See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

11 August 2020

BMC 11th August Results



Trafford AC Meeting           2020-August-11      
                   
BMC 800 D (Womens)                  
1 466 Shen Wigfield-turner U17 F Hallamshire Harriers 2:13.32      
2 468 Anna Mason U17 F Border Harriers 2:14.81      
3 464 Ellen-mary Kearney U17 F Wirral AC 2:15.67      
4 467 Beth Hamilton U15 F Mansfield 2:16.21      
5 465 Hannah Knights SNR F Guildford & Godalming 2:17.12      
                   
BMC 800 C (Mens)                  
1 415 Rocco Zaman-browne U23 M Manchester Harriers 1:50.27      
2 411 Joseph Rogers U23 M Halesowen 1:51.56      
3 412 Michael Wilsmore SNR M Bristol & West 1:51.82      
4 413 James Fradley U23 M Newcastle (Staffs) 1:52.68      
5 414 Mark Bostock U23 M Wakefield Harriers 1:54.45      
                   
BMC 800 G (Womens)                  
1 480 Shannon Robinson U15 F Richmond & Zetland 2:20.41      
2 481 Freya Murdoch U15 F Stockport 2:21.39      
3 479 Sarah Bourne U15 F Derby AC 2:25.22      
4 478 Sophie Ellwood U15 F Stockport 2:29.56      
                   
BMC 800 G (Mens)                  
1 431 Tyler Cartlidge U17 M Deeside AAC 1:57.90      
2 433 Jonny Stock U17 M Trafford AC 1:58.46      
3 430 Ethan Brady-jones U17 M Wirral AC 2:00.94      
4 432 Roman Hodgson U17 M Deeside AAC 2:01.17      
5 434 Tj Jones U17 M Wirral AC 2:06.29      
                   
BMC 800 F (Mens)                  
1 426 David Race U17 M Gateshead Harriers 1:53.03      
2 427 Jake Minshull U17 M Coventry Godiva 1:53.91      
3 428 Finley Proffitt U20 M Macclesfield Harriers 1:56.40      
4 429 Benji Davies U20 M Peterborough & Nene Valley 1:56.95      
5 425 Ben Mclaughlin U20 M Wigan & District Harriers 1:59.99      
                   
BMC 800 B (Womens)                  
1 454 Lizzie Harris SNR F Cardiff AC 2:08.83      
2 456 Keira Brady-jones U17 F Wirral AC 2:09.00      
3 455 Saskia Huxham U23 F Hallamshire Harriers 2:09.86      
4 458 Lauren Mcneil U20 F Mansfield 2:12.37      
5 453 Indienne King U17 F Wreake & Soar Valley 2:12.47      
                   
BMC 800 F (Womens)                  
1 475 Eve Riley U17 F Border Harriers 2:15.42      
2 477 Sophie Dunbobbin U15 F Saffron AC 2:16.28      
3 476 Erin Grime U17 F Salford Harriers 2:18.98      
4 474 Hannah Smith U17 F Deeside AAC 2:20.44      
5 505 Maisie Burns U17 F Chorley  2:24.29      
                   
BMC 800 J (Mens)                  
1 506 Patrick Griffith U17 M Vale Royal AC 1:58.89      
2 446 Luke Powell U15 M Colchester & Tendring 2:01.35      
3 447 Corey Campbell U15 M Team East Lothian 2:03.23      
4 445 Zak Ferguson U15 M Rotherham Harriers 2:04.55      
5 444 Sam Yates U17 M Nuneaton 2:07.61      
                   
BMC 800 I (Mens)                  
1 443 Alexander Thompson U17 M Wharfedale 1:58.21      
2 442 Jack Davies U17 M Derby AC 1:59.06      
3 441 Max Price U17 M Birchfield Harriers 1:59.53      
4 440 William Stanway U17 M Sale Harriers Manchester 1:59.85      
                   
BMC 800 C (Womens)                  
1 461 Ty Brockley-langford U20 F Salford Harriers 2:12.02      
2 463 Mena Scatchard U20 F Leeds City 2:13.19      
3 462 Lucy Scothern U17 F Chester-le-Street 2:13.21      
4 459 Zoe Doyle V40 F Wycombe 2:15.81      
5 460 Ava Lloyd U17 F Wigan & District Harriers 2:15.91      
                   
BMC 800 E (Womens)                  
1 471 Iris Downes U17 F Shrewsbury 2:13.93      
2 469 India Barwell U17 F Lincoln Wellington 2:15.90      
3 473 Emily Chong U17 F Chester-le-Street 2:20.21      
4 472 Freya Clarkson U15 F Chester-le-Street 2:20.38      
5 470 Evie Brooks U17 F Lincoln Wellington 2:21.30      
                   
BMC 800 B (Mens)                  
1 410 Henry Johnson U20 M Houghton Harriers 1:49.68      
2 409 Daniel Joyce U20 M Tynedale 1:50.45      
3 407 Harry Russell SNR M Newbury AC 1:50.55      
4 406 Joseph Morrison U23 M West Cheshire 1:51.10      
5 408 Najib Hassan U20 M Sale Harriers Manchester 1:53.47      
                   
BMC 800 E (Mens)                  
1 422 Will Bellamy U20 M Houghton Harriers 1:51.53      
2 423 Harry Hudson U20 M Kingston Upon Hull 1:55.24      
3 424 Chris Monk SNR M Mansfield 1:56.29      
4 420 William Ashfield U17 M Vale Royal AC 1:56.74      
5 421 Alex Roberts U17 M Colwyn Bay 1:58.48      
                   
BMC 800 A (Womens)                  
1 450 Keely Hodgkinson U20 F Leigh Harriers 2:02.85      
2 451 Georgie Hartigan SNR F Birchfield Harriers 2:03.60      
3 452 Jessica Judd SNR F Blackburn Harriers 2:04.58      
4 448 Emily Simpson U23 M Sheffield & Dearne 2:04.89      
5 449 Philippa Millage SNR M Victoria Park City of Glasgow 2:08.51      
                   
BMC 800 A (Mens)                  
1 403 Max Burgin U20 M Halifax 1:44.75      
2 404 George Mills U23 M Brighton Phoenix 1:47.10      
3 402 Max Wharton SNR M Liverpool Harriers 1:50.24      
4 401 Ben Lee U20 M Vale Royal AC 1:52.40      
DNS 405 Tiarnan Crorken U23 M Preston Harriers        
                   
BMC 800 H (Mens)                  
1 438 Elliot Savage U17 M Sale Harriers Manchester 1:59.50      
2 436 Finley Mayoh U17 M Stockport 2:00.26      
3 439 Kai Crawford U17 M Aberdeen 2:00.31      
4 437 Joshua Carter U17 M Halifax 2:02.67      
5 435 Joseph Byrne U17 M Liverpool Harriers 2:06.89      
                   
BMC 800 D (Mens)                  
1 419 Samuel Charlton U20 M Wallsend 1:52.55      
2 416 Charlie Roberts U20 M St. Helens Sutton 1:52.65      
3 417 Thomas Baines U23 M Bristol & West 1:53.07      
4 418 Charlie Hobson U20 M Sale Harriers Manchester 1:54.52      
5 509 Thomas Beasley SNR M Birchfield Harriers 1:58.79      
                   
                   
BMC 1500 A (Mens)                  
1 486 Daniel Bebbington SNR M Preston Harriers 3:46.8      
2 483 Sol Sweeney U23 M Perth Strathtay 3:47.3      
3 485 Ian Crowe-Wright SNR M Brighton & Hove 3:47.8      
4 482 Andrew Smith SNR M Pudsey & Bramley 3:48.7      
5 484 Liam Dee SNR M Shaftesbury Barnet 3:49.5      
                   
BMC 1500 B (Womens)                  
1 503 Gemma Kersey SNR F Basildon 4:16.34      
2 502 Sabrina Sinha U23 F Cambridge H 4:17.17      
3 501 Eloise Walker U20 F Edinburgh AC 4:17.57      
4 504 Megan Davies SNR F Sale Harriers Manchester 4:19.71      
5 500 Eleanor Bolton U23 F Ribble Valley H 4:26.86      
                   
BMC 1500 B (Mens)                  
1 488 Tom Dodd U23 M Birchfield Harriers 3:45.56      
2 490 Stephen Mackay SNR M Glasgow City 3:45.84      
3 491 Daniel Cheeseman SNR M City of York AC 3:48.28      
4 489 Aaron Phelps SNR M Stroud 3:50.27      
5 487 Robert Warner SNR M Blackburn Harriers 3:56.21      
                   
BMC 1500 A (Womens)                  
1 496 Katie Snowden SNR F Herne Hill 4:13.9      
2 498 Elizabeth Bird SNR F Shaftesbury Barnet 4:14.6      
3 497 Holly Archer SNR F Cambridge & Coleridge 4:15.1      
4 499 Revee Walcott-Nolan SNR F Luton 4:18.0      
5 495 Kate Avery SNR F Shildon 4:19.2      
                   
BMC 1500 C (Mens)                  
1 507 Charlie Wheeler U23 M MK Distance Project 3:49.27      
2 494 Chris Livesey V40 M Salford Harriers 3:53.25      
3 508 Dan Racle U23 M Altrincham and District 3:53.53      
4 493 Osian Perrin U20 M Menai Track and Field 3:56.41      
5 492 Terence Fawden U23 M Highgate 3:59.40      
                   





Back to News List



10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code


the Longfords Conference & Function Suite for ALL members!

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details



New Site created by Ian Salisbury 2008