See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

15 June 2021

Open Meeting 15th June Results



  
T1 800m U15 heat 1  
1 74 Gabriel Mullen U15 M St Helens Sutton AC 2:08.02   PB  
2 60 Ethan Chadwick U15 M Preston Harriers 2:08.67   PB  
3 163 Matthew Clark U15 M Preston Harriers 2:09.46   PB  
4 101 Jack Talbot U15 M Wirral AC 2:09.79      
5 104 Jack Winstanley U15 M Preston Harriers 2:10.87      
6 40 Cieran Milligan U15 M Preston Harriers 2:12.61      
7 50 Elena Bartalotta U15 F Salford Harriers 2:13.63   PB  
8 72 Freya Murdoch U15 F Stockport Harriers & AC 2:16.75      
  
T2 800m U15 heat 2  
1 22 Ben Leatherbarrow U15 M Liverpool Harriers & AC 2:14.54   PB  
2 83 Harry Peacocke U15 M Rochdale Harriers & AC 2:15.17   PB  
3 233 Will Lloyd U15 M Wigan & District Harriers & AC 2:16.90   PB  
4 183 Nia Harrison-Sargent U15 F Halifax Harriers AC 2:18.74      
5 206 Saffron Meade U15 F Stockport Harriers & AC 2:21.46      
6 157 Marissa Caldwell U15 F Trafford AC 2:21.61      
7 62 Eva Jha U15 F Vale Royal AC 2:22.76      
8 116 Jessica Lark U15 F West Cheshire AC 2:22.85      
  
T3 800m U15 heat 3  
1 144 Liam Johnson U15 M St Helens Sutton AC 2:23.23      
2 207 Sam Barlow U15 M Salford Harriers 2:28.48   PB  
3 224 Sophie Harding U15 F Vale Royal AC 2:29.02      
4 30 Cara Scott U15 F Menai Track & Field 2:29.34   PB  
5 64 Evan Williams U15 M Vale Royal AC 2:30.45      
6 223 Sophia Roiditis U15 F Trafford AC 2:33.51      
  
T4 800m U15 heat 4  
1 209 Sam Pearce U15 M Knutsford Harriers & AC 2:23.65   PB  
2 198 Rhys Bowden U15 M Vale Royal AC 2:24.31      
3 8 Alex MacNab U15 M Vale Royal AC 2:25.12   PB  
4 124 Joseph Cammish U15 M Salford Harriers 2:30.95   PB  
5 3 Aisling Brooks U15 F Stockport Harriers & AC 2:32.59   PB  
6 82 Harriet Bell U15 F Warrington AC 2:33.18   PB  
7 194 Phoebe Melia U15 F Liverpool Harriers & AC 2:33.29   PB  
  
T5 3000m H1  
1 156 Marc Brown SEN M Salford Harriers 8:26.75   PB  
2 119 Joe Monk SEN M Preston Harriers 8:30.55   PB  
3 127 Joseph Moores SEN M Salford Harriers 8:30.89      
4 200 Robert Smyk SEN M Salford Harriers 8:32.71   PB  
5 247 Karl Darcy SEN M Salford Harriers 8:35.79   PB  
6 249 Scott Nutter U20 M Border Harriers 8:41.24   PB  
7 108 James Knockton U17 M Trafford AC 8:41.51   PB  
8 195 Raif Serif U20 M Vale Royal AC 8:44.41      
9 246 Gary Priestley SEN M Salford Harriers 8:47.74      
10 153 Luke Edwards SEN M Liverpool Pembroke & Sefton AC 8:48.71   PB  
11 4 Alex Gibb SEN M Peterborough AC 8:51.39   PB  
12 139 Laura Weightman SEN F Morpeth Harriers & AC 8:53.37      
13 191 Paul Coon V35 M Salford Harriers 8:58.01      
14 14 Andrew Miles SEN M Vale Royal AC 8:59.03      
  
T6 3000m H2  
1 143 Leo Cossham SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 8:56.10      
2 158 Mark Emmerson V35 M Border Harriers 8:58.37   PB  
3 121 Jonathan Stewart V40 M Leeds City AC 8:59.92      
4 179 Nathan Williams SEN M Vale Royal AC 9:06.93   PB  
5 79 Gianluca Mastrolonardo U17 M City of York AC 9:10.35   PB  
6 161 Matt Leahy SEN M Unattached 9:11.77   PB  
7 184 Nicholas Tynan V35 M Sale Harriers Manchester 9:13.24   PB  
8 244 Daniel Fleming SEN M Burnley AC 9:22.36   PB  
9 237 William Sutcliffe U17 M Wirral AC 9:28.11   PB  
10 1 Adam Hirst U17 M City of Sheffield AC 9:30.03   PB  
11 45 David Byrne SEN M City of Sheffield AC 9:36.74      
12 39 Christopher Davies V45 M Blackburn Harriers 9:40.16      
13 253 Richard Stirzaker SEN M Rochdale Harriers & AC 9:44.96      
14 89 Holly Weedall U17 F Vale Royal AC 10:06.41      
  
T7 3000m H3  
1 193 Phil Richardson SEN M Sale Harriers Manchester 9:45.84   PB  
2 192 Peter Shipley V35 M Sale Harriers Manchester 9:53.66   PB  
3 162 Matt Spragg V45 M Sale Harriers Manchester 9:56.08   PB  
4 43 Conor Donaghy V35 M Sale Harriers Manchester 10:06.80      
5 138 Lara Crawford U20 F Sale Harriers Manchester 10:07.00   PB  
6 167 Matthew Poole SEN M Blackburn Harriers 10:14.40   PB  
7 145 Libby Huxley U20 F Preston Harriers 10:16.25   PB  
8 27 Bobby Hagan SEN M Border Harriers 10:23.12   PB  
9 24 Ben Roach U17 M Liverpool Harriers & AC 10:28.48   PB  
10 44 Damian McQueen V45 M Holmfirth Harriers AC 10:30.10   PB  
11 75 Gareth Williams V50 M Vale Royal AC 10:36.42      
12 11 Amie Bagnall SEN F Cheshire Dragons 10:38.51   PB  
13 37 Chiara Young SEN F Sale Harriers Manchester 10:51.38   PB  
14 243 Dan Atkinson SEN M Trafford AC 10:54.41   PB  
15 242 Daniel Hill SEN M Trafford AC 10:56.39   PB  
16 73 Freya Potts U17 F Bury AC 11:09.59      
17 15 Anna Begbie V35 F Cheshire Dragons 11:30.21   PB  
  
T8 800m H1  
1 234 William Ashfield U20 M Vale Royal AC 1:55.76   PB  
2 25 Ben Stevenson U17 M Derby AC 1:56.37      
3 2 Adetomiwa Oladiti SEN M Sale Harriers Manchester 1:56.99      
4 150 Lucas Milliken U20 M Trafford AC 1:57.11   PB  
5 190 Patrick Griffith U17 M Vale Royal AC 1:57.60      
6 123 Josef Wilson U20 M Preston Harriers 1:58.95      
7 137 Kyle Foster SEN M Kingston-Upon-Hull AC 2:00.79      
  
T9 800m H2  
1 21 Ben Coop SEN M Bury AC 1:56.35   PB  
2 178 Nathan Gray SEN M Border Harriers 1:59.03   PB  
3 236 William Randall U20 M Rothwell & District Harriers 1:59.32   PB  
4 230 Tom Gillbanks SEN M Wallasey 1:59.82   PB  
5 6 Alex Jones SEN M Trafford AC 2:00.59      
6 94 Ismail Hassan U20 M DMSF 2:05.78      
  
T10 800m H3  
1 35 Charlie Mansfield U20 M Trafford AC 1:58.83      
2 128 Josh Redmond U17 M Liverpool Harriers & AC 1:59.10   PB  
3 172 Michael Dobson U17 M St Helens Sutton AC 1:59.11   PB  
4 120 Joel Birchall U20 M Warrington AC 1:59.41      
5 164 Matthew Harris SEN M Rossendale Harriers & AC 2:00.27      
6 211 Samuel Bryan U20 M Trafford AC 2:00.75   PB  
7 187 Oli Lum SEN M Bracknell AC 2:00.81      
8 102 Jack Wadsworth SEN M Warrington AC 2:00.82   PB  
  
T11 800m H4  
1 195 Raif Serif U20 M Vale Royal AC 1:59.90   PB  
2 5 Alex James U20 M Sale Harriers Manchester 2:01.20   PB  
3 7 Alex MacFarlane U20 M Stockport Harriers & AC 2:01.91      
4 105 Jacob Wood-Doyle U20 M Stockport Harriers & AC 2:03.64   PB  
5 103 Jack Wilkinson SEN M Trafford AC 2:03.75   PB  
6 256 Greg Marcroft SEN M Trafford AC 2:05.43      
7 168 Matthew Russell U17 M Trafford AC 2:06.46      
8 214 Seb Patrick U20 M Trafford AC 2:06.87      
  
T12 800m H5  
1 201 Rory Bradford SEN M Leeds University 2:03.87   PB  
2 36 Charlie Teare U20 M Liverpool Harriers & AC 2:05.25   PB  
3 228 Thomas Chadwick U17 M Preston Harriers 2:06.14      
4 238 Zac Gaillemin U20 M Sale Harriers Manchester 2:06.87      
5 125 Joseph Collini U17 M City of Sheffield AC 2:07.42      
6 106 Jacob Yates U23 M Salford Harriers 2:07.65   PB  
7 109 Jamie Dumbarton U17 M Wirral AC 2:09.50      
8 221 Sonnyboy Hughes U17 M Barnsley AC 2:10.24      
  
T13 800m H6  
1 165 Matthew Hughes SEN M Liverpool Harriers & AC 2:08.90      
2 174 Millie Howard SEN F Harrogate Harriers & AC 2:09.26      
3 61 Ethan Nation U17 M Salford Harriers 2:10.43   PB  
4 99 Jack Catterall U17 M Stockport Harriers & AC 2:10.73   PB  
5 142 Leah Barrow SEN F Windsor Slough Eton & Hounslow AC 2:10.86      
6 96 Iwan Williams U17 M Liverpool Harriers & AC 2:12.56      
7 77 George Denye U17 M Preston Harriers 2:17.18      
  
T14 800m H7  
1 122 Jonson Hughes U15 M Barnsley AC 2:14.24      
2 56 Emily Kearney SEN F Wirral AC 2:14.55      
3 31 Carys Roberts U17 F West Cheshire AC 2:15.50      
4 49 Eleanor Robinson SEN F Keighley & Craven AC 2:15.79      
5 16 Anna Mason U20 F Border Harriers 2:16.60      
6 229 Tom Bentall U20 M Trafford AC 2:18.75      
7 20 Ava Lloyd U17 F Wigan & District Harriers & AC 2:21.78      
  
T15 800m Ht8  
1 84 Harry Read U23 M Leigh Harriers & AC 2:14.37      
2 240 Zoe Hunter U20 F Leeds City AC 2:14.72      
3 140 Laure Marie Kidukula U20 F Sale Harriers Manchester 2:18.95      
4 88 Holly Brewster U17 F Longwood Harriers AC 2:19.89      
5 81 Grace Roberts U17 F Vale Royal AC 2:22.24      
  
T16 800m Ht9  
1 100 Jack Haworth U17 M Trafford AC 2:16.69   PB  
2 110 Jamie Robertson U17 M Trafford AC 2:17.51   PB  
3 196 Rebecca Dilworth U17 F Macclesfield Harriers & AC 2:18.93   PB  
4 149 Louise Gilbert SEN F Woodford Green AC with Essex Ladies 2:19.58      
5 241 Alice Gale U17 F Vale Royal AC 2:20.17   PB  
6 132 Julia Jagger V35 F Holmfirth Harriers AC 2:21.28      
7 245 Olesia Winder U17 F Leven Valley 2:22.69      
8 57 Emily Russell U20 F Trafford AC 2:24.31      
  
T17 800m Ht10  
1 23 Ben Pucill U17 M Warrington AC 2:13.31   PB  
2 175 Millie Walton U17 F Preston Harriers 2:21.83   PB  
3 112 Jasmine Reed U17 F Sale Harriers Manchester 2:22.26   PB  
4 68 Faye O'Hare U20 F Liverpool Harriers & AC 2:22.58   PB  
5 91 Imogen Blackwell U17 F Preston Harriers 2:23.15      
6 159 Martha Rayner U17 F Preston Harriers 2:27.40      
7 65 Eve Crossley U20 F Keighley & Craven AC 2:28.72      
  
T18 800m Ht11  
1 250 Luke Bodman SEN M Prestatyn Running Club 2:28.85   PB  
2 188 Olivia Baker U20 F Warrington AC 2:29.90      
3 95 Isobel Cammish U17 F Salford Harriers 2:31.33      
4 80 Grace Rayner U17 F Preston Harriers 2:32.82   PB  
5 176 Molly Roberts U17 F Vale Royal AC 2:42.78   PB  
6 33 Charli Sampson U17 F Charnwood AC 2:43.24      
  
T19 800m Ht12  
1 255 Lila Wainwright U17 F Trafford AC 2:35.89      
2 131 Joy Ashcroft-Carter U17 F Warrington AC 2:39.89   PB  
3 251 Benjamin Harrison SEN M Prestatyn Running Club 2:46.71      
4 197 Rebecca Mills V40 F Swinton Running Club 3:01.81      
5 254 Geoffrey Beattie SEN M Sale Harriers Manchester 3:28.14      
  
T20 1500m Ht1  
1 202 Ross Harrison SEN M Liverpool Pembroke & Sefton AC 3:59.46   PB  
2 111 Jamie Teare U20 M Blackburn Harriers 4:00.06   PB  
3 69 Finley Proffitt U20 M Trafford AC 4:00.15      
4 166 Matthew Mackay U23 M Rossendale Harriers & AC 4:00.37   PB  
5 232 Tyler Cartlidge U20 M Deeside AAC 4:01.03   PB  
6 117 Joe Gebbie SEN M Blackburn Harriers 4:01.33      
7 47 Edward Pettitt U20 M Vale Royal AC 4:01.49   PB  
8 169 Max Cunningham U20 M Preston Harriers 4:01.77      
9 63 Evan Savage U17 M Sale Harriers Manchester 4:01.82   PB  
10 208 Sam Hopkins U20 M Trafford AC 4:02.26   PB  
  
T21 1500m Ht2  
1 52 Elisha De Mello SEN M Rugby & Northampton AC 4:06.71   PB  
2 257 William Tighe SEN M Chesterfield & District AC 4:10.11      
3 187 Oli Lum SEN M Bracknell AC 4:10.32   PB  
4 126 Joseph Godwood SEN M Witney RR 4:11.61   PB  
5 239 Zak Ferguson U17 M Rotherham Harriers & AC 4:12.18   PB  
6 146 Lizzie Bird SEN F Shaftesbury Barnet Harriers 4:12.53   PB  
7 143 Leo Cossham SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 4:18.60      
8 235 William Parker U17 M Trafford AC 4:19.13   PB  
9 199 Robbie Rigby U20 M Sale Harriers Manchester 4:22.79      
  
T22 1500m Ht3  
1 130 Joshua Dutton U20 M Salford Harriers 4:20.54      
2 171 Michael Brussels U20 M St Helens Sutton AC 4:22.66   PB  
3 90 Ian Grime V50 M Salford Harriers 4:23.41      
4 115 Jenson Warren U17 M Preston Harriers 4:24.67   PB  
5 34 Charlie Haigh U17 M Preston Harriers 4:25.77   PB  
6 129 Joshua Betteley SEN M Vale Royal AC 4:25.91      
7 258 Jennifer Walsh SEN F Leeds City AC 4:26.07      
8 160 Matt Blake SEN M St Helens Sutton AC 4:28.24   PB  
9 13 Andrew Grenfell V35 M Rossendale Harriers & AC 4:29.47      
10 10 Alyssa Davey U23 F Sale Harriers Manchester 4:36.52      
11 134 Karl Taylor SEN M Stockport Harriers & AC 4:39.48      
12 58 Emma Tilley SEN F Sale Harriers Manchester 4:43.51      
  
T23 1500m Heat 4  
1 180 Ned Silvey U17 M Trafford AC 4:30.73   PB  
2 259 Jack Spark U17 M Sale Harriers Manchester 4:31.02      
3 203 Ruby Simpson U17 F Hallamshire Harriers Sheffield AC 4:32.61   PB  
4 218 Simon Ellis V45 M Leeds City AC 4:33.57   PB  
5 189 Orla Gregory U17 F Warrington AC 4:35.87   PB  
6 135 Katie Stringer U17 F Sale Harriers Manchester 4:44.07      
7 216 Shannon Robinson U17 F Richmond & Zetland AC 4:45.53   PB  
8 155 Maisie Burns U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 4:45.68      
9 213 Sarah Bourne U17 F Derby AC 4:52.04   PB  
10 86 Helana White U17 F Clayton-le-Moors AC 5:21.50      
  
T24 1500m Heat 5  
1 9 Alice Stiles U23 F Manchester Harriers & AC 4:52.08      
2 38 Chris Ireland V60 M Sheffield Running Club 4:52.44      
3 76 Geoff Lowry V55 M Sheffield Running Club 4:52.47      
4 54 Ellie Bushill U17 F Vale Royal AC 5:00.19      
5 32 Catherine Hooper SEN F Trafford AC 5:00.43      
6 51 Elena Inch U17 F Holmfirth Harriers AC 5:02.11   PB  
7 220 Siobhan Gregory U20 F Warrington AC 5:06.55   PB  
8 151 Lucy Armitage U20 F Sale Harriers Manchester 5:08.13   PB  
9 113 Jed Turner V60 M Sheffield Running Club 5:10.98      
10 71 Freya Griffiths U17 F Trafford AC 5:11.16      
11 12 Amy Corfield SEN F St Helens Sutton AC 5:15.19      
12 41 Cleo Bentall U17 F Trafford AC 5:47.75      
13 222 Sonya Monaghan V50 F St Helens Sutton AC 5:49.46   PB  
  
Discus  
1 28 Caden Uzoigwe U17 M Trafford AC 48.81      
2 252 Sergii Saraiev SEN M Trafford AC 42.55      
3 114 Jenny Pyatt SEN F Trafford AC 42.04      
4 185 Nicholas Young SEN M Sale Harriers Manchester 40.36      
5 133 Kamal Benissad SEN M Sale Harriers Manchester 39.74      
6 248 Tom Smith SEN M Wigan & District Harriers & AC 39.32      
7 154 Luke Greenhalgh U17 M Bolton United Harriers & AC 38.42      
8 70 Freya Dooner SEN F Wigan & District Harriers & AC 38.08      
9 18 Ashley Pritchard V40 M Macclesfield Harriers & AC 33.94   PB  
10 29 Cameron Unsworth U17 M Trafford AC 33.47   PB  
11 186 Nicky Saunders U17 F Leigh Harriers & AC 31.05      
12 177 Natan Witkowski U17 M Bury AC 30.12      
13 148 Louis Morrison U20 M Trafford AC 29.89      
14 85 Hayden Blunn U17 M Macclesfield Harriers & AC 29.47      
15 215 Sebastian Valentine U17 M Trafford AC 29.27      
16 170 Michael Arain V35 M Bury AC 25.17      
17 107 James Harney U17 M East Cheshire 23.85      
18 173 Millie Forrest SEN F Wigan & District Harriers & AC 23.31      
19 33 Charli Sampson U17 F Charnwood AC 22.13   PB  
  
Shot  
1 248 Tom Smith SEN M Wigan & District Harriers & AC 14.19 (7.26kg)    
2 185 Nicholas Young SEN M Sale Harriers Manchester 13.32 (7.26kg)    
3 204 Ryan Murray SEN M Unattached 13.08 (7.26kg)    
4 170 Michael Arain V35 M Bury AC 8.19 (7.26kg)    
5 18 Ashley Pritchard V40 M Macclesfield Harriers & AC 9.73 (7.26kg)    
1 92 Isaac Delaney U17 M Preston Harriers 17.09 (5kg) PB  
2 28 Caden Uzoigwe U17 M Trafford AC 12.84 (5kg) PB  
3 85 Hayden Blunn U17 M Macclesfield Harriers & AC 11.30 (5kg)    
4 152 Luke Dawson U17 M Carlisle Aspatria AC 11.29 (5kg)    
5 177 Natan Witkowski U17 M Bury AC 11.28 (5kg)    
6 215 Sebastian Valentine U17 M Trafford AC 11.20 (5kg)    
7 107 James Harney U17 M East Cheshire 10.02 (5kg)    
1 148 Louis Morrison U20 M Trafford AC 10.53 (6kg)    
1 173 Millie Forrest SEN F Wigan & District Harriers & AC 7.51 (3kg)    
2 33 Charli Sampson U17 F Charnwood AC 9.47 (3kg) PB  
1 53 Ella Hall U20 F Bury AC 9.10 (4kg) PB  





Back to News List

10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code




We are raising funds for a new track, please click here to help us reach our goal.


Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details