See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

28 June 2022

Open Meeting 28th June - Results



  
T1 800m U15 Heat 1  
1 434 Matthew Clark U15 M Preston Harriers 2:01.95   PB  
2 482 Myles Fraser U15 M Preston Harriers 2:04.00   PB  
3 523 Thomas Molloy U15 M Deeside AAC 2:06.79   PB  
4 487 Oliver Gill U15 M Blackburn Harriers 2:07.79      
5 348 Jake Parker U15 M Rotherham Harriers & AC 2:08.17   PB  
6 244 Finlay Dobson U15 M Trafford AC 2:12.27   PB  
  
T2 800m U15 Heat 2  
1 389 Layla Roden U15 F Rotherham Harriers & AC 2:14.51   PB  
2 92 Ava Jones U15 F Preston Harriers 2:16.36   PB  
3 88 Archie Greenwood U15 M Trafford AC 2:20.86      
4 118 Charlie Rigby U15 M Liverpool Harriers & AC 2:21.65      
5 240 Esme Heavey U15 F Warrington AC 2:22.17      
6 528 Valerie Teare U15 F Liverpool Harriers & AC 2:23.52      
  
T3 800m U15 Heat 3  
1 453 Max Fox U15 M Doncaster AC 2:20.68   PB  
2 518 Thomas Bates U15 M Preston Harriers 2:22.76      
3 275 Grace Igoe U15 F Rotherham Harriers & AC 2:23.22   PB  
4 239 Emily Purdy U15 F Bury AC 2:24.10   PB  
5 93 Bailey Hughes U15 F Liverpool Harriers & AC 2:24.55      
6 323 Isabella Doran U15 F Liverpool Harriers & AC 2:30.01      
  
T4 800m U15 Heat 4  
1 242 Evan Lewis U15 M Trafford AC 2:20.18   PB  
2 491 Oscar Gascoine U15 M Trafford AC 2:23.14   PB  
3 510 Sasha Bartalotta U15 F Salford Harriers 2:25.07      
4 310 Imogen Hill U15 F Sale Harriers Manchester 2:28.95      
5 176 Darcy Slattery U15 F Salford Harriers 2:29.20      
6 121 Cian Taylor U15 M Stockport Harriers & AC 2:32.20   PB  
7 515 Sophia Nation U15 F Trafford AC 2:33.49   PB  
8 109 Caitlin McGeachy U15 F Glasgow School of Sport 2:35.41      
  
T5 800m U15 Heat 5  
1 307 Hugh Noden U15 M Macclesfield Harriers & AC 2:26.19   PB  
2 349 Jake Royle U15 M Trafford AC 2:26.42   PB  
3 522 Thomas Harris U15 M Trafford AC 2:29.13   PB  
4 372 Joshua Rogers U15 M Sale Harriers Manchester 2:29.66   PB  
5 327 Izzy Hall U15 F Sale Harriers Manchester 2:30.03   PB  
  
T6 800m U15 Heat 6  
1 280 Hannah Hull U15 F Warrington AC 2:31.19   PB  
2 86 Anna Pilling U15 F Preston Harriers 2:31.56      
3 411 Martha McCormack U15 F Trafford AC 2:37.39      
4 399 Madison Holt U15 F Sale Harriers Manchester 2:38.52      
5 496 Rachel Bowden U15 F Trafford AC 2:42.68      
6 480 Molly Taylor U15 F Preston Harriers 2:45.01   PB  
7 312 Imogen Horseman U15 F Doncaster AC 3:08.01   PB  
  
T7 3000m Heat 1  
1 421 Matt Ramsden U20 M Blackburn Harriers 8:25.18      
2 250 George Phillips SEN M Doncaster AC 8:26.74   PB  
3 545 Richard Allen SEN M Leeds City AC 8:27.14      
4 80 Alistair Rutherford SEN M Liverpool Harriers & AC 8:30.84      
5 552 Robert Smyk SEN M Salford Harriers 8:32.11   PB  
6 350 Jamie Richardson U20 M West Cheshire AC 8:32.54   PB  
7 278 Grant Anderson SEN M Stockport Harriers & AC 8:37.91      
8 540 Carl Hardman SEN M Salford Harriers 8:42.32   PB  
9 45 Akkeal Chambers SEN M Stockport Harriers & AC 8:43.01   PB  
10 356 Jenson Connell U20 M Leeds City AC 8:48.20      
11 384 Kristian Tung U20 M Ealing Southall & Middlesex AC 8:49.52      
12 547 Joseph Boden SEN M Wallasey 8:50.09   PB  
13 544 Mohamed Abshir SEN M Leeds City AC 8:52.12   PB  
14 541 Jay Ferns SEN M Trafford AC 8:52.42      
15 224 Dylan Naylor SEN M Liverpool Harriers & AC 8:57.89   PB  
16 314 Isaac Battye U20 M Horwich RMI Harriers 8:58.42   PB  
17 245 Freddie Meredith U17 M Trafford AC 9:04.06   PB  
18 512 Simon Bolland SEN M Spenborough & District AC 9:04.74      
19 437 Matthew Dailey SEN M JSK Running Club 9:22.02      
20 525 Tom Doe V40 M Lincoln Wellington AC 9:24.19      
  
T8 3000m Heat 2  
1 345 Jacob Watson V35 M Blackburn Harriers 9:10.51      
2 241 Ethan Nation U17 M Salford Harriers 9:12.13   PB  
3 363 Jonathan Cleaver V40 M Rossendale Harriers & AC 9:13.94   PB  
4 354 Jennifer Walsh SEN F Leeds City AC 9:14.23   PB  
5 546 Tom Murphy U17 M Chorley Athletic & Triathlon Club 9:14.83   PB  
6 548 Jack Poland SEN M Wallasey 9:15.52   PB  
7 272 Grace Carson SEN F Loughborough Students 9:16.12   PB  
8 506 Sam Smyth U20 M Bury AC 9:17.61   PB  
9 493 Phil Richardson SEN M Sale Harriers Manchester 9:18.77   PB  
10 173 Daniel Watt V35 M Tunbridge Wells Harriers 9:27.34      
11 379 Katy Wood SEN F City of York AC 9:27.45   PB  
12 516 Stephen Walter SEN M Blackburn Harriers 9:29.22   PB  
13 519 Thomas Blaney SEN M Blackburn Harriers 9:34.88      
14 469 Mike Fryer SEN M Helsby 9:42.35   PB  
15 277 Graham Green V55 M RunThrough AC 9:43.67      
16 454 Maximilian Kidd-Rossiter SEN M Sale Harriers Manchester 9:44.17   PB  
17 492 Peter Shipley V35 M Sale Harriers Manchester 9:46.45   PB  
18 422 Matt Spragg V45 M Sale Harriers Manchester 9:47.12   PB  
19 459 Meredith Reid U20 F Inverclyde AC 9:50.45      
  
T9 3000m Heat 3  
1 83 Andrew Bromley SEN M Wallasey 9:53.37      
2 75 Alex Ryder SEN M Prestatyn Running Club 9:56.24   PB  
3 407 Mark Clair V40 M Unattached 9:59.44      
4 110 Caitlin Purcell U20 F Aberdeen AC 9:59.71   PB  
5 397 Lucy Armitage U20 F Sale Harriers Manchester 10:00.28   PB  
6 320 Isabel Holt U17 F Blackburn Harriers 10:01.33   PB  
7 486 Oliver Bartlett SEN M Sale Harriers Manchester 10:02.91   PB  
8 263 Georgina Weston SEN F Charnwood AC 10:04.29   PB  
9 96 Ben Rees SEN M Sale Harriers Manchester 10:04.33   PB  
10 248 Gabrielle Hodson U20 F Chorley Athletic & Triathlon Club 10:05.98   PB  
11 77 Alexander Hannay SEN M Holmfirth Harriers AC 10:10.48   PB  
12 226 Ed Fazakerley V50 M Manchester Harriers & AC 10:23.11      
13 362 Jon Smalley V40 M Sale Harriers Manchester 10:35.78   PB  
14 531 William Moorhouse U17 M Preston Harriers 10:45.55   PB  
15 152 Damian McQueen V45 M Holmfirth Harriers AC 10:53.40      
16 542 Ken Harker SEN M Richmond & Zetland AC 11:00.58   PB  
17 302 Helena Croft V35 F Holmfirth Harriers AC 11:03.82      
18 377 Katie Slimon U20 F Glasgow School of Sport 11:16.28   PB  
19 378 Katie Strange SEN F Team Bath AC 11:44.43   PB  
20 353 Jennifer Monteith U20 F Doncaster AC 12:06.19   PB  
21 233 Elizabeth Heslop SEN F Tonbridge AC 12:10.64   PB  
  
T10 800m Heat 1  
1 505 Sam Cullen SEN M Scarborough AC 1:53.53      
2 383 Kristian Imroth SEN M Shaftesbury Barnet Harriers 1:54.43   PB  
3 37 Adetomiwa Oladiti SEN M Sale Harriers Manchester 1:54.46      
4 339 Jack White U20 M Telford AC 1:55.45      
5 366 Joseph Moores SEN M Salford Harriers 1:55.96      
6 507 Samuel Bryan U20 M Trafford AC 1:56.60      
7 524 Thomas Ross SEN M Corstorphine AAC 1:57.33      
  
T11 800m heat2  
1 227 Eddie Hunter SEN M Leeds City AC 1:55.33      
2 374 Kai Crawford U20 M Aberdeen AC 1:55.85      
3 536 Ibrahim Abdalla U17 M Qatar 1:56.20   PB  
4 344 Jacob Fehily SEN M Trafford AC 1:56.33      
5 94 Ben Coop SEN M Bury AC 1:56.43      
6 500 Roman Hodgson U20 M Wirral AC 1:56.85      
7 294 Harry Hayes SEN M Preston Harriers 1:58.94      
8 328 Jack Allison SEN M Leeds City AC 2:02.02      
  
T12 800m heat3  
1 533 Zak Ferguson U17 M Rotherham Harriers & AC 1:58.46   PB  
2 449 Matthew Mustard SEN M Sheffield University 1:58.54      
3 316 Isaac Leydon U17 M Vale Royal AC 1:59.77   PB  
4 76 Alexander Bell SEN M Manx Harriers & AC 2:00.16      
5 97 Ben Stratton U17 M Blackburn Harriers 2:00.30      
6 527 Tyler Cartlidge U20 M Deeside AAC 2:00.70      
7 336 Jack Muir U23 M Wharfedale 2:02.32      
  
T13 800m heat 4  
1 466 Michael Stevens U20 M Clayton-le-Moors AC 2:00.88   PB  
2 503 Ryan Corrin U20 M Manx Harriers & AC 2:01.00   PB  
3 537 Muwafaq Alqadi U17 M Qatar 2:01.40   PB  
4 261 George Sutcliffe U20 M Leeds City AC 2:01.44   PB  
5 364 Jonathan Stewart V40 M Leeds City AC 2:02.29      
6 99 Brad Keay U20 M City of Norwich AC 2:03.22      
7 543 Daniel Fleming SEN M Burnley AC 2:03.83      
8 360 Joe Bridge SEN M Unattached 2:04.05   PB  
  
T14 800m heat 5  
1 54 Alex Glew U17 M Chorley Athletic & Triathlon Club 1:58.45   PB  
2 207 Dexta Thompson U17 M Blackburn Harriers 2:00.39   PB  
3 538 Aiman Shani U20 M Qatar 2:02.27   PB  
4 370 Josh Scott U17 M Glasgow School of Sport 2:02.71      
5 295 Harry Parker McLain U17 M Crewe & Nantwich AC 2:03.67   PB  
6 229 Edward Phillips U20 M Doncaster AC 2:04.08   PB  
7 387 Laurence Manley U20 M Macclesfield Harriers & AC 2:04.15   PB  
  
T15 800m heat 6  
1 276 Graham Boreham SEN M Southport & Waterloo AC 2:03.32      
2 539 Abdulsalam Alqwi U17 M Qatar 2:04.89   PB  
3 89 Ashley Jeffery SEN M Sheffield University 2:06.38      
4 499 Rohan Jensen U20 M Macclesfield Harriers & AC 2:06.86      
5 282 Hannah Nuttall SEN F Charnwood AC 2:08.08      
6 488 Oliver Harrison U17 M Deeside AAC 2:10.75   PB  
  
T16 800m heat 7  
1 84 Andrew Muumbo SEN M Sheffield University 2:07.51      
2 508 Samuel Dallas U17 M Deeside AAC 2:07.68   PB  
3 521 Thomas Corwood U17 M Vale Royal AC 2:08.13      
4 347 Jacob Welsh U17 M Deeside AAC 2:09.10   PB  
5 535 Zoe Hunter U20 F Leeds City AC 2:10.32   PB  
6 289 Hannah Taylor U17 F Aberdeen AC 2:10.40   PB  
7 395 Louise Gilbert SEN F Woodford Green AC with Essex Ladies 2:12.55      
  
T17 800m heat 8  
1 380 Keir Arthur U17 M Inverclyde AC 2:08.88   PB  
2 398 Luke Parker U17 M West Cheshire AC 2:12.07      
3 324 Isabelle Burke U20 F Sale Harriers Manchester 2:13.18      
4 309 Imogen Blackwell U20 F Preston Harriers 2:14.21   PB  
5 458 Mena Scatchard U20 F Leeds City AC 2:17.50      
6 247 Freya Murdoch U17 F Stockport Harriers & AC 2:18.22      
7 167 Daniel Harris V40 M City of Stoke AC 2:22.04   PB  
8 230 Eleanor Robinson SEN F Keighley & Craven AC 2:25.53      
  
T18 800m heat 9  
1 549 Ryan Greenwood SEN M Wallasey 2:12.79      
2 237 Emily Bott U17 F Rotherham Harriers & AC 2:13.50   PB  
3 173 Daniel Watt V35 M Tunbridge Wells Harriers 2:14.45      
4 418 Martha Rayner U17 F Preston Harriers 2:16.68      
5 551 Ray Clark SEN M Wallasey 2:17.11      
6 40 Akira Edgson U20 F Sale Harriers Manchester 2:17.30   PB  
7 373 Julia Jagger V35 F Holmfirth Harriers AC 2:24.35      
8 140 Dale Higham V40 M Liverpool Harriers & AC 2:27.57      
  
T19 800m heat 10  
1 75 Alex Ryder SEN M Prestatyn Running Club 2:22.28      
2 400 Maisie Watson SEN F Inverclyde AC 2:23.63      
3 351 Jasmine Reed U17 F Sale Harriers Manchester 2:23.71      
4 238 Emily Hughes SEN F Sale Harriers Manchester 2:24.42      
5 325 Isabelle Cunningham U20 F Preston Harriers 2:25.71      
6 90 Ava Beaton U17 F Inverclyde AC 2:26.27      
7 514 Siobhan Benson SEN F Liverpool Harriers & AC 2:31.27      
  
T20 800m heat 11  
1 495 Poppi Watson U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 2:25.25   PB  
2 81 Amber Davidson U17 F Salford Harriers 2:30.08      
3 498 Rebecca Lovegrove V40 F Salford Mets 2:32.03   PB  
4 517 Steven Taylor V60 M Wirral AC 2:33.24      
5 489 Olivia Nolan U20 F Sale Harriers Manchester 2:34.24      
6 386 Lauren Dewsbury U20 F Stockport Harriers & AC 2:37.34   PB  
  
T21 1500m heat 1  
1 390 Lewis Jagger SEN M Sheffield Running Club 3:50.56      
2 205 David Proctor V35 M Sale Harriers Manchester 3:52.16      
3 243 Evan Savage U20 M Sale Harriers Manchester 3:52.69   PB  
4 100 Bradley Giblin U20 M Trafford AC 3:52.98   PB  
5 23 Adam Plows SEN M Scunthorpe & District AC 3:54.84   PB  
6 162 Dan Galloway U20 M Telford AC 3:54.84      
7 497 Raif Serif U23 M Vale Royal AC 3:55.03   PB  
8 494 Phillip Winkler SEN M Morpeth Harriers & AC 3:56.05   PB  
9 530 Will Singleton U20 M Shrewsbury AC 3:58.08   PB  
10 532 William Tighe SEN M Chesterfield & District AC 3:58.41   PB  
11 185 David Holman U20 M Blackburn Harriers 3:58.62      
12 361 Joe Gebbie SEN M Blackburn Harriers 4:06.21      
  
T22 1500m heat 2  
1 264 Gianluca Mastrolonardo U20 M City of York AC 4:05.71      
2 367 Joseph Reeve U20 M Richmond & Zetland AC 4:05.93   PB  
3 394 Louie McCormack U20 M Trafford AC 4:06.94      
4 504 Ryan Moore SEN M Vale Royal AC 4:07.17      
5 189 David Lewis SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 4:07.35   PB  
6 556 Jake Dickinson U20 M Liverpool Pembroke & Sefton 4:08.79      
7 342 Jacob Droogmans SEN M Newcastle (staffs) AC 4:09.85      
8 559 Matthew Harris SEN M Rossendale Harriers & AC 4:10.29      
9 371 Joshua Dutton U20 M Salford Harriers 4:10.44   PB  
10 365 Joseff Morgan U20 M Menai Track & Field 4:11.64      
11 357 Jenson Warren U17 M Preston Harriers 4:15.84   PB  
12 557 Fletcher Foster U20 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 4:17.06      
  
T23 1500m heat 3  
1 369 Josh McKinlay U20 M Kilbarchan AAC 4:14.99      
2 228 Edward Brown U20 M City of York AC 4:16.07   PB  
3 120 Christopher Ward SEN M Newark AC 4:16.95   PB  
4 31 Adam Thompson V35 M Stockport Harriers & AC 4:18.85   PB  
5 171 Daniel Smith U17 M Blackburn Harriers 4:19.51   PB  
6 554 Mark Ryan SEN M Liverpool Harriers & AC 4:21.13   PB  
7 290 Harri Morgan U17 M Menai Track & Field 4:21.82   PB  
8 335 Jack Lamb U17 M Blackburn Harriers 4:21.85   PB  
9 526 Tom Taylor U17 M Vale Royal AC 4:24.75   PB  
10 279 Greg Kelly V35 M Stockport Harriers & AC 4:24.77      
11 236 Elliot Davies-Hayes U20 M Vale Royal AC 4:31.62      
  
T24 1500m heat 4  
1 235 Ellen Mary Kearney U20 F Wirral AC 4:27.32      
2 173 Daniel Watt V35 M Tunbridge Wells Harriers 4:29.43   PB  
3 558 Rushawn Lewis SEN M Trafford AC 4:29.64      
4 513 Sinead Bent SEN F Trafford AC 4:29.74      
5 479 Molly Butterworth SEN F Doncaster AC 4:31.54      
6 21 Abby Stratton U20 F Blackburn Harriers 4:32.46      
7 509 Sara Clough U17 F Trafford AC 4:34.74   PB  
8 469 Mike Fryer SEN M Helsby 4:38.51   PB  
9 392 Lilia Harris U17 F Rotherham Harriers & AC 4:39.37      
10 391 Libby Huxley U20 F Preston Harriers 4:41.86      
11 313 India Barwell U20 F Lincoln Wellington AC 4:50.36      
  
T25 1500m heat 5  
1 436 Matthew Collister SEN M Bury AC 4:35.49      
2 79 Alice Jones U20 F Wharfedale 4:35.98   PB  
3 439 Matthew Gardner U17 M Trafford AC 4:40.02   PB  
4 478 Millie McClelland-Brooks U17 F Inverclyde AC 4:44.51      
5 490 Orla Gregory U20 F Warrington AC 4:45.80      
6 376 Katie Miller SEN F Liverpool Harriers & AC 4:46.91   PB  
7 283 Hannah Seager SEN F Charnwood AC 4:48.82      
8 91 Ava Clough U17 F Trafford AC 4:49.11      
9 98 Bethany Reid U20 F Chorley Athletic & Triathlon Club 4:56.01   PB  
  
T26 1500m heat 6  
1 381 Khaleb Djesa SEN M Salford Mets 4:47.80      
2 78 Alexander Rix U17 M Warrington AC 4:54.77   PB  
3 231 Elena Bartalotta U17 F Salford Harriers 4:57.48      
4 396 Lucie Davies U17 F Warrington AC 4:57.49      
5 385 Laura Street V35 F Wycombe Phoenix Harriers 4:58.64      
6 553 Grace Rayner U17 F Preston Harriers 5:04.20      
7 69 Alex Pullan U23 M Radcliffe AC 5:15.17   PB  
8 498 Rebecca Lovegrove V40 F Salford Mets 5:15.67   PB  
  
Discus  
1 246 Freya Dooner SEN F Wigan & District Harriers & AC 43.82 (1kg)    
2 355 Jenny Pyatt SEN F Trafford AC 41.35 (1kg)    
3 474 Millie Forrest SEN F Wigan & District Harriers & AC 22.08 (1kg)    
1 82 Amy Thompson U17 F Wigan & District Harriers & AC 19.89 (0.75kg) PB  
1 375 Kamal Benissad SEN M Sale Harriers Manchester 39.94 (2kg)    
2 483 Nick Wedderman SEN M Liverpool Harriers & AC 33.75 (2kg)    
3 448 Matthew Hilditch SEN M Oldham & Royton Harriers & AC 29.68 (2kg)    
1 159 Damon Cripps V50 M Worcester AC 34.00 (1.5kg)    
2 550 Anthony Balko SEN M Blackburn Harriers 32.60 (1.5kg)    
3 511 Sebastian Valentine U17 M Trafford AC NM (1.5kg)    
  
Shot  
1 474 Millie Forrest SEN F Wigan & District Harriers & AC 7.55 (3kg)    
2 82 Amy Thompson U17 F Wigan & District Harriers & AC 6.83 (3kg)    
1 306 Holly Benson SEN F Leigh Harriers & AC 9.99 (4kg)    
1 159 Damon Cripps V50 M Worcester AC 11.06 (6kg)    
2 530 Will Singleton U20 M Shrewsbury AC 10.60 (6kg) PB  
1 483 Nick Wedderman SEN M Liverpool Harriers & AC 10.60 (7.26kg) PB  



10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details