealing Southall & Middlesex AC 1:49.81
4 William Onek SEN M Sale Harriers Manchester 1:49.89
5 James Fradley SEN M Newcastle (staffs) AC 1:51.03
6 Sam Brown U23 M Edinburgh AC 1:51.07
7 Elliot Savage U20 M Sale Harriers Manchester 1:51.94
8 Simon Coppard U23 M Tonbridge AC 1:52.81
 
800 Metres - BMC Mens Heat 4
1 Harry Cox U23 M Chiltern Harriers AC 1:50.21
2 Adam Peacock SEN M BRAT 1:50.82
3 Ben Brunswick SEN M Sale Harriers Manchester 1:51.12
4 Jonny White SEN M City of Portsmouth AC 1:51.27
5 Lewis Hainey U20 M Inverclyde AC 1:51.55
6 Ben Sandilands U20 M Fife AC 1:55.29
 
800 Metres - BMC Mens Heat 5
1 Eddie Hunter U23 M Leeds City AC 1:51.63
2 Archie Parkinson U20 M Corby AC 1:52.75
3 Sam Cullen SEN M City of Sheffield AC 1:52.90
4 Christian Chetcuti SEN M Bolton United Harriers & AC 1:53.19
5 Adetomiwa Oladiti U23 M Sale Harriers Manchester 1:53.26
6 Christian Byron SEN M Birchfield Harriers 1:53.55
7 Linton Gardiner SEN M Coventry Godiva Harriers 1:54.04
8 Sam Davey U23 M Worcester AC 1:54.75
 
800 Metres - BMC Mens Heat 6
1 Ethan O'Shea U23 M Charnwood AC 1:52.69
2 James McCrae SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 1:52.81
3 Stewart Millar SEN M Aberdeen AC 1:53.71
4 Owen Hibbert U23 M Deeside AAC 1:53.77
5 Kyle Moorhead U23 M Ireland 1:54.01
6 Pierce Clisham U20 M Coventry Godiva Harriers 1:54.36
7 Sam Stephens U20 M Vale Royal AC 1:54.48
8 Edward Dodd SEN M City of Portsmouth AC 1:56.17
 
800 Metres - BMC Mens Heat 7
1 Stefan O'Loughnane U20 M Basingstoke AC 1:53.08
2 Jamie Webster U23 M Bedford & County AC 1:54.03
3 Finlay White U20 M Birchfield Harriers 1:54.36
4 Jamie Harper SEN M Western AC 1:54.64
5 Oakley Denson U17 M Chiltern Harriers AC 1:54.85
6 Corey Campbell U17 M Team East Lothian 1:55.39
7 Finley Proffitt U20 M Trafford AC 1:57.25
 
800 Metres - BMC Mens Heat 8
1 Dylan McBride U20 M City of Lisburn 1:53.19
2 Kai Crawford U20 M Aberdeen AC 1:54.16
3 Max Price U20 M Birchfield Harriers 1:54.50
4 Jack Miskella SEN M Ireland 1:55.05
5 Ben Healey SEN M Winchester & District AC 1:55.28
6 Roman Hodgson U20 M Wirral AC 1:55.66
7 Dylan Carney U20 M Vale Royal AC 1:58.84
8 Samuel Bryan U20 M Salford Harriers 2:02.41
 
800 Metres - BMC Mens Heat 9
1 Alistair Douglass SEN M Morpeth Harriers & AC 1:55.28
2 Benjamin Coop SEN M Bury AC 1:55.30
3 Cameron West U17 M Lincoln Wellington AC 1:55.51
4 Ben Smith U20 M Mansfield Harriers & AC 1:55.54
5 Stephen Holland SEN M Unattached 1:55.81
6 Kristian Green U20 M Holmfirth Harriers AC 1:56.25
7 Zac Segal U20 M Highgate Harriers 1:56.39
8 Jordan Phillips U17 M Kilmarnock Harriers 1:56.81
9 Gabriel Mullen U17 M St Helens Sutton AC 1:58.45
 
800 Metres - BMC Womens Heat 1
1 Isabelle Boffey U23 F Enfield & Haringey AC 2:02.84
2 Sarah Billings SEN F Australia 2:03.09
3 Jenna Bromell SEN F Ireland 2:04.02
4 Steph Driscoll U23 F Liverpool Harriers & AC 2:04.44
5 Nadia Power SEN F Ireland 2:05.58
6 Rhiannon Linington-Payne SEN F Cardiff AC 2:06.11
7 Holly Archer SEN F Cambridge & Coleridge AC 2:07.53
8 Emily Simpson U23 F City of Sheffield AC 2:08.86
 
800 Metres - BMC Womens Heat 2
1 Eleanor Colbourn U20 F Harrogate Harriers & AC 2:07.30
2 Maisie Grice U23 F Aldershot Farnham & District AC 2:07.64
3 Molly Hudson U23 F Derby AC 2:09.08
4 Ty Brockley-Langford U23 F Salford Harriers 2:09.26
5 Louise Jørgensen SEN F Denmark 2:10.08
6 Ava Lloyd U20 F Wigan & District Harriers & AC 2:10.12
7 Saskia Huxham U23 F Hallamshire Harriers Sheffield AC 2:11.17
8 Annette Quaid V40 F Tynedale Harriers & AC 2:12.20
9 Tamsin McGraw SEN F Amber Valley & Erewash AC 2:12.57
 
800 Metres - BMC Womens Heat 3
1 Lucy Holmes U23 F Ireland 2:07.70
2 Hannah Taylor U17 F Aberdeen AC 2:08.83
3 Jessica Spilsbury U20 F Trafford AC 2:09.39
4 Indienne King U20 F Wigan & District Harriers & AC 2:11.62
5 Kirsti Foster U20 F Willowfield Harriers 2:12.00
6 Louise Gilbert U23 F Woodford Green AC with Essex Ladies 2:12.44
7 Claudia Carter SEN F Australia 2:12.92
8 Alex Mundell SEN F Thames Valley Harriers 2:13.17
 
800 Metres - BMC Womens Heat 4
1 Isabelle Burke U20 F Sale Harriers Manchester 2:10.76
2 Annabel Hedge U17 F St Albans AC 2:11.07
3 Lucy Scothern U20 F Chester-le-Street AC 2:11.60
4 Emily McNicol SEN F Law 2:12.00
5 Zoe Carruthers SEN F City of Lisburn 2:12.28
6 Freya Bennett U20 F Coventry Godiva Harriers 2:12.97
7 Abbi MacLeod U17 F Falkirk Victoria Harriers 2:14.22
 
800 Metres - BMC Womens Heat 5
1 Katie Sandilands U17 F Fife AC 2:14.35
2 Brigitte Humphrey SEN F Australia 2:14.64
3 Neve Hardcastle U20 F Longwood Harriers AC 2:16.74
4 Elizabeth Coakley U23 F City of Sheffield AC 2:18.66
5 Lauren Waddington U17 F Preston Harriers 2:18.79
6 Megan Ledden SEN F City of York AC 2:20.67
 
1500 Metres - BMC Mens Heat 1
1 Phil Norman SEN M Woodford Green AC with Essex Ladies 3:39.89
2 James Young SEN M Morpeth Harriers & AC 3:40.03
3 Ian Crowe-Wright SEN M Brighton & Hove AC 3:40.21
4 Ethan Hussey U20 M Leeds City AC 3:40.71
5 Ben Greenwood SEN M Perth Strathtay Harriers 3:40.82
6 Luke Duffy U23 M Mansfield Harriers & AC 3:40.95
7 Dage Minors SEN M Bermuda 3:41.24
8 David Mullarkey U23 M Leeds City AC 3:41.48
9 Michael Wilson SEN M Sunderland Harriers AC 3:41.67
10 Gustav Berlin SEN M Sweden 3:41.82
11 Arlo Ludewick U23 M Herne Hill Harriers 3:41.89
12 Scott Beattie SEN M Morpeth Harriers & AC 3:43.48
13 Daniel Bebbington SEN M Blackburn Harriers 3:44.90
14 John Howorth U23 M Team Bath AC 3:47.38
 
1500 Metres - BMC Mens Heat 2
1 Samuel Charig U23 M City of Portsmouth AC 3:43.95
2 Gavin Smith SEN M Cambuslang AC 3:45.70
3 Kieran Kelly SEN M Raheny Shamrocks AC 3:46.55
4 Josh Dickinson U23 M Leeds City AC 3:46.58
5 Jonathan Whan SEN M Clonliffe Harriers AC 3:47.08
6 Jamie MacKinnon SEN M Cambuslang AC 3:47.24
7 Juan Ignacio Pena Pizarro SEN M Chile 3:47.26
8 Mitchell Byrne SEN M Ireland 3:47.34
9 Alex Burrows SEN M Telford AC 3:47.73
10 Kieran Clements SEN M Shaftesbury Barnet Harriers 3:47.80
11 Max Heyden U23 M Aldershot Farnham & District AC 3:49.60
12 Rowan Miell-Ingram U20 M Radley 3:50.85
 
1500 Metres - BMC Mens Heat 3
1 David Proctor V35 M Sale Harriers Manchester 3:49.21
2 Matthew Clowes SEN M Cardiff AC 3:49.21
3 Joe Blacknell U23 M Aldershot Farnham & District AC 3:50.64
4 George Keen U20 M Cambridge & Coleridge AC 3:50.79
5 Adrian Bailes SEN M Birtley AC 3:51.13
6 Scott Greeves SEN M City of Norwich AC 3:51.44
7 Robert Smyk U23 M Salford Harriers 3:51.50
8 Julian Slater U23 M City of Sheffield AC 3:51.70
9 Raif Serif U23 M Vale Royal AC 3:52.17
10 Kieron Sexton SEN M Thames Valley Harriers 3:52.18
11 Myles Edwards SEN M Thames Valley Harriers 3:52.97
12 Alex Alston U20 M Bedford & County AC 3:54.15
13 Owen Miller-T20/f20 SEN M Fife AC 3:56.18
14 Matthew Ramsden U20 M Blackburn Harriers 3:56.60
 
1500 Metres - BMC Mens Heat 4
1 Jack Gumm U23 M Team Bath AC 3:48.68
2 Charlie Roberts U20 M St Helens Sutton AC 3:51.65
3 Alex Durant U23 M City of Sheffield AC 3:52.16
4 Ross Harrison U23 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 3:53.95
5 Niki Faulkner SEN M Thames Valley Harriers 3:54.11
6 Elliot Moran U23 M Exeter Harriers 3:55.46
7 Peter Cameron SEN M Edinburgh AC 3:56.76
8 Michael McCarthy SEN M Ireland 3:56.79
9 Andrew Thomson U20 M Fife AC 3:57.10
 
1500 Metres - BMC Mens Heat 5
1 Oliver Smart U20 M Tavistock 3:52.51
2 Phillip Crout SEN M Shaftesbury Barnet Harriers 3:52.81
3 Oscar Schofield U17 M Sale Harriers Manchester 3:53.16
4 Chris Livesey V40 M Salford Harriers 3:53.88
5 Jack Goodwin SEN M Bedford & County AC 3:54.29
6 Luke Nuttall-T46 U23 M Charnwood AC 3:54.89
7 George Beardmore U23 M Worcester AC 3:56.15
8 David Clark SEN M Wycombe Phoenix Harriers 3:56.32
9 Shane Robinson SEN M Lincoln Wellington AC 3:56.45
10 Jacob Reynolds U20 M Cardiff AC 3:59.04
11 William Ashfield U20 M Vale Royal AC 4:07.66
12 William Mahoney U23 M City of Norwich AC 4:08.31
 
1500 Metres - BMC Mens Heat 6
1 David Holman U20 M Blackburn Harriers 3:52.87
2 Ellis Garamszegi SEN M Shrewsbury AC 3:54.46
3 Jamie Phillips U17 M Kilmarnock Harriers 3:55.85
4 Brett Rushman U23 M Herts Phoenix AC 3:55.85
5 Grant Anderson SEN M Stockport Harriers & AC 3:59.22
6 Reiss Marshall U17 M Fife AC 4:03.01
7 Tj Jones U20 M Wirral AC 4:13.43
8 Robert Price U17 M Vale Royal AC 4:14.82
 
1500 Metres - BMC Mens Heat 7
1 Ethan Brady-Jones U20 M Wirral AC 4:01.14
2 Steven Bryce-T20/f20 SEN M Victoria Park City of Glasgow AC 4:01.46
3 Harry Sinclair U23 M Trafford AC 4:02.45
4 Alex Kerfoot U20 M Preston Harriers 4:03.39
5 Aaron Hunt U23 M Notts AC 4:04.63
6 Ed Banks V35 M Birchfield Harriers 4:04.76
7 Michael Barber U23 M Unattached 4:06.22
8 Ryan Miskelly U23 M Lagan Valley AC 4:06.96
9 Quinn Miell-Ingram U17 M Radley 4:08.75
10 David Lewis U23 M Hallamshire Harriers Sheffield AC 4:09.92
11 Thomas Carpenter U17 M Lincoln Wellington AC 4:10.35
12 Connor Bell U17 M Central AC 4:12.37
 
1500 Metres - BMC Womens Heat 1
1 Hannah Nuttall SEN F Charnwood AC 4:09.66
2 Niamh Bridson-Hubbard SEN F Blackheath & Bromley AC 4:14.12
3 Carla Sweeney SEN F Rathfarnham WSAF 4:16.80
4 Rachael Franklin SEN F Manx Harriers & AC 4:18.54
5 Shona O'Brien U23 F Ireland 4:19.22
6 Sophie Tarver SEN F Wirral AC 4:19.23
7 Philippa Stone SEN F Middlesbrough AC (Mandale) 4:19.37
8 Jennifer Walsh SEN F Leeds City AC 4:19.50
9 Maisy O'Sullivan SEN F Ireland 4:20.00
10 Maddie Deadman U23 F Basingstoke AC 4:21.13
11 Megan Davies SEN F Sale Harriers Manchester 4:21.32
12 Niamh Markham SEN F Ireland 4:22.55
12 Megan Davies SEN F Sale Harriers Manchester 4:22.55
 
1500 Metres - BMC Womens Heat 2
1 Jessica Bailey U17 F Leven Valley 4:22.56
2 Stephie Pennycook SEN F Fife AC 4:23.28
3 Samantha Mason U23 F Trafford AC 4:24.94
4 Abigail Hancock U23 F Reading AC 4:26.47
5 Abigail Stratton U20 F Blackburn Harriers 4:26.74
6 Natalie Bretherton SEN F Bristol & West AC 4:26.79
7 Eve Pound SEN F City of Sheffield AC 4:28.33
8 Katy Wood SEN F City of York AC 4:30.59
9 Sinead Bent SEN F Salford Harriers 4:30.93
10 Lucy Jones SEN F Charnwood AC 4:31.71
11 Alice Wright U20 F Brighton Phoenix 4:32.04
12 Moli Lyons U20 F Cardiff AC 4:46.20
 
1500 Metres - BMC Womens Heat 3
1 Olivia Martin U20 F Abingdon AC 4:29.30
2 Amy Teasdale U17 F Kilbarchan AAC 4:37.57
3 Ella Semple U23 F Wolverhampton & Bilston AC 4:38.41
4 Ruby Simpson U20 F City of Sheffield AC 4:39.20
5 Pippa Bailey SEN F Herts Phoenix AC 4:39.49
6 Emily Lowery U23 F Vale Royal AC 4:40.76
7 Eleanor Robinson SEN F Keighley & Craven AC 4:42.62
8 Rachel Gibson SEN F North Down AC 4:43.94
9 Rachel McGovern SEN F City of Norwich AC 5:01.09
 
3000 M S/C (m) - BMC Mens Heat 1
1 William Battershill SEN M Erme Valley Harriers 8:42.12
2 Mark Pearce SEN M Shaftesbury Barnet Harriers 8:49.76
3 Jakob Dybdal-Abrahamsen SEN M Denmark 9:01.31
4 Finley Daly SEN M Ireland 9:03.27
5 Michael Cameron SEN M Thames Valley Harriers 9:09.89
6 Patrick Noonan U23 M Ireland 9:28.35
 
5000 Metres - BMC Mens Heat 1
1 Jacob Cann U23 M Horsham Blue Star Harriers 14:01.18
2 Alfie Manthorpe SEN M City of Sheffield AC 14:04.57
3 Lewis Jagger SEN M City of Sheffield AC 14:04.93
4 Chris Perry SEN M Vale Royal AC 14:10.39
5 Angus McMillan U23 M City of York AC 14:13.12
6 Ned Potter U23 M Chichester 14:15.13
7 Tom Graham-Marr U23 M Central AC 14:17.19
8 Robert Warner SEN M Blackburn Harriers 14:17.36
9 Michael Ferguson SEN M Thames Valley Harriers 14:17.96
10 Ben Brown U20 M Southampton AC 14:18.41
11 Samuel Gebreselassie SEN M Belgrave Harriers 14:23.30
12 Callum Jones SEN M Cornwall AC 14:24.26
13 Alex Brown SEN M Morpeth Harriers & AC 14:24.90
14 Timothy Lefroy SEN M Thames Hare & Hounds 14:29.92
15 Tim Raynes SEN M Blackburn Harriers 14:38.59
16 Kieran Reilly SEN M Tonbridge AC 14:40.75
17 Jack Millar SEN M Bristol & West AC 14:43.75
18 Dave Ragan V35 M Basingstoke AC 14:47.50
19 Daniel Haymes SEN M Derby AC 14:54.34
20 Joseph Massingham SEN M Rotherham Harriers & AC 15:09.85
 
5000 Metres - BMC Mens Heat 2
1 Christian Graham U23 M Lasswade AC 14:21.07
2 Jamie Burns U23 M City of Glasgow AC 14:38.99
3 Luke Betts SEN M Blackburn Harriers 14:40.37
4 Alex Tovey SEN M Windsor Slough Eton & Hounslow AC 14:46.11
5 Sam Hancox SEN M Morpeth Harriers & AC 14:46.84
6 Alex Miell-Ingram SEN M Radley 14:49.47
7 Thomas Rogerson SEN M Liverpool Harriers & AC 14:51.23
8 Mohamed Abshir SEN M Leeds City AC 14:54.02
9 Sean Cotter U20 M Ireland 14:55.56
10 John Fielding U23 M Ealing Southall & Middlesex AC 14:55.74
11 Chris Thomas SEN M Thames Valley Harriers 14:56.74
12 Philip Winkler SEN M Morpeth Harriers & AC 14:59.68
13 Peter Gracey U23 M Ireland 15:01.89
14 Gregory Jayasuriya SEN M Middlesbrough & Cleveland Harriers 15:03.28
15 Andrew Warburton SEN M Herne Hill Harriers 15:38.39
 
5000 Metres - BMC Womens Heat 1
1 Calli Thackery SEN F Hallamshire Harriers Sheffield AC 15:02.55
2 Eloise Walker U23 F Edinburgh AC 15:25.21
3 Izzy Fry U23 F Newbury AC 15:34.16
4 Samantha Harrison SEN F Charnwood AC 15:35.94
5 Marta García-Alonso SEN F Spain 15:43.45
6 Philippa Bowden SEN F Aldershot Farnham & District AC 15:44.54
7 Georgia Hansen SEN F Australia 15:52.56
8 Verity Ockenden SEN F Swansea Harriers & AC 15:55.20
9 Grace Carson U23 F Loughborough Students 15:57.95
10 Nanna Bové SEN F Denmark 15:59.79
11 Vienna Dahle SEN F Norway 16:12.79
12 Vienna Dahle SEN F Norway 16:33.28
12 Olivia Tsim SEN F Pontypridd 16:33.28
13 Niamh Kearney SEN F Raheny Shamrocks AC 16:34.74
14 Sarah Calvert U23 F Livingston & District AC 16:39.17
15 Lauren McNeil SEN F Hallamshire Harriers Sheffield AC 16:45.64
16 Louise Small SEN F Aldershot Farnham & District AC 17:04.24
17 Emily Ruane SEN F City of Norwich AC 17:09.39
18 Rosie Hamilton-James U23 F Bury AC 17:19.49
19 Meredith Reid U20 F Inverclyde AC 17:34.99
20 Alice Wright SEN F Sale Harriers Manchester 17:40.89


10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details