See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

15 August 2020

Open Meeting 15th August Results



Trafford AC Meeting           2020-August-15      
                   
70m Hurdles Heat 1           +0.2 (Manual)      
1 108 Emily Bond U13 F North Shields Polytechnic AC 11.17      
2 18 Niamh Dolan U13 F Sale Harriers Manchester 11.86      
3 44 Victoria Anestik U13 F Falkirk Victoria Harriers 11.89      
4 42 Lily Oldale U13 F Sale Harriers Manchester 12.58      
5 146 May Bird U13 F Birchfield Harriers 12.63      
                   
70m Hurdles Heat 2           +1.2 (Manual)      
1 62 Isobel Hall U13 F Bolton United Harriers & AC 12.66      
2 45 Amy Hewitt U13 F Leigh Harriers & AC 13.05      
3 129 Molly Mills U13 F Stockport Harriers & AC 13.13      
                   
                   
75m Hurdles Heat 1           +0.8 (Manual)      
1 107 Freya Dockerty U15 F Stockport Track and Field 12.12      
2 91 Jessica Rimmer U15 F Trafford AC 12.16      
3 65 Thea Brown U15 F Sale Harriers Manchester 12.34      
4 23 Holly Stewart U15 F Stockport Harriers & AC 12.41      
5 97 Evie Schofield U15 F Stockport Track and Field 12.42      
6 66 Ella Gillespie U15 F Sale Harriers Manchester 12.50      
                   
75m Hurdles Heat 2           +0.6 (Manual)      
1 149 Ruby Wisbey U15 F West Cheshire AC 12.09      
2 192 Mia Walker U15 F Wirral AC 12.62      
3 165 Lewis Shaw U13 M Warrington AC 12.79      
4 209 Imogen Davenport U15 F Trafford AC 12.87      
5 115 Seren Redfern U15 F Stockport Track and Field 13.01      
                   
75m Hurdles Heat 3           +0.3 (Manual)      
1 191 Abigail Stewart U15 F Wirral AC 13.97      
2 193 Anna Fraser U15 F Wirral AC 14.77      
3 217 Mia Franco U15 F Amber Valley & Erewash AC 14.85      
                   
75m Hurdles Heat 4           +0.9 (Manual)      
1 250 Oliva Holbrook U15 F Trafford AC 13.70      
2 187 Madison Hackett U15 F Wirral AC 14.17      
3 216 Amber Neal U15 F Wirral AC 15.16      
                   
                   
80m Hurdles Heat 1           +2.1 (Manual)      
1 105 meg corker U17 F Stockport Track and Field 11:28      
2 17 Georgia Donald U17 F Crewe & Nantwich AC 12:00      
3 134 Myah Booth U17 F Stockport Track and Field 12:22      
4 95 Neve Davenport U17 F Trafford AC 12:42      
5 16 Sofija Dragisic Wood U17 F Sale Harriers Manchester 12:69      
                   
80m Hurdles Heat 2           -0.2 (Manual)      
1 106 Erin Lobley U17 F Stockport Track and Field 12.21      
2 110 Steph Jones U17 F Stockport Track and Field 12.63      
3 143 Ellise Fryer-francis U17 F Sale Harriers Manchester 13.23      
4 230 Ella Salih U17 F Sale Harriers Manchester 14.26      
                   
80m Hurdles Heat 3           +1.7 (Manual)      
1 166 Lisa Halliday U17 F Warrington AC 13.32      
2 3 Hayden Blunn U15 M Macclesfield Harriers & AC 13.76      
3 116 Corey Middleton U15 M Preston Harriers 14.13      
                   
                   
100m Hurdles Heat 1           +4.5 (Manual)      
1 20 Drew Bradley U17 M Crewe & Nantwich AC 14.17      
2 41 Louis Morrison U17 M Trafford AC 14.21      
3 25 Ben Boocock U17 M Blackburn Harriers 14.81      
4 43 oliver adnitt U17 M Kingston-Upon-Hull AC 14.94      
                   
100m Hurdles Heat 2           -0.5 (Manual)      
1 256 Grace Bower SEN F Sale Harriers Manchester 14.82      
2 67 Shayon Fryer-Francis U20 F Sale Harriers Manchester 15.09      
3 72 Emily Misantoni U20 F Sale Harriers Manchester 15.49      
4 71 Scarlett Whittaker U20 F Sale Harriers Manchester 16.63      
                   
100m Hurdles Heat 3           +1.3 (Manual)      
1 258 Katie Burr U17 F Stockport Track and Field 16.06  U18 height    
2 59 Neal Petley V50 M Warrington AC 18.66      
                   
                   
110m Hurdles Heat 1 - U20 Height           +4.5 (Manual)      
5 177 Kaspars Kazemaks SNR M Woking AC 15.95      
                   
                   
75m heat 1           +1.5 (Manual)      
1 185 Summer Eden U13 F Bolton United Harriers & AC 10.59      
2 60 Amelie Bodie U13 F Wirral AC 10.67      
3 189 Lucy Jones U13 F Wrexham AC 10.88      
4 159 Logan Campbell U13 M Preston Harriers 11.13      
5 146 May Bird U13 F Birchfield Harriers 11.41      
                   
75m heat 2           +0.9 (Manual)      
1 112 Toby Lemon U13 M Deeside AAC 10.54      
2 215 Renee Adams U13 F Southport & Waterloo AC 10.56      
3 181 Olivia Schrimshaw U13 F Deeside AAC 10.93      
4 232 Millie Turner U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 10.97      
5 242 Rihanna Wilshaw U13 F Birchfield Harriers 11.07      
6 243 Awahmeshi Nde Muyamah U13 F Birchfield Harriers 11.61      
                   
75m heat 3           +2.9 (Manual)      
1 88 Corey Burrett U13 M Harrogate Harriers & AC 10.46      
2 240 Nia Harrison Sargent U13 F Halifax Harriers AC 10.57      
3 131 Emily Bowker U13 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 10.87      
4 36 Henry Smith U13 M Crewe & Nantwich AC 11.00      
5 254 Elliot Jones U13 M Stockport Harriers & AC 11.12      
                   
75m heat 4           +0.7 (Manual)      
1 118 Madison Holt U13 F Sale Harriers Manchester 10.98      
2 104 Isaac Reed U13 M Sale Harriers Manchester 11.14      
3 165 Lewis Shaw U13 M Warrington AC 11.20      
4 186 Emily Green U13 F Wirral AC 11.49      
5 24 Jacob Harwood-Bretnall U13 M Stockport Harriers & AC 11.89      
                   
75m heat 5           +0.9 (Manual)      
1 200 Evie Elliott U13 F Bury AC 11.28      
2 122 Rebecca Smith U13 F Deeside AAC 11.58      
3 136 Hannah Squibbs U13 F Sale Harriers Manchester 11.86      
4 98 Imogen Hill U13 F Sale Harriers Manchester 11.92      
5 160 Dylan Llewellyn U13 M Stockport Harriers & AC 12.23      
                   
                   
100m Heat 1           -0.2 (Manual)      
1 92 Henry Nwoke U20 M Liverpool Harriers & AC 10.65      
2 19 Joe Ferguson SEN M Leeds Carnegie AC 10.73      
3 26 Sagesse Nguie SEN M Trafford AC 10.79      
4 168 Jamal Chambers SEN M Tipton Harriers 10.90      
5 48 Rivaldo Brown SEN M Trafford AC 11.12      
                   
100m Heat 2           +2.3 (Manual)      
1 178 John-Jesse Nwawulor U20 M Harrow AC 10.95      
2 241 Gildinho Leite SEN M Trafford AC 11.05      
3 21 Harry Williams U20 M Manchester Harriers & AC 11.16      
4 120 Edward Fussi SEN M Halesowen AC 11.19      
5 32 Matthew Houlden U20 M Manchester Harriers & AC 11.37      
                   
100m Heat 3           +0.4 (Manual)      
1 93 David Morgan-Harrison U20 M Kingston-Upon-Hull AC 10.97      
2 137 Ben Basten U20 M Sale Harriers Manchester 11.21      
3 244 George Foster U17 M City of Stoke AC 11.26      
4 234 James Barlow U20 M Kendal AAC 11.49      
5 125 Ishmael Anderson SEN M Birchfield Harriers 11.51      
                   
100m Heat 4           +2.8 (Manual)      
1 28 Elijah Lewis SEN M Rotherham Harriers & AC 10.99      
2 11 Jayden Riley U17 M Blackburn Harriers 11.11      
3 236 Eniola Adedotun U20 M Sale Harriers Manchester 11.35      
4 132 Esam Aftab U17 M Trafford AC 11.55      
5 138 Jack Brown-Schofield U20 M Manchester Harriers & AC 11.64      
                   
100m Heat 5           +1.8 (Manual)      
1 260 Dominic Bradley SNR M Crewe & Nantwich AC 11.13      
2 179 Fabian Powell U15 M Corby AC 11.31      
3 87 Adam Mohamed U20 M Trafford AC 11.39      
4 33 Ben Verbickas U17 M Crewe & Nantwich AC 11.46      
5 196 Nicholas Blore U20 M Macclesfield Harriers & AC 11.53      
DQ 183 Elliott Davies U20 M Liverpool Harriers & AC        
                   
100m Heat 6           +2.4 (Manual)      
1 233 Ben Wallace U17 M Wirral AC 11:34      
2 10 Darren scott V50 M St Helens Sutton AC 11:46      
3 70 Amari Kamali-Turner U20 M Manchester Harriers & AC 11:48      
4 29 Tyler Fowles SEN M City of Sheffield AC 11:56      
5 86 Ahmed Simeen U20 M Trafford AC 12:09      
6 15 Leonie Ashmeade U20 F Wakefield District Harriers & AC 12:20      
                   
100m Heat 7           +1.7 (Manual)      
1 31 Mike Coogan V45 M East Cheshire Harriers & Tameside AC 11.58      
2 153 Adam Bellis V40 M Trafford AC 11.78      
3 41 Louis Morrison U17 M Trafford AC 12.00      
4 76 Roman Allison U20 M East Cheshire Harriers & Tameside AC 12.08      
5 156 Jazmine Moss SEN F Gateshead Harriers 12.22      
                   
100m Heat 8           +2.7 (Manual)      
1 203 Atheer Galdagon SEN M City of Sheffield AC 11.68      
2 198 Joshua Robinson U20 M Bingley Harriers & AC 11.96      
3 177 Kaspars Kazemaks SNR M Woking AC 12.00      
4 252 Benjamin Whittaker U20 M Blackburn Harriers 12.03      
5 202 Nathan Fitzgerald U15 M Southport & Waterloo AC 12.03      
6 123 Trezeguet Taylor U17 F Trafford AC 12.25      
                   
100m Heat 9           +1.9 (Manual)      
1 229 Fawwaz Mustapha U20 M Blackburn Harriers 11.54      
2 7 Success Eduan U17 F Sale Harriers Manchester 11.80      
3 222 James Clark U15 M Preston Harriers 12.13      
4 172 Matthew Poole U17 M Blackpool Wyre & Fylde AC 12.66      
                   
100m Heat 10           -1.5 (Manual)      
1 195 Daniel Akinradewo U17 M Manchester Harriers & AC 12.05      
2 231 Sam Coupland U17 M Southport & Waterloo AC 12.08      
3 77 Trinity Powell U20 F Manchester Harriers & AC 12.11      
4 170 Tom Willshaw U17 M Macclesfield Harriers & AC 12.14      
5 126 Callum Wain U15 M Macclesfield Harriers & AC 12.17      
                   
100m Heat 11           +2.1 (Manual)      
1 83 George Warburton U15 M Stockport Harriers & AC 11.60      
2 5 Sean Collins U17 M Stockport Harriers & AC 11.82      
3 43 oliver adnitt U17 M Kingston-Upon-Hull AC 11.97      
4 20 Drew Bradley U17 M Crewe & Nantwich AC 12.03      
5 64 Jessica Taylor-Jemmett SEN F Sale Harriers Manchester 12.17      
6 6 Praise Owoeye U20 F Sale Harriers Manchester 12.71      
                   
100m Heat 12           +1.1 (Manual)      
1 114 Jack Doodson U17 M Stockport Track and Field 11.84      
2 197 Mia Morrisroe U17 F Liverpool Harriers & AC 12.43      
3 1 Bria Bullard U20 F Sale Harriers Manchester 12.66      
                   
100m Heat 13           +0.2 (Manual)      
1 12 Leonardo Scott U15 M Sale Harriers Manchester 11.96      
2 55 David Vaughan U17 M Bury AC 12.36      
3 25 Ben Boocock U17 M Blackburn Harriers 12.57      
4 208 Andrew Li SEN M Telford AC 12.66      
5 35 Anthony Zawalij V35 M Northern Veterens AC 12.84      
6 206 Amanda Shaw V35 F Wakefield District Harriers & AC 12.91      
                   
100m Heat 14           +1.6 (Manual)      
1 130 Thomas Monks U15 M Blackburn Harriers 12.20      
2 78 Maddison Vernon U17 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 12.22      
3 188 Rick Cordwell V40 M Chorley Athletic & Triathlon Club 12.56      
4 194 Ruka Shonibare U20 F Sale Harriers Manchester 12.69      
                   
100m Heat 15           +1.5 (Manual)      
1 220 James Ince U15 M Preston Harriers 12.27      
2 14 Osa Odemwengie U17 F Sale Harriers Manchester 12.62      
3 9 Natachi Nwosu U15 F Sale Harriers Manchester 12.66      
4 51 Elsa Thompson U17 F Kingston-Upon-Hull AC 12.69      
5 80 George Fox SEN M Blackpool Wyre & Fylde AC 12.71      
6 105 meg corker U17 F Stockport Track and Field 12.89      
                   
100m Heat 16           +0.7 (Manual)      
1 69 Lily Murphy U15 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 12.42      
2 127 Thomas Danson U15 M Macclesfield Harriers & AC 12.56      
3 90 Stuart Brown SEN M Trafford AC 12.78      
4 110 Steph Jones U17 F Stockport Track and Field 12.83      
                   
100mHeat 17           +1.4 (Manual)      
1 139 Ethan Pender U15 M Crewe & Nantwich AC 12.47      
2 228 John Wright V60 M Chorley Athletic & Triathlon Club 12.75      
3 239 Sebastian Valentine U15 M Trafford AC 12.90      
4 75 Sophie Yates U20 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 13.00      
5 219 Isla Golder SEN F University of Sheffield AC 13.14      
6 17 Georgia Donald U17 F Crewe & Nantwich AC 13.42      
                   
100mHeat18           +1.9 (Manual)      
1 47 Harry Miller-Reedman U20 M Stockport Harriers & AC 12.30      
2 173 Ben Maguire U15 M Trafford AC 12.78      
3 253 Ellina Connor U17 F Trafford AC 12.99      
4 213 Amber Hughes U15 F Southport & Waterloo AC 13.01      
5 221 Trinity Salisbury U17 F Preston Harriers 13.92      
                   
100m Heat 19           +0.4 (Manual)      
1 27 Lucy Salter U15 F Crewe & Nantwich AC 13.19      
2 61 Danielle Parrott SEN F East Cheshire Harriers & Tameside AC 13.48      
3 149 Ruby Wisbey U15 F West Cheshire AC 13.63      
4 73 Holly Nelson U17 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 13.69      
5 155 Natalia Luczak U17 F Blackpool Wyre & Fylde AC 13.89      
                   
100mHeat20           +0.8 (Manual)      
1 4 Chayce Smith SNR F Trafford AC 13.14      
2 97 Evie Schofield U15 F Stockport Track and Field 13.61      
3 2 Hannah Smith U17 F Deeside AAC 13.63      
4 201 Isabella Robinson U15 F Wirral AC 13.67      
5 161 Holly Ovens U15 F Fife AC 13.91      
6 79 Tia Grover U15 F Sale Harriers Manchester 14.19      
                   
100mHeat21           +0.5 (Manual)      
1 63 Olivia Doyle U15 F Kingston-Upon-Hull AC 13.60      
2 91 Jessica Rimmer U15 F Trafford AC 13.66      
3 210 Mariella Digioia SEN F Bury AC 14.03      
4 176 Poppy Dunne U15 F Bolton United Harriers & AC 14.04      
5 207 Katherine Neo SEN F Liverpool Harriers & AC 14.10      
                   
100mHeat22           +0.7 (Manual)      
1 68 Katie Grafton U17 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 13.68      
2 113 Lola Unsworth U15 F Stockport Track and Field 13.83      
3 187 Madison Hackett U15 F Wirral AC 13.94      
4 209 Imogen Davenport U15 F Trafford AC 14.22      
5 164 Azan Kamara U15 F Trafford AC 14.24      
6 151 Amber Brown U15 F Trafford AC 14.60      
                   
100m heat 23           +0.8 (Manual)      
1 74 Hannah Davies U17 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 13.86      
2 148 Rhys Watson U15 M Stockport Harriers & AC 14.20      
3 180 Lucy Thompson U20 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 14.38      
4 100 Sophie Brennan U15 F St Helens Sutton AC 14.41      
                   
100m heat 24           +1.5 (Manual)      
1 250 Oliva Holbrook U15 F Trafford AC 14.19      
2 249 Olivia Morris-smith U15 F Trafford AC 14.32      
3 84 chloe mark U15 F St Helens Sutton AC 14.56      
4 191 Abigail Stewart U15 F Wirral AC 14.64      
5 46 Aliesha Smith U17 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 15.34      
6 56 Libby Martin U15 F Stockport Harriers & AC 15.45      
                   
                   
200m heat 1           +1.4 (Manual)      
1 92 Henry Nwoke U20 M Liverpool Harriers & AC 21.01      
2 19 Joe Ferguson SEN M Leeds Carnegie AC 21.15      
3 26 Sagesse Nguie SEN M Trafford AC 21.24      
4 255 James Gladman SEN M Birchfield Harriers 21.28      
5 225 Lee Thompson SEN M City of Sheffield AC 21.32      
6 168 Jamal Chambers SEN M Tipton Harriers 21.90      
                   
200m heat 2           +2.1 (Manual)      
1 28 Elijah Lewis SEN M Rotherham Harriers & AC 22.13      
2 87 Adam Mohamed U20 M Trafford AC 22.18      
3 93 David Morgan-Harrison U20 M Kingston-Upon-Hull AC 22.28      
4 21 Harry Williams U20 M Manchester Harriers & AC 22.42      
5 120 Edward Fussi SEN M Halesowen AC 22.78      
                   
T200m heat 3           +0.2 (Manual)      
1 244 George Foster U17 M City of Stoke AC 22.67      
2 179 Fabian Powell U15 M Corby AC 23.04      
3 137 Ben Basten U20 M Sale Harriers Manchester 23.27      
4 233 Ben Wallace U17 M Wirral AC 23.48      
5 125 Ishmael Anderson SEN M Birchfield Harriers 23.59      
                   
200m heat 4           -0.6 (Manual)      
1 11 Jayden Riley U17 M Blackburn Harriers 22.98      
2 33 Ben Verbickas U17 M Crewe & Nantwich AC 23.01      
3 70 Amari Kamali-Turner U20 M Manchester Harriers & AC 23.37      
4 196 Nicholas Blore U20 M Macclesfield Harriers & AC 23.45      
5 138 Jack Brown-Schofield U20 M Manchester Harriers & AC 23.76      
                   
200m heat 5           +1.5 (Manual)      
1 37 Reece Ingley SNR M Trafford AC 22.71      
2 260 Dominic Bradley SNR M Crewe & Nantwich AC 22.81      
3 31 Mike Coogan V45 M East Cheshire Harriers & Tameside AC 23.28      
4 29 Tyler Fowles SEN M City of Sheffield AC 23.63      
                   
200m heat 6           +0.6 (Manual)      
1 132 Esam Aftab U17 M Trafford AC 23.21      
2 248 Tunmishe Osipitan U17 M Sale Harriers Manchester 23.31      
3 203 Atheer Galdagon SEN M City of Sheffield AC 23.52      
4 245 Callum Garvey U20 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 23.84      
5 153 Adam Bellis V40 M Trafford AC 23.89      
                   
200m Heat 7           +0.4 (Manual)      
1 10 Darren scott V50 M St Helens Sutton AC 23.68      
2 198 Joshua Robinson U20 M Bingley Harriers & AC 24.18      
3 156 Jazmine Moss SEN F Gateshead Harriers 24.55      
4 64 Jessica Taylor-Jemmett SEN F Sale Harriers Manchester 24.92      
                   
200m Heat 8           +0.9 (Manual)      
1 89 Joel TAYLOR U17 M Trafford AC 23.67      
2 5 Sean Collins U17 M Stockport Harriers & AC 23.87      
3 231 Sam Coupland U17 M Southport & Waterloo AC 24.03      
4 7 Success Eduan U17 F Sale Harriers Manchester 24.32      
                   
200m Heat 9           +2.3 (Manual)      
1 229 Fawwaz Mustapha U20 M Blackburn Harriers 23.34      
2 170 Tom Willshaw U17 M Macclesfield Harriers & AC 24.39      
3 195 Daniel Akinradewo U17 M Manchester Harriers & AC 24.45      
4 220 James Ince U15 M Preston Harriers 24.71      
5 222 James Clark U15 M Preston Harriers 25.02      
6 197 Mia Morrisroe U17 F Liverpool Harriers & AC 25.36      
                   
200m Heat 10           +1.0 (Manual)      
1 43 oliver adnitt U17 M Kingston-Upon-Hull AC 23.66      
2 114 Jack Doodson U17 M Stockport Track and Field 23.89      
3 76 Roman Allison U20 M East Cheshire Harriers & Tameside AC 24.46      
4 202 Nathan Fitzgerald U15 M Southport & Waterloo AC 24.63      
5 20 Drew Bradley U17 M Crewe & Nantwich AC 24.65      
6 126 Callum Wain U15 M Macclesfield Harriers & AC 24.69      
                   
200m Heat 11                  
1 83 George Warburton U15 M Stockport Harriers & AC 24.15      
2 208 Andrew Li SEN M Telford AC 25.61      
3 123 Trezeguet Taylor U17 F Trafford AC 25.74      
4 237 Regan Walker SEN F Sale Harriers Manchester 26.07      
5 6 Praise Owoeye U20 F Sale Harriers Manchester 26.21      
                   
200m Heat 12                  
1 12 Leonardo Scott U15 M Sale Harriers Manchester 24.71      
2 90 Stuart Brown SEN M Trafford AC 25.48      
3 188 Rick Cordwell V40 M Chorley Athletic & Triathlon Club 25.71      
4 206 Amanda Shaw V35 F Wakefield District Harriers & AC 26.36      
5 58 Taiwo Taiwo U20 F Bolton United Harriers & AC 26.45      
                   
200m Heat 13                  
1 47 Harry Miller-Reedman U20 M Stockport Harriers & AC 25.02      
2 14 Osa Odemwengie U17 F Sale Harriers Manchester 25.44      
3 8 Malcolm Mcphail V50 M Northern Veterens AC 25.59      
4 194 Ruka Shonibare U20 F Sale Harriers Manchester 26.05      
5 228 John Wright V60 M Chorley Athletic & Triathlon Club 26.06      
6 256 Grace Bower SEN F Sale Harriers Manchester 26.77      
                   
200m Heat 14                  
1 69 Lily Murphy U15 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 25.34      
2 1 Bria Bullard U20 F Sale Harriers Manchester 26.06      
3 80 George Fox SEN M Blackpool Wyre & Fylde AC 26.11      
4 9 Natachi Nwosu U15 F Sale Harriers Manchester 26.23      
                   
200m Heat 15                  
1 78 Maddison Vernon U17 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 25.48      
2 72 Emily Misantoni U20 F Sale Harriers Manchester 26.66      
3 67 Shayon Fryer-Francis U20 F Sale Harriers Manchester 26.82      
4 4 Chayce Smith SNR F Trafford AC 26.86      
5 65 Thea Brown U15 F Sale Harriers Manchester 27.17      
6 219 Isla Golder SEN F University of Sheffield AC 27.29      
                   
200m Heat 16                  
1 51 Elsa Thompson U17 F Kingston-Upon-Hull AC 25.92      
2 213 Amber Hughes U15 F Southport & Waterloo AC 27.41      
3 53 Evie Wild U20 F Stockport Harriers & AC 27.59      
4 79 Tia Grover U15 F Sale Harriers Manchester 29.54      
                   
200m Heat 17                  
1 173 Ben Maguire U15 M Trafford AC 26.29      
2 75 Sophie Yates U20 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 26.99      
3 94 Ella Wilson U20 F Sale Harriers Manchester 27.07      
4 253 Ellina Connor U17 F Trafford AC 27.11      
                   
200m Heat 18                  
1 95 Neve Davenport U17 F Trafford AC 26.87      
2 140 Mia-Rose Llewellyn U20 F Stockport Harriers & AC 27.09      
3 135 Colin Edwards V55 M Mossley AFC RC 27.80      
4 2 Hannah Smith U17 F Deeside AAC 27.81      
5 142 Folarera Fasehun U17 F Bolton United Harriers & AC 28.03      
6 61 Danielle Parrott SEN F East Cheshire Harriers & Tameside AC 28.11      
                   
200mHeat19                  
1 99 Nieve Robinson U15 F Leigh Harriers & AC 27.16      
2 85 Gabriel Mullen U15 M St Helens Sutton AC 27.76      
3 103 Niamh Rushton U17 F Nene Valley Harriers 27.76      
4 124 Isabella Merritt U17 F Horwich RMI Harriers 28.01      
5 174 erin grime U17 F Trafford AC 28.36      
6 143 Ellise Fryer-francis U17 F Sale Harriers Manchester 29.27      
                   
200m heat 20                  
1 201 Isabella Robinson U15 F Wirral AC 28.34      
2 52 Idowu Taiwo U15 F Bolton United Harriers & AC 28.55      
3 73 Holly Nelson U17 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 28.57      
4 71 Scarlett Whittaker U20 F Sale Harriers Manchester 28.67      
5 207 Katherine Neo SEN F Liverpool Harriers & AC 28.84      
6 176 Poppy Dunne U15 F Bolton United Harriers & AC 29.12      
                   
200m heat 21                  
1 63 Olivia Doyle U15 F Kingston-Upon-Hull AC 28.13      
2 74 Hannah Davies U17 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 28.28      
3 68 Katie Grafton U17 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 28.73      
4 155 Natalia Luczak U17 F Blackpool Wyre & Fylde AC 28.74      
5 187 Madison Hackett U15 F Wirral AC 29.34      
6 210 Mariella Digioia SEN F Bury AC 29.54      
                   
200m heat 22                  
1 226 Blythe Cordwell U15 F Chorley Athletic & Triathlon Club 28.61      
2 209 Imogen Davenport U15 F Trafford AC 28.85      
3 148 Rhys Watson U15 M Stockport Harriers & AC 29.74      
4 217 Mia Franco U15 F Amber Valley & Erewash AC 30.20      
5 230 Ella Salih U17 F Sale Harriers Manchester 30.44      
                   
200m heat 23                  
1 214 Jacqueline Michael SEN F University of Sheffield AC 29.49      
2 223 Lewis Dunn U15 M St Helens Sutton AC 30.05      
3 100 Sophie Brennan U15 F St Helens Sutton AC 30.57      
4 191 Abigail Stewart U15 F Wirral AC 30.90      
5 34 Saffron Meade U15 F Stockport Harriers & AC 31.06      
6 46 Aliesha Smith U17 F East Cheshire Harriers & Tameside AC 32.55      
                   
                   
300m heat 1                  
1 130 Thomas Monks U15 M Blackburn Harriers 39.25      
2 227 Oliver Lea U15 M Wirral AC 40.80      
3 192 Mia Walker U15 F Wirral AC 42.57      
4 27 Lucy Salter U15 F Crewe & Nantwich AC 44.07      
5 161 Holly Ovens U15 F Fife AC 44.47      
6 22 Abbey Bate U15 F Crewe & Nantwich AC 45.81      
                   
300m heat 2                  
1 85 Gabriel Mullen U15 M St Helens Sutton AC 42.57      
2 99 Nieve Robinson U15 F Leigh Harriers & AC 42.95      
3 115 Seren Redfern U15 F Stockport Track and Field 44.54      
4 30 Jessica Lord U15 F Stockport Harriers & AC 46.06      
                   
300m heat 4                  
1 259 James Harney U15 M East Cheshire Harriers & Tameside AC 39.29      
2 101 Jasmine Reed U15 F Sale Harriers Manchester 45.21      
3 158 Alice Tolley U15 F Hallamshire Harriers Sheffield AC 45.70      
4 50 Darcy Breen U15 F Stockport Harriers & AC 46.15      
5 251 Sophie Ellwood U15 F Stockport Harriers & AC 47.53      
                   
300m heat 5                  
1 111 Imogen Lemon U15 F Deeside AAC 47.34      
2 84 chloe mark U15 F St Helens Sutton AC 48.13      
                   
                   
150m heat 1                  
1 240 Nia Harrison Sargent U13 F Halifax Harriers AC 20.41      
2 185 Summer Eden U13 F Bolton United Harriers & AC 20.83      
3 18 Niamh Dolan U13 F Sale Harriers Manchester 20.84      
4 60 Amelie Bodie U13 F Wirral AC 21.15      
5 38 Ellena Walker U13 F Stockport Harriers & AC 21.30      
                   
150m heat 2                  
1 112 Toby Lemon U13 M Deeside AAC 20.79      
2 215 Renee Adams U13 F Southport & Waterloo AC 21.30      
3 181 Olivia Schrimshaw U13 F Deeside AAC 21.81      
4 36 Henry Smith U13 M Crewe & Nantwich AC 22.34      
5 242 Rihanna Wilshaw U13 F Birchfield Harriers 22.66      
6 243 Awahmeshi Nde Muyamah U13 F Birchfield Harriers 23.86      
                   
150m heat 3                  
1 129 Molly Mills U13 F Stockport Harriers & AC 21.76      
2 189 Lucy Jones U13 F Wrexham AC 22.09      
3 232 Millie Turner U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 22.53      
4 186 Emily Green U13 F Wirral AC 22.64      
5 118 Madison Holt U13 F Sale Harriers Manchester 22.77      
                   
150m heat 4                  
1 200 Evie Elliott U13 F Bury AC 22.48      
2 49 Lucy Jones U13 F Stockport Harriers & AC 22.83      
3 136 Hannah Squibbs U13 F Sale Harriers Manchester 23.92      
4 98 Imogen Hill U13 F Sale Harriers Manchester 23.95      
5 218 Gino Franco U13 M Amber Valley & Erewash AC 24.25      
6 160 Dylan Llewellyn U13 M Stockport Harriers & AC 24.55      
                   
  
Discus
1 247 Teddy Gannon U15 M Woking AC 46.25    
2 239 Sebastian Valentine U15 M Trafford AC 29.17    
3 224 William Lacey U15 M Bolton United Harriers & AC 23.43    
4 81 Rebecca Fisher U15 F Lsarrc Juniors 21.74    
5 226 Blythe Cordwell U15 F Chorley Athletic & Triathlon Club 21.68    
6 162 Verity GLASSEY U15 F Preston Harriers 20.78    
7 184 Jamie Greenhalgh U13 M Bolton United Harriers & AC 19.85    
  
Long Jump Pool 1
1 126 Callum Wain U15 M Macclesfield Harriers & AC 5.85 0.8  
2 127 Thomas Danson U15 M Macclesfield Harriers & AC 5.47 -1.6  
3 96 Travis Harfield U15 M Chorley Athletic & Triathlon Club 5.24 0.0  
4 149 Ruby Wisbey U15 F West Cheshire AC 4.91 1.2  
5 27 Lucy Salter U15 F Crewe & Nantwich AC 4.79 -0.8  
6 107 Freya Dockerty U15 F Stockport Track and Field 4.40 0.0  
  
Long Jump Pool 2
1 113 Lola Unsworth U15 F Stockport Track and Field 4.70 -0.3  
2 63 Olivia Doyle U15 F Kingston-Upon-Hull AC 4.62 -0.5  
3 151 Amber Brown U15 F Trafford AC 4.60 -3.7  
4 45 Amy Hewitt U13 F Leigh Harriers & AC 4.58 0.0  
5 30 Jessica Lord U15 F Stockport Harriers & AC 4.47 0.0  
  
Long Jump Pool 3
1 44 Victoria Anestik U13 F Falkirk Victoria Harriers 4.54 0.0  
2 148 Rhys Watson U15 M Stockport Harriers & AC 4.49 0.5  
3 164 Azan Kamara U15 F Trafford AC 4.22 0.0  
4 34 Saffron Meade U15 F Stockport Harriers & AC 4.19 -1.7  
5 159 Logan Campbell U13 M Preston Harriers 3.91 0.0  
  
Long Jump Pool 3
1 181 Olivia Schrimshaw U13 F Deeside AAC 4.32 0.0  
2 217 Mia Franco U15 F Amber Valley & Erewash AC 4.07 0.0  
3 189 Lucy Jones U13 F Wrexham AC 4.19 0.7  
4 240 Nia Harrison Sargent U13 F Halifax Harriers AC 4.13 0.1  
5 112 Toby Lemon U13 M Deeside AAC 4.11 1.0  
  
Long Jump Pool 4
1 84 chloe mark U15 F St Helens Sutton AC 3.78 0.0  
2 49 Lucy Jones U13 F Stockport Harriers & AC 3.55 -0.3  
3 24 Jacob Harwood-Bretnall U13 M Stockport Harriers & AC 3.44 -0.9  
4 100 Sophie Brennan U15 F St Helens Sutton AC 3.19 -0.8  
  
Long Jump Pool 5
1 259 James Harney U15 M East Cheshire Harriers & Tameside AC 5.78 0.0  
2 223 Lewis Dunn U15 M St Helens Sutton AC 4.08 -1.4  
3 36 Henry Smith U13 M Crewe & Nantwich AC 3.84 -0.5  
4 38 Ellena Walker U13 F Stockport Harriers & AC 3.78 0.0  
5 254 Elliot Jones U13 M Stockport Harriers & AC 3.76 -1.1  
6 129 Molly Mills U13 F Stockport Harriers & AC 3.75 -0.2  
  
High Jump Pool 1
1 96 Travis Harfield U15 M Chorley Athletic & Triathlon Club 1.66    
2 139 Ethan Pender U15 M Crewe & Nantwich AC 1.64    
3 65 Thea Brown U15 F Sale Harriers Manchester 1.61    
4 151 Amber Brown U15 F Trafford AC 1.41    
5 40 Qi'-Chi Ukpai U13 F Invicta East Kent AC 1.41    
  
High Jump Pool 2
1 62 Isobel Hall U13 F Bolton United Harriers & AC 1.36    
2 82 Charlotte Fisher U13 F Lsarrc Juniors 1.31    
3 38 Ellena Walker U13 F Stockport Harriers & AC 1.26    
4 232 Millie Turner U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 1.26    
5 218 Gino Franco U13 M Amber Valley & Erewash AC 1.11    
  
Javelin
1 96 Travis Harfield U15 M Chorley Athletic & Triathlon Club 47.44    
2 42 Lily Oldale U13 F Sale Harriers Manchester 35.23    
3 224 William Lacey U15 M Bolton United Harriers & AC 34.31    
4 3 Hayden Blunn U15 M Macclesfield Harriers & AC 33.40    
5 66 Ella Gillespie U15 F Sale Harriers Manchester 26.26    
6 45 Amy Hewitt U13 F Leigh Harriers & AC 24.61    
7 56 Libby Martin U15 F Stockport Harriers & AC 24.52    
8 159 Logan Campbell U13 M Preston Harriers 24.21    
9 218 Gino Franco U13 M Amber Valley & Erewash AC 20.02    
10 57 Joseph Harney U13 M East Cheshire Harriers & Tameside AC 18.75    
11 122 Rebecca Smith U13 F Deeside AAC 16    
  
Shot Pool 1
1 213 Amber Hughes U15 F Southport & Waterloo AC 10.84    
2 239 Sebastian Valentine U15 M Trafford AC 10.42    
3 145 Sara Pearson U15 F West Cheshire AC 10    
4 113 Lola Unsworth U15 F Stockport Track and Field 9.88    
5 3 Hayden Blunn U15 M Macclesfield Harriers & AC 9.79    
6 107 Freya Dockerty U15 F Stockport Track and Field 9.67    
7 23 Holly Stewart U15 F Stockport Harriers & AC 9.61    
8 226 Blythe Cordwell U15 F Chorley Athletic & Triathlon Club 9.58    
9 44 Victoria Anestik U13 F Falkirk Victoria Harriers 9.04    
10 108 Emily Bond U13 F North Shields Polytechnic AC 8.24    
  
Shot Pool 2
1 56 Libby Martin U15 F Stockport Harriers & AC 8.65    
2 30 Jessica Lord U15 F Stockport Harriers & AC 8.36    
3 162 Verity GLASSEY U15 F Preston Harriers 7.51    
4 42 Lily Oldale U13 F Sale Harriers Manchester 7.22    
5 223 Lewis Dunn U15 M St Helens Sutton AC 6.72    
6 122 Rebecca Smith U13 F Deeside AAC 6.72    
7 111 Imogen Lemon U15 F Deeside AAC 6.67    
8 49 Lucy Jones U13 F Stockport Harriers & AC 6.39    
9 62 Isobel Hall U13 F Bolton United Harriers & AC 5.21    
10 24 Jacob Harwood-Bretnall U13 M Stockport Harriers & AC 5.03    





Back to News List



10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code


the Longfords Conference & Function Suite for ALL members!

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details



New Site created by Ian Salisbury 2008