See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

13 July 2021

Open Meeting Results Tuesday 13th July



  
T1 U15 800m heat 1  
1 550 Robert Price U15 M Vale Royal AC 2:03.75      
2 262 Ethan Chadwick U15 M Preston Harriers 2:08.52      
3 238 Cieran Milligan U15 M Preston Harriers 2:09.12      
4 268 Gabriel Mullen U15 M St Helens Sutton AC 2:10.78      
5 263 Ethan Roberts U15 M Chorley Athletic & Triathlon Club 2:12.58      
6 273 Harry Peacocke U15 M Rochdale Harriers & AC 2:12.93      
7 287 James O'Brien U15 M Sale Harriers Manchester 2:15.41      
8 571 Thomas Corwood U15 M Vale Royal AC 2:16.42      
9 218 Ben Leatherbarrow U15 M Liverpool Harriers & AC 2:17.61      
  
T2 U15 800m heat 2  
1 217 Beca Bown U15 F Menai Track & Field 2:21.87      
2 514 Liam Johnson U15 M St Helens Sutton AC 2:22.90      
3 547 Rhys Bowden U15 M Vale Royal AC 2:24.17      
4 228 Cara Scott U15 F Menai Track & Field 2:25.40      
5 568 Sophie Harding U15 F Vale Royal AC 2:28.12      
6 553 Sam Barlow U15 M Salford Harriers 2:31.31      
  
T3 U15 800m heat 3  
1 549 Riley Malone U15 M Liverpool Harriers & AC 2:24.31      
2 508 Lara Bellingham U15 F Liverpool Harriers & AC 2:25.93      
3 202 Aisling Brooks U15 F Stockport Harriers & AC 2:29.05      
4 583 Hannah Culshaw U15 F Wigan & District Harriers & AC 2:35.81      
5 208 Alexa Billman U15 F Stockport Harriers & AC 2:36.84      
6 297 Joseph Cammish U15 M Salford Harriers 2:37.08      
7 258 Erin Carney U15 F Vale Royal AC 2:45.50      
  
T4 3000m heat 1  
1 592 Chris Perry SEN M Vale Royal AC 8:11.91   PB  
2 245 David Devine SEN M Liverpool Harriers & AC 8:15.19   PB  
3 224 Callum Davidson SEN M Blackburn Harriers 8:16.90   PB  
4 209 Alistair Rutherford SEN M Liverpool Harriers & AC 8:26.81   PB  
5 294 Joe Monk SEN M Preston Harriers 8:27.76   PB  
6 575 Tim Raynes SEN M Blackburn Harriers 8:31.37   PB  
7 586 Callum Tharme SEN M Gala Harriers 8:32.29      
8 241 Daniel Haymes SEN M Derby AC 8:33.58      
9 558 Se Loughlin U20 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 8:43.18   PB  
10 520 Mark Magee V35 M Blackburn Harriers 9:04.18      
11 215 Anthony Valentine V45 M Bolton United Harriers & AC 9:18.22      
12 275 Harvey Norden U20 M Rothwell & District Harriers 9:28.41      
13 225 Cameron Oliver U17 M Kirkby Milers 9:30.81   PB  
14 204 Alec Francis SEN M Stockport Harriers & AC 9:37.36      
15 221 Billy Reid U17 M Preston Harriers 9:37.95   PB  
  
T5 3000m heat 2  
1 525 Matthew Cooper SEN M Unattached 9:23.97      
2 554 Sam Gilson U20 M Rotherham Harriers & AC 9:25.37   PB  
3 584 Thomas O'Dowd SEN M Knowsley Harriers AC 9:34.30      
4 300 Joseph Twigg SEN M Lancaster & Morecambe AC 9:36.13      
5 212 Andrew Grenfell V35 M Rossendale Harriers & AC 9:36.63   PB  
6 288 James Scott-Buccleuch V40 M Stockport Harriers & AC 10:00.23      
7 227 Cara Inch SEN F Holmfirth Harriers AC 10:17.52   PB  
8 291 Jasmine Trott U20 F Rothwell & District Harriers 10:22.38   PB  
9 591 Dan Atkinson SEN M Trafford AC 10:30.48   PB  
10 239 Damian McQueen V45 M Holmfirth Harriers AC 10:31.29      
11 541 Paul Clutterbuck V50 M Cheshire Dragons 10:52.15   PB  
12 213 Anna Begbie V35 F Cheshire Dragons 11:22.71      
  
T6 800m H1  
1 247 Dominic Walton SEN M Blackburn Harriers 1:52.09      
2 551 Robert Smyk SEN M Salford Harriers 1:53.08   PB  
3 507 Kristian Green U17 M Holmfirth Harriers AC 1:55.15   PB  
4 594 Finley Proffitt U20 M Trafford AC 1:55.45   PB  
5 296 Jonathon Beharrell SEN M City of Sheffield AC 1:56.93      
6 264 Euan Hood SEN M Lasswade AC 1:57.68      
7 206 Alex Jones SEN M Trafford AC 1:58.96      
8 577 Wais Kaire SEN M Leicester Coritanian AC 2:00.57      
  
T7 800m H2  
1 635 Raif Serif U20 M Vale Royal AC 1:57.79   PB  
2 501 Josh Redmond U17 M Liverpool Harriers & AC 1:58.15   PB  
3 205 Alex Bell SEN F Pudsey & Bramley AC 1:58.34   PB  
4 556 Samuel Bryan U20 M Trafford AC 1:58.73   PB  
5 512 Leo Cossham SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 1:58.97   PB  
6 266 Finley Boulton SEN M Wrexham AC 1:59.76   PB  
7 527 Matthew Mustard SEN M Sheffield University 2:03.70      
8 272 Harry Ellwood U20 M Stockport Harriers & AC 2:06.14      
  
T8 800m H3  
1 531 Michael Dobson U17 M St Helens Sutton AC 1:59.40      
2 596 William Tighe SEN M Chesterfield & District AC 2:01.40      
3 276 Hayden Mercer U17 M Blackburn Harriers 2:01.45   PB  
4 579 William Parker U17 M Trafford AC 2:02.09      
5 274 Harry Sweeney U20 M Liverpool Harriers & AC 2:02.35   PB  
6 580 Zachary Rayner U17 M Wakefield District Harriers & AC 2:02.80   PB  
7 286 Jacob Wood-Doyle U20 M Stockport Harriers & AC 2:03.75      
8 220 Ben Nolan U17 M Wigan & District Harriers & AC 2:05.63      
  
T9 800m H4  
1 295 Jonathan Stewart V40 M Leeds City AC 2:01.55      
2 280 Isaac Parker U23 M Horwich RMI Harriers 2:01.77   PB  
3 299 Joseph Rees Gara U17 M Wigan & District Harriers & AC 2:03.88   PB  
4 582 Jack Wilkinson SEN M Trafford AC 2:04.02      
5 600 Greg Marcroft SEN M Trafford AC 2:05.92      
6 234 Charlie Teare U20 M Liverpool Harriers & AC 2:08.60      
  
T10 800m H5  
1 232 Charlie Haigh U17 M Preston Harriers 2:04.03   PB  
2 243 Darren Russell V40 M Trafford AC 2:04.32   PB  
3 237 Christopher Howarth U20 M City of Sheffield AC 2:04.56   PB  
4 539 Owen Goonan U20 M City of Sheffield AC 2:08.52      
5 229 Cari Hughes SEN F Cardiff AC 2:08.99   PB  
6 593 Jen Walsh SEN F Leeds City AC 2:09.97      
7 290 Jared Nicholls U20 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 2:13.53   PB  
  
T11 800m H6  
1 576 Toby Clarke U17 M Wigan & District Harriers & AC 2:09.50      
2 557 Saskia Huxham SEN F Hallamshire Harriers Sheffield AC 2:10.11      
3 281 Iwan Williams U17 M Liverpool Harriers & AC 2:10.22   PB  
4 590 Joshua Betteley SEN M Vale Royal AC 2:10.91      
5 511 Leah Barrow SEN F Windsor Slough Eton & Hounslow AC 2:11.49      
6 564 Shen Wigfield-Turner U20 F Hallamshire Harriers Sheffield AC 2:13.30      
7 216 Ava Lloyd U17 F Wigan & District Harriers & AC 2:22.51      
  
T12 800m H7  
1 292 Jenson Warren U17 M Preston Harriers 2:07.69   PB  
2 588 Luke Wilson U20 M Chorley Athletic & Triathlon Club 2:12.64      
3 581 Zoe Hunter U20 F Leeds City AC 2:13.18   PB  
4 532 Molly Hudson U20 F Derby AC 2:13.20      
5 509 Laura O'Connor SEN F Harrow AC 2:14.97      
6 510 Lauren Waddington U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 2:15.89   PB  
7 259 Erin Grime U20 F Trafford AC 2:19.49      
8 535 Neve Hardcastle U20 F Longwood Harriers AC 2:22.02      
  
T13 800m H8  
1 261 Esther Hulley U20 F Stockport Harriers & AC 2:18.57   PB  
2 544 Rebecca Dilworth U17 F Macclesfield Harriers & AC 2:19.73      
3 595 Isabel Castelow SEN F Halifax Harriers AC 2:21.92      
4 504 Julia Jagger V35 F Holmfirth Harriers AC 2:22.55      
5 249 Ebony Blackwell U17 F Border Harriers 2:23.44      
6 279 Imogen Blackwell U17 F Preston Harriers 2:24.41      
  
T14 800m H9  
1 253 Elena Inch U17 F Holmfirth Harriers AC 2:22.58   PB  
2 242 Darcy Breen U17 F Stockport Harriers & AC 2:22.84   PB  
3 537 Olivia Baker U20 F Warrington AC 2:26.00      
4 522 Martha Rayner U17 F Preston Harriers 2:26.41      
5 538 Olivia Russell U17 F Trafford AC 2:27.38      
6 214 Anna Crossley U17 F Liverpool Harriers & AC 2:27.39      
7 271 Grace Rayner U17 F Preston Harriers 2:31.63   PB  
  
T15 800m H10  
1 518 Lucy Mills SEN F Halifax Harriers AC 2:32.97      
2 210 Amelia Millington U20 F City of Stoke AC 2:33.96      
3 503 Joy Ashcroft-Carter U17 F Warrington AC 2:37.98   PB  
4 529 Megan White U17 F West Cheshire AC 2:41.29      
5 255 Emily Hetherington U17 F Border Harriers 2:50.99   PB  
6 235 Charlotte Perry U20 F City of Stoke AC 3:12.88      
  
T16 1500m Heat 1  
1 240 Daniel Bebbington SEN M Preston Harriers 3:47.99      
2 513 Lewis Jagger SEN M Sheffield Running Club 3:51.75   PB  
3 298 Joseph Moores SEN M Salford Harriers 3:52.24   PB  
4 219 Ben Makin U20 M Blackburn Harriers 3:55.72   PB  
5 528 Max Cunningham U20 M Preston Harriers 3:56.25   PB  
6 289 Jamie Teare U20 M Blackburn Harriers 3:56.38   PB  
7 233 Charlie Roberts U20 M St Helens Sutton AC 3:59.95      
8 201 Adam Plows SEN M Scunthorpe & District AC 4:01.65   PB  
  
T17 1500m Heat 2  
1 572 Thomas Smales U20 M Barton & District AC 4:05.73   PB  
2 512 Leo Cossham SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 4:06.38   PB  
3 574 Tim Hartley SEN M Wigan & District Harriers & AC 4:07.52   PB  
4 207 Alex Kerfoot U20 M Preston Harriers 4:08.01   PB  
5 246 David Holman U17 M Blackburn Harriers 4:08.85   PB  
6 284 Jack Wadsworth SEN M Warrington AC 4:09.53   PB  
7 727 Oscar Cousins U20 M Chesterfield & District AC 4:10.22      
8 598 Craig Fishwick SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 4:13.67      
  
T18 1500m Heat 3  
1 248 Dylan Carney U17 M Vale Royal AC 4:13.10   PB  
2 516 Louie Clark U17 M Preston Harriers 4:23.14   PB  
3 555 Sammy Hollins U17 M West Cheshire AC 4:24.36      
4 231 Charlie Deakin U20 M Kirkby Milers 4:24.59      
5 282 Jack Catterall U17 M Stockport Harriers & AC 4:24.96      
6 524 Matt Blake SEN M St Helens Sutton AC 4:27.90      
7 565 Simon Ellis V45 M Leeds City AC 4:29.44   PB  
8 599 Christian Battersby SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 4:32.84   PB  
9 530 Mena Scatchard U20 F Leeds City AC 4:33.20      
  
T19 1500m Heat 4  
1 552 Rushawn Lewis SEN M Trafford AC 4:30.06      
2 519 Luke Turner SEN M Hoad Hill Harriers 4:30.13   PB  
3 505 Justin Corbishley U17 M Hoad Hill Harriers 4:33.76   PB  
4 751 Ben Wilson U20 M Chorley Athletic & Triathlon Club 4:33.95      
5 566 Sinead Bent SEN F Trafford AC 4:34.86      
6 300 Joseph Twigg SEN M Lancaster & Morecambe AC 4:36.01   PB  
7 542 Pippa Bailey SEN F St Albans AC 4:37.16      
8 270 George Denye U17 M Preston Harriers 4:37.52   PB  
9 256 Emily Lowery SEN F Vale Royal AC 4:41.96      
10 257 Emily Russell U20 F Trafford AC 4:42.55   PB  
11 236 Chris Ireland V60 M Sheffield Running Club 4:50.59      
  
T20 1500m Heat 5  
1 534 Neil Pendlebury V50 M Altrincham & District AC 4:51.98   PB  
2 517 Lucy Milling U20 F Southport & Waterloo AC 4:52.94      
3 267 Freddie Oldfield U17 M Salford Harriers 4:53.80   PB  
4 230 Catherine Hooper SEN F Trafford AC 4:55.45      
5 615 Jeffrey Chadwick SEN M Glaxo Hoad Hill 4:55.90      
6 567 Siobhan Gregory U20 F Warrington AC 5:01.27   PB  
7 730 Isabel Leyland U20 F Liverpool Harriers & AC 5:14.86   PB  
8 569 Steven Doxey V60 M Swinton Running Club 5:23.51      
  
Discus  
1 223 Caden Uzoigwe U17 M Trafford AC 50.25 (1.5kg)    
2 589 Tom Smith SEN M Wigan & District Harriers & AC 43.13 (2kg)    
3 536 Nicholas Young SEN M Sale Harriers Manchester 41.67 (2kg)    
4 521 Mark Wearing SEN M Chesterfield & District AC 41.01 (2kg)    
5 506 Kamal Benissad SEN M Sale Harriers Manchester 40.55 (2kg)    
6 587 Jenny Pyatt SEN F Trafford AC 38.63 (1kg)    
7 226 Cameron Unsworth U17 M Trafford AC 37.72 (1.5kg)    
8 561 Sebastian Valentine U17 M Trafford AC 34.48 (1.5kg)    
9 277 Holly Pemberton U20 F Wrexham AC 33.25 (1kg)    
10 526 Matthew Hilditch SEN M Oldham & Royton Harriers & AC 29.25 (2kg) PB  
11 244 Dave Stokes V55 M Deeside AAC 27.88 (1.5kg) PB  
12 546 Rebekah Hopper U23 F Wigan & District Harriers & AC 27.62 (1kg)    
13 578 Whitney Tucker U17 F Deeside AAC 27.50 (1kg)    
14 585 Mille Forrest SEN F Wigan & District Harriers & AC 23.82 (1kg)    
15 523 Martin Tucker V50 M Wrexham AC 21.69 (1.5kg)    
16 597 Dave Spencer SEN M Warrington AC 17.89 (1kg)    
17 255 Emily Hetherington U17 F Border Harriers 17.49 (1kg)    
  
Shot  
1 560 Scott Lincoln SEN M City of York AC 19.01 (7.26kg)
2 589 Tom Smith SEN M Wigan & District Harriers & AC 14.51 (7.26kg)    
3 536 Nicholas Young SEN M Sale Harriers Manchester 14.35 (7.26kg)    
4 559 Scott Jones SEN M Trafford AC 13.96 (7.26kg)    
5 540 Patrick Harris SEN M Menai Track & Field 12.85 (7.26kg)    
6 561 Sebastian Valentine U17 M Trafford AC 11.28 (5kg)    
7 506 Kamal Benissad SEN M Sale Harriers Manchester 11.11 (7.26kg)    
8 578 Whitney Tucker U17 F Deeside AAC 9.31 (3kg)    
9 546 Rebekah Hopper U23 F Wigan & District Harriers & AC 9.10 (4kg) PB  
10 545 Rebecca Johnstone SEN F Wigan & District Harriers & AC 9.06 (4kg) PB  
11 523 Martin Tucker V50 M Wrexham AC 8.66 (6kg)    
12 244 Dave Stokes V55 M Deeside AAC 7.73 (6kg)    
13 585 Mille Forrest SEN F Wigan & District Harriers & AC 7.67 (3kg)    
14 261 Esther Hulley U20 F Stockport Harriers & AC 7.38 (4kg)    





Back to News List




We are raising funds for a new track, please click here to help us reach our goal.


10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code


the Longfords Conference & Function Suite for ALL members!

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details



New Site created by Ian Salisbury 2008