See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

25 July 2020

BMC Results 25th July 2020



Trafford AC Meeting           2020-July-25      
                   
200m Heat 1           0.0 (Manual)      
1 90 Joe Ferguson U23     Leeds City 21.18      
2 91 Sagesse Nguie U23     Trafford AC 21.45      
3 92 Elijah Lewis U23     Rotherham 22.42      
                   
200m Heat 2           0.0 (Manual)      
1 95 Arif Mohamed U23     Solihull 22.11      
2 93 Adam Mohamed U23     Trafford AC 22.42      
3 94 Reality Osuoha U23     Oldham & Royton 22.93      
                   
                   
BMC 800 G (Mens)                  
1 19 Sam Stephens U20     Vale Royal 1:57.78      
2 17 David Clark     Wycombe 2:00.00      
                   
BMC 800 I (Mens)                  
1 26 David Race U17     Gateshead 1:57.92      
2 25 William Ashfield U17     Vale Royal 2:00.03      
3 24 Jonny Stock U17     Trafford 2:00.07      
                   
BMC 800 M (Mens)                  
1 36 Tyler Cartlidge U17     Deeside AAC 2:00.40      
2 38 Finley Mayoh U17     Stockport 2:01.94      
3 37 William Stanway U17     Sale Harriers Manchester 2:02.15      
                   
BMC 800 N (Mens)                  
1 39 Ethan Brady-Jones U17     Wirral 2:04.38      
2 40 Solomon Okrafo-Smart U17     Absolute Tri 2:06.89      
3 41 Toby Middleton U17     Horwich 2:08.49      
                   
BMC 800 B (Mens)                  
1 4 Max Wharton     Liverpool H/New Mexico Uni 1:50.91      
2 6 Henry Johnson U20     Houghton Harriers 1:51.19      
3 5 Joseph Morrison U23     West Cheshire/Chester Uni/Liver 1:54.22      
                   
BMC 800 C (Mens)                  
1 7 Daniel Joyce U20     Tynedale 1:51.45      
2 63 Luke Farrant     Stockport Harriers 1:53.24      
3 9 Thomas Niner     Brighton & Hove/Crawley 1:53.92      
                   
BMC 800 C (Womens)                  
1 50 Katrina Simpson U23     Halesowen/Cardiff Met Uni 2:12.11      
2 48 Lauren McNeil U20     Mansfield 2:14.83      
3 49 Zoe Doyle V40     Wycombe/Veterans 2:21.92      
                   
BMC 800 L (Mens)                  
1 35 Elliot Savage U17     Sale Harriers Manchester 2:00.78      
2 34 Joshua Carter U17     Halifax 2:02.37      
3 33 TJ Jones U17     Wirral 2:02.47      
                   
BMC 800 F (Mens)                  
1 16 Charlie Roberts U20     St. Helens Sutton 1:53.96      
2 20 Finley Proffitt     Macclesfield Harriers 1:57.31      
3 18 Alex Roberts U20     Colwyn Bay 1:57.91      
                   
BMC 800 H (Mens)                  
1 23 Mark Roberts U17     Liverpool Pembroke Sefton 1:56.98      
2 22 Finlay Hutchinson U17     Notts 1:58.52      
3 21 Jake Minshull U17     Coventry 1:58.54      
                   
BMC 800 D (Womens)                  
1 51 Keira Brady-Jones U17     Wirral 2:10.87      
2 52 Amarisa Sibley U17     Blackheath & Bromley 2:11.70      
3 53 Indienne King U17     Wreake & Soar Valley 2:15.61      
                   
BMC 800 A (Womens)                  
1 42 Georgie Hartigan     Birchfield H/St. Mary's Uni 2:04.60      
2 43 Francesca Brint U23     Sale Harriers Manchester/Birmin 2:07.49      
3 44 Emily Thompson U23     Banbury/Birmingham Uni 2:10.44      
                   
BMC 800 D (Mens)                  
1 11 Osian Perrin U20     Menai 1:57.61      
2 8 Joe Armstrong     Morpeth 1:58.33      
3 10 Seb Patrick U20     Trafford AC 2:06.56      
                   
BMC 800 E (Mens)                  
1 13 Joseph Rogers U23     Halesowen/Nottingham Trent Uni/ 1:54.00      
2 15 Adam Day U23     Chiltern/Birmingham Uni 1:54.49      
3 14 Jamie Webster U20     Bedford & County/London Schs 2:03.57      
                   
BMC 800 B (Womens)                  
1 45 Katy Brown     Giffnock North 2:08.68      
2 46 Lizzie Harris     Cardiff/Cardiff Uni 2:10.18      
3 47 Saskia Huxham U23     Hallamshire/Durham Uni 2:13.34      
                   
BMC 800 J (Mens)                  
1 29 Alexander Thompson U17     Wharfedale/Bingley 2:04.64      
2 27 Thomas Bentley U17     Tipton 2:05.07      
3 28 Joseph Byrne U17     Liverpool H 2:11.98      
                   
BMC 800 A (Mens)                  
1 1 Joshua Lay U23     Rugby & Northampton/Loughboroug 1:48.70      
2 3 Tom Dodd U23     Birchfield H/Birmingham Uni 1:51.73      
3 2 Ben Lee U20     Vale Royal/DePaul Uni 1:52.09      
                   
BMC 800 F (Womens)                  
1 57 Demi Locker U17     Charnwood 2:18.65      
2 59 Hannah Smith U17     Deeside AAC 2:22.23      
3 58 Erin Grime U17     Salford H/Trafford 2:23.17      
                   
BMC 800 K (Mens)                  
1 30 Roman Hodgson U17     Deeside AAC 1:59.75      
2 32 Kai Crawford U17     Aberdeen 2:02.43      
3 31 Charlie Daley U17     Gateshead 2:08.20      
                   
BMC 800 E (Womens)                  
1 54 Shen Wigfield-Turner U17     Hallamshire 2:15.04      
2 56 Ellen-Mary Kearney U17     Wirral 2:19.94      
3 55 Tia-Lily Crane U17     City of Norwich 2:28.62      
                   
BMC 800 O (Mixed)                  
1 62 Sam Yates U17     Nuneaton 2:06.74      
2 60 Tamsin McGraw U23     Amber Valley 2:08.55      
3 61 Olivia Varielle U23     Falkirk 2:09.68      
                   





Back to News List


10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code



the Longfords Conference & Function Suite for ALL members!

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details



New Site created by Ian Salisbury 2008