See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

25 May 2021

Grand Prix Results Tuesday 25th May



  
T1 400mH Heat 1  
1 166 Richard Yates V35 M City of Sheffield AC 55.22      
2 17 Ben Verbickas U20 M Crewe & Nantwich AC 56.62   PB  
3 73 Harry Ross-Hughes U20 M Wirral AC 58.16   PB  
4 31 Chris Perry SEN M Exeter Harriers 58.42   PB  
5 167 Rick Cordwell V40 M Chorley Athletic & Triathlon Club 69.1 (HT)    
  
T2 400mH Heat 2  
1 48 Emily Misantoni U20 F Sale Harriers Manchester 67.96      
2 182 Tameika Cuff SEN F Trafford AC 72.80      
  
T3 300mH  
1 158 Porscha Johnson U17 F Sale Harriers Manchester 46.00   PB  
2 128 Maisy Heggie U17 F Rotherham Harriers & AC 47.48   PB  
3 185 Therese Tolan U17 F Harrogate Harriers & AC 47.51   PB  
4 122 Lisa Halliday U17 F Warrington AC 49.60   PB  
  
T4 100m Heat 1 -1.1
1 125 Lucy Le Marinel U23 F Liverpool Pembroke & Sefton AC 13.84   PB  
2 153 Olivia Morris U17 F Trafford AC 14.19      
3 119 Liberty Thompson U20 F Blackburn Harriers 14.43   PB  
4 188 Tony Bowman V85 M Leeds City AC 16.55      
5 102 Jon Clarke V65 M West Cheshire AC 18.78      
  
T5 100m Heat 2 -0.3
1 168 Roxanne Oliver SEN F Blackburn Harriers 13.27   PB  
2 130 Mariella Digioia SEN F Bury AC 13.32      
3 152 Olivia Morgan U17 F Southport & Waterloo AC 13.46   PB  
4 109 Kelsey-Lili Ogedengbe U17 F Wirral AC 13.49      
5 107 Katherine Neo SEN F Sheffield University 13.88   PB  
  
T6 100m Heat 3 -1.1
1 165 Renee Sinclair U17 F Trafford AC 13.12   PB  
2 157 Oyinkan Dare U20 F Sale Harriers Manchester 13.26      
3 121 Lisa Barlow U20 F Kendal AAC 13.36   PB  
4 30 Chelsea Penny SEN F Kendal AAC 13.38      
  
T7 100m Heat 4 -0.4
1 197 Natachi Nwosu U17 F Sale Harriers Manchester 12.77      
2 1 Abbey Riley U17 F Blackburn Harriers 13.08   PB  
3 189 Tracey Milward V45 F Pendle AC 13.20   PB  
4 46 Ellie-Ann Tuitt-Williams U17 F Warrington AC 13.24   PB  
5 105 Joyce Manza U20 F Sale Harriers Manchester 13.73   PB  
6 124 Lucy Bousfield U17 F Southport & Waterloo AC 13.85      
  
T8 100m Heat 5 -0.8
1 63 Freya Cowan U20 F Giffnock North AAC 12.64   PB  
2 140 Millie Wright U20 F Barnsley AC 12.67   PB  
3 160 Rafael Eaton U17 M Blackpool Wyre & Fylde AC 12.69   PB  
4 171 Samuel Mutombo U17 M Blackburn Harriers 12.76   PB  
5 114 Kyle Keyworth SEN M Manchester Harriers & AC 13.07      
6 62 Frankie Arkwright U23 M Unattached 13.17   PB  
  
T9 100m Heat 6 +1.4
1 45 Ellie Booker SEN F Rotherham Harriers & AC 11.89   PB  
2 19 Benjamin Whittaker U20 M Blackburn Harriers 11.99      
3 103 Joshua Hammond U23 M Manchester YMCA Harriers 12.29   PB  
4 120 Lily Murphy U17 F East Cheshire 12.30   PB  
5 161 Rebecca Grieve U17 F Pitreavie AC 12.32   PB  
6 180 Stephanie Robertson U20 F Southport & Waterloo AC 12.39   PB  
7 36 Danielle McGifford SEN F Wigan & District Harriers & AC 12.41      
  
T10 100m Heat 7 -0.5
1 66 George Whittaker U20 M Blackburn Harriers 11.78   PB  
2 184 Theodore Danquah U20 M Warrington AC 11.86   PB  
3 178 Sophie Walton U20 F Horwich RMI Harriers 12.02      
4 25 Callum Stow-Povall U17 M West Cheshire AC 12.19   PB  
5 172 Sarah Malone SEN F Edinburgh AC 12.60      
6 83 Hugo Peel U17 M Stockport Harriers & AC 12.66   PB  
  
T11 100m Heat 8 -1.3
1 72 Harry New SEN M Radley 11.60      
2 24 Callum Garvey U20 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 11.85   PB  
3 13 Atheer Galdagon SEN M City of Sheffield AC 11.94      
4 190 Trinity Powell U20 F Manchester Harriers & AC 12.09      
5 41 Dominic Bretherton V35 M Blackburn Harriers 12.28      
  
T12 100m Heat 9 -0.8
1 74 Harry Williams U20 M Manchester Harriers & AC 11.47      
2 65 George Warburton U17 M Stockport Harriers & AC 11.54   PB  
3 92 James Barlow U23 M Kendal AAC 11.59      
4 95 Jason Wu SEN M Giffnock North AAC 11.60      
5 137 Michael Ogunsiakan SEN M Stockport Harriers & AC 11.80   PB  
  
T13 100m Heat 10 -0.2
1 18 Benjamin To U20 M Bolton United Harriers & AC 11.04   PB  
2 155 Osaretin Ekhoragbon U17 M Manchester Harriers & AC 11.38      
3 196 Ola Abidogun T47 SEN M Horwich RMI Harriers 11.48      
4 59 Fawwaz Mustapha U20 M Blackburn Harriers 11.60      
5 191 Tunmishe Osipitan U20 M Sale Harriers Manchester 11.82      
  
T14 100m Heat 11 -0.8
1 181 Stewart Greenhalgh U20 M Bromsgrove & Redditch AC 10.89   PB  
2 170 Sagesse Nguie SEN M Trafford AC 10.98      
3 34 Daniel Afolabi SEN M Sale Harriers Manchester 11.00      
4 136 Michael Damoah SEN M Blackheath & Bromley AC 11.07      
5 117 Lewis Bell SEN M Dundee Hawkhill Hariers 11.42      
6 23 Brandon Zinyemba SEN M Blackburn Harriers 11.42      
7 61 Finlay Waugh U20 M Giffnock North AAC 12.11      
  
T15 110mH -0.7
1 32 Curtis Mitchell SEN M Preston Harriers 15.7 (HT)    
  
T16 100mH Heat 1 +0.8
1 134 Meg Corker U17 F Stockport Track & Field 14.69      
2 52 Erin Campbell SEN F Giffnock North AAC 14.71   PB  
3 141 Myah Booth U20 F Stockport Track & Field 15.35   PB  
4 175 Shayon Fryer-Francis U20 F Sale Harriers Manchester 15.57   PB  
5 176 Sofija Dragisic Wood U20 F Sale Harriers Manchester 15.69   PB  
6 11 Annabelle Taylor U20 F Wigan & District Harriers & AC 15.93   PB  
  
T17 100mH Heat 2 -0.7
1 15 Ben Boocock U17 M Blackburn Harriers 14.94   PB  
2 180 Stephanie Robertson U20 F Southport & Waterloo AC 15.20      
3 150 Olivia Fowler U20 F Crewe & Nantwich AC 17.30   PB  
4 145 Neal Petley V50 M Warrington AC 17.51      
5 122 Lisa Halliday U17 F Warrington AC 17.52      
  
T18 80m H Heat 1 -0.4
1 200 Emily Rankin U17 F Preston Harriers 12.15      
2 77 Hermione Mason U17 F Sale Harriers Manchester 12.56      
3 6 Amber Hughes U17 F Southport & Waterloo AC 12.98      
4 98 Jessica Keenan U17 F Southport & Waterloo AC 13.73      
  
T19 80mH Heat 2 -0.4
1 67 Georgia Donald U17 F Crewe & Nantwich AC 11.96   PB  
2 179 Steph Jones U17 F Stockport Track & Field 12.15      
3 64 Freya Dockerty U17 F Stockport Track & Field 12.39   PB  
4 53 Erin Lobley U17 F Stockport Track & Field 12.61      
  
T20 200m Ht1 -1.4
1 170 Sagesse Nguie SEN M Trafford AC 21.69      
2 181 Stewart Greenhalgh U20 M Bromsgrove & Redditch AC 21.99      
3 136 Michael Damoah SEN M Blackheath & Bromley AC 22.17      
  
T21 200m Ht 2 +0.8
1 195 Rob Worman SEN M Cheltenham 22.11   PB  
2 155 Osaretin Ekhoragbon U17 M Manchester Harriers & AC 22.57   PB  
3 96 Jayden Riley U17 M Blackburn Harriers 22.92      
4 74 Harry Williams U20 M Manchester Harriers & AC 22.93      
  
T22 220m Ht 3 -0.4
1 17 Ben Verbickas U20 M Crewe & Nantwich AC 22.83      
2 117 Lewis Bell SEN M Dundee Hawkhill Hariers 22.84      
3 156 Osavbie Harry Otoghile U20 M Sale Harriers Manchester 23.35      
4 23 Brandon Zinyemba SEN M Blackburn Harriers 23.49      
  
T23 200m Ht 4 -0.8
1 59 Fawwaz Mustapha U20 M Blackburn Harriers 23.31   PB  
2 72 Harry New SEN M Radley 23.40      
3 184 Theodore Danquah U20 M Warrington AC 23.81   PB  
4 13 Atheer Galdagon SEN M City of Sheffield AC 23.97      
  
T24 200m Ht 5 +0.8
1 65 George Warburton U17 M Stockport Harriers & AC 23.62   PB  
2 66 George Whittaker U20 M Blackburn Harriers 23.96   PB  
3 19 Benjamin Whittaker U20 M Blackburn Harriers 23.99   PB  
4 178 Sophie Walton U20 F Horwich RMI Harriers 24.54      
5 25 Callum Stow-Povall U17 M West Cheshire AC 25.23   PB  
6 41 Dominic Bretherton V35 M Blackburn Harriers 25.51      
  
T25 200m Ht 6 +0.6
1 40 Dindu Elenwa U17 M Oldham & Royton Harriers & AC 23.51   PB  
2 69 Harrison May-Joynson U17 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 23.72   PB  
3 45 Ellie Booker SEN F Rotherham Harriers & AC 24.37   PB  
4 103 Joshua Hammond U23 M Manchester YMCA Harriers 25.62      
  
T26 200m Ht 7 -0.1
1 120 Lily Murphy U17 F East Cheshire 25.21   PB  
2 83 Hugo Peel U17 M Stockport Harriers & AC 25.45   PB  
3 36 Danielle McGifford SEN F Wigan & District Harriers & AC 25.77      
4 22 Brandon Kerr U20 M Horwich RMI Harriers 25.86      
5 167 Rick Cordwell V40 M Chorley Athletic & Triathlon Club 25.92      
6 197 Natachi Nwosu U17 F Sale Harriers Manchester 26.53      
  
T27 200m Ht 8 -1.4
1 177 Sophie Haldane SEN F Giffnock North AAC 25.33   PB  
2 15 Ben Boocock U17 M Blackburn Harriers 25.52   PB  
3 140 Millie Wright U20 F Barnsley AC 25.66   PB  
4 171 Samuel Mutombo U17 M Blackburn Harriers 26.10   PB  
5 114 Kyle Keyworth SEN M Manchester Harriers & AC 27.26      
  
T28 200m Ht 9 -1.1
1 139 Millie Coy U20 F Blackburn Harriers 27.04   PB  
2 94 Jason Catterall V45 M Durham City Harriers & AC 27.28      
3 6 Amber Hughes U17 F Southport & Waterloo AC 27.47      
4 8 Amy McTeggart SEN F Manchester Met University 27.84   PB  
  
T29 200m H t10 -0.3
1 111 Kia-Licia Clarkson U20 F Sale Harriers Manchester 26.38   PB  
2 123 Louise Royston SEN F Halifax Harriers AC 26.82      
3 189 Tracey Milward V45 F Pendle AC 27.16      
4 168 Roxanne Oliver SEN F Blackburn Harriers 27.38      
  
T30 200m Ht 11 -1.2
1 64 Freya Dockerty U17 F Stockport Track & Field 27.29   PB  
2 152 Olivia Morgan U17 F Southport & Waterloo AC 27.83   PB  
3 44 Ella Chambers U20 F Stockport Track & Field 28.41   PB  
4 21 Blythe Cordwell U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 29.23      
5 173 Sarayah Ormerod U17 F Stockport Harriers & AC 29.87      
  
T31 200m Ht 12 -0.9
1 47 Elliot Whittle U17 M Horwich RMI Harriers 27.63   PB  
2 162 Rebekah Hopper U23 F Wigan & District Harriers & AC 27.86   PB  
3 55 Esther Hulley U20 F Stockport Harriers & AC 27.86      
4 46 Ellie-Ann Tuitt-Williams U17 F Warrington AC 28.05   PB  
5 130 Mariella Digioia SEN F Bury AC 28.44      
  
T32 200m Ht 13 -0.2
1 153 Olivia Morris U17 F Trafford AC 28.83   PB  
2 107 Katherine Neo SEN F Sheffield University 29.14      
3 39 Deborah Onafuwa U17 F Sale Harriers Manchester 29.78   PB  
4 98 Jessica Keenan U17 F Southport & Waterloo AC 30.19   PB  
  
T33 300m  
1 161 Rebecca Grieve U17 F Pitreavie AC 40.34      
2 10 Anna Gisbourne U15 F Bury AC 41.57   PB  
3 135 Megan Leigh U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 43.41   PB  
4 133 Maya Mansfield U17 F Trafford AC 44.42   PB  
5 7 Amelia Smithers U17 F Warrington AC 45.64   PB  
6 84 Imogen Davenport U17 F Trafford AC 46.66      
  
T34 400m Heat 1  
1 131 Mark Roberts U20 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 48.71   PB  
2 118 Lewis Thorn SEN M Chelmsford AC 49.44      
3 193 Jamie Carrott U17 M Charnwood AC 51.18   PB  
4 192 Rick Beardsell V40 M Trafford AC 51.50      
5 4 Amaha Lawrence U20 M Leeds City AC 52.08      
  
T35 400m Heat 2  
1 26 Cameron Duff U23 M Sale Harriers Manchester 50.36   PB  
2 54 Esam Aftab U20 M Trafford AC 51.61      
3 5 Amari Kamali-Turner U20 M Manchester Harriers & AC 51.84      
4 113 Kyle Foster SEN M Kingston-Upon-Hull AC 53.68   PB  
  
T36 400m Heat 3  
1 104 Joshua Ingham SEN M Preston Harriers 51.71      
2 29 Charlie Mansfield U20 M Trafford AC 53.31      
3 24 Callum Garvey U20 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 53.73      
4 70 Harry Martin U20 M Wirral AC 56.24      
DNF 129 Marcos Afonso SEN M Liverpool Harriers & AC        
  
T37 400m Heat 4  
1 148 Oli Pocklington SEN M Huntingdon 53.55   PB  
2 93 James Young U20 M Carlisle Aspatria AC 53.66   PB  
3 169 Rushawn Lewis SEN M Trafford AC 55.12      
4 132 Matthew Hughes SEN M Liverpool Harriers & AC 56.75   PB  
5 83 Hugo Peel U17 M Stockport Harriers & AC 58.17   PB  
  
T38 400m Heat 5  
1 186 Thomas Monks U17 M Blackburn Harriers 54.32   PB  
2 71 Harry Miller-Reedman U20 M Stockport Harriers & AC 56.29      
3 108 Kavinda Boralugoda SEN M Manchester Met University 56.63      
4 177 Sophie Haldane SEN F Giffnock North AAC 57.40      
5 123 Louise Royston SEN F Halifax Harriers AC 59.14      
6 116 Leeroy Golding V50 M Pendle AC 62.31      
  
T39 400m Heat 6  
1 82 Holly Murray U20 F Sale Harriers Manchester 58.06      
2 183 Tess McHugh U20 F Sale Harriers Manchester 58.99      
3 198 Imogen Oughe U17 F West Cheshire AC 59.61   PB  
4 14 Beatrice Green U20 F Ipswich Harriers 59.78      
5 151 Olivia Leigh U20 F Chorley Athletic & Triathlon Club 60.62   PB  
6 101 John Ilunga SEN M Blackburn Harriers 61.52   PB  
  
T40 400m Heat 7  
1 160 Rafael Eaton U17 M Blackpool Wyre & Fylde AC 56.64   PB  
2 94 Jason Catterall V45 M Durham City Harriers & AC 59.68      
3 43 Elizabeth McMahon SEN F West Cheshire AC 59.93   PB  
4 57 Evie Wild U20 F Stockport Harriers & AC 61.19   PB  
5 146 Neil Davies V50 M Wrexham AC 64.46      
  
T41 400m Heat 8  
1 42 Eleesha Charnley U20 F Blackburn Harriers 61.41   PB  
2 81 Holly Martin SEN F Spenborough & District AC 62.26      
3 126 Lucy Mills SEN F Halifax Harriers AC 63.55      
4 79 Holly Horton SEN F Sheffield University 64.45      
5 88 Isabelle Livesley U20 F Liverpool Pembroke & Sefton AC 66.92      
  
Long Jump - Pool 1  
1 97 Jerel Livingston U20 M Trafford AC 6.81      
2 194 Luke Suarez U20 M Southport & Waterloo AC 6.74      
3 195 Rob Worman SEN M Cheltenham 6.64      
4 89 Jack Doodson U17 M Stockport Track & Field 6.20      
5 23 Brandon Zinyemba SEN M Blackburn Harriers 5.75      
6 16 Ben Branton U20 M Blackburn Harriers 5.60   PB  
7 175 Shayon Fryer-Francis U20 F Sale Harriers Manchester 5.54   PB  
NM 143 Nathan Roach SEN M Sale Harriers Manchester        
  
Long Jump - Pool 2  
1 36 Danielle McGifford SEN F Wigan & District Harriers & AC 5.76   PB  
2 179 Steph Jones U17 F Stockport Track & Field 5.55      
3 8 Amy McTeggart SEN F Manchester Met University 5.37      
4 33 Daisy Keigher U20 F Stockport Harriers & AC 5.25      
5 139 Millie Coy U20 F Blackburn Harriers 5.00      
6 85 Imogen Graham U20 F Lancaster & Morecambe AC 4.80   PB  
  
Long Jump - Pool 3  
1 109 Kelsey-Lili Ogedengbe U17 F Wirral AC 5.11      
2 162 Rebekah Hopper U23 F Wigan & District Harriers & AC 4.94      
3 11 Annabelle Taylor U20 F Wigan & District Harriers & AC 4.73      
4 55 Esther Hulley U20 F Stockport Harriers & AC 4.70      
5 173 Sarayah Ormerod U17 F Stockport Harriers & AC 4.36   PB  
6 1 Abbey Riley U17 F Blackburn Harriers 4.35   PB  
7 165 Renee Sinclair U17 F Trafford AC 4.16      
8 119 Liberty Thompson U20 F Blackburn Harriers 3.98      
9 49 Emily Probert U17 F Sale Harriers Manchester 3.95      
10 48 Emily Misantoni U20 F Sale Harriers Manchester 2.57      
  
Triple Jump - Pool 1  
1 174 Scott Sinclair U20 M Preston Harriers 13.94   PB  
2 35 Daniel Akinradewo U17 M Manchester Harriers & AC 13.67      
3 91 Jacob Booth U20 M Trafford AC 13.65      
4 90 Jack Hilton U17 M Wigan & District Harriers & AC 13.48      
5 149 Oliver Goldthorp U20 M Wigan & District Harriers & AC 12.99      
6 3 Adrian Sum SEN M City of Sheffield AC 12.34   PB  
7 73 Harry Ross-Hughes U20 M Wirral AC 11.94   PB  
8 2 Adelaide Omitowoju SEN F Harrow AC 11.53      
9 78 Holly Aitchison U20 F Stockport Track & Field 11.41      
10 145 Neal Petley V50 M Warrington AC 9.59      
NM 51 Emma Simpson U20 F Altrincham & District AC        
  
High Jump  
1 20 Bethany Woodhead SEN F Sale Harriers Manchester 1.65   PB  
2 142 Nathan Booth SEN M Sale Harriers Manchester 1.60   PB  
3 44 Ella Chambers U20 F Stockport Track & Field 1.35      
4 188 Tony Bowman V85 M Leeds City AC 1.10      





Back to News List



We are raising funds for a new track, please click here to help us reach our goal.



10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code


the Longfords Conference & Function Suite for ALL members!

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details



New Site created by Ian Salisbury 2008