See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

24 April 2021

Open Meeting Results Saturday 24th April



  
T1 400mH heat 1  
1 171 James Webster SEN M Liverpool Harriers & AC 53.48      
2 33 Ben Verbickas U20 M Crewe & Nantwich AC 57.83      
3 185 Joseph Turnbull U20 M Wirral AC 59.39      
  
T2 400mH heat 2  
1 562 Samael Lunt U17 M Wirral AC 59.08      
2 482 Molly Haworth U20 F Trafford AC 71.41      
3 193 Karen Marsh V45 F St Helens Sutton AC 87.10      
  
T3 300mH heat 1  
1 19 Amber Hughes U17 F Southport & Waterloo AC 48.18      
2 141 Imogen Davenport U17 F Trafford AC 50.09      
3 367 Lisa Halliday U17 F Warrington AC 50.54      
  
T4 800 heat 1  
1 39 Caitlin Doohan U20 F Trafford AC 2:29.09      
2 366 Lila Wainwright U17 F Trafford AC 2:35.36      
3 481 Misha Twardochleb U20 F Newcastle (staffs) AC 2:42.27      
4 494 Niamh Barnsley-Ryan U17 F Lancaster & Morecambe AC 2:42.66      
5 170 James Rogers V45 M Prestatyn Running Club 2:50.16      
6 544 Rebecca Mills V35 F Swinton Running Club 2:59.69      
7 2 Abbie Hirst U17 F East Cheshire 3:51.92      
  
T5 800m heat 2  
1 570 Scarlett Metcalfe U17 F Keighley & Craven AC 2:27.41      
2 132 Helena Roberts U17 F Keighley & Craven AC 2:27.92      
3 26 Anna Potter U20 F Salford Harriers 2:31.38      
4 25 Anna Fraser U17 F Wirral AC 2:34.69      
5 472 Megan White U17 F West Cheshire AC 2:36.85      
6 142 Imogen Gush U17 F East Cheshire 2:37.62      
  
T6 800m heat 3  
1 298 Lewis Brown U17 M East Cheshire 2:15.25      
2 469 Meabh Brannigan U17 F Kingston-Upon-Hull AC 2:18.90      
3 459 Mark Goldie V50 M Halifax Harriers AC 2:19.70      
4 582 Sophie Mcilroy U20 F Skyrac AC 2:25.23      
5 480 Millie Walton U17 F Preston Harriers 2:25.55      
6 686 Tui Brooks U17 F Keighley & Craven AC 2:25.65      
7 392 Lucy Armitage U20 F Sale Harriers Manchester 2:26.35      
8 200 Kevin Pye V60 M Midland Masters 2:31.30      
9 496 Nicola Mason U17 F Trafford AC 2:32.02      
  
T7 800m heat 4  
1 492 Ned Silvey U17 M Trafford AC 2:14.34      
2 145 Isaac Leydon U17 M Crewe & Nantwich AC 2:14.78      
3 77 Eleanor Robinson SEN F Keighley & Craven AC 2:17.35      
4 123 Harry Miller-Reedman U20 M Stockport Harriers & AC 2:17.57      
5 574 Sebastienna Bairstow U17 F Harrogate Harriers & AC 2:18.23      
6 14 Alice Gale U17 F Vale Royal AC 2:22.05      
7 150 Isabelle Burke U17 F Sale Harriers Manchester 2:22.87      
8 580 Siobhan Benson SEN F Liverpool Harriers & AC 2:25.73      
  
T8 800m heat 5  
1 152 Ismail Hassan U20 M DMSF 2:05.24      
2 449 Lucy Robinson SEN F Wakefield District Harriers & AC 2:05.53      
3 118 Graham Boreham SEN M Southport & Waterloo AC 2:07.05      
4 478 Michael Obi U20 M East Cheshire 2:10.35      
5 568 Saskia Huxham SEN F Hallamshire Harriers Sheffield AC 2:12.10      
  
T9 800m heat 6  
1 452 Luke Powell U17 M Colchester & Tendring 1:59.87      
2 689 Will Critchley SEN M Blackpool Wyre & Fylde AC 2:00.59      
3 697 Josh Redmond U17 M Liverpool Harriers 2:00.62      
4 40 Callum Gaunt U20 M Wakefield District Harriers & AC 2:01.36      
5 693 William Parker U17 M Trafford AC 2:01.40      
6 131 Hayden Mercer U17 M Blackburn Harriers 2:01.61      
7 12 Alex Macfarlane U20 M Stockport Harriers & AC 2:01.78      
8 388 Lucas Parker U20 M Stockport Harriers & AC 2:04.26      
9 52 Chris Fance SEN M Warrington AC 2:09.72      
  
T10 800m heat 7  
1 234 Kian Wiles U20 M Barton & District AC 1:54.59      
2 81 Elliot Savage U17 M Sale Harriers Manchester 1:56.24      
3 5 Adam Fox U20 M Kingston-Upon-Hull AC 1:56.93      
4 690 William Ashfield U20 M Vale Royal AC 1:57.67      
5 124 Harry Ross-Hughes U20 M Wirral AC 1:58.58      
6 358 Lewis Nagington U20 M Newcastle (staffs) AC 1:58.94      
7 187 Joshua Carter U17 M Halifax Harriers AC 2:04.27      
  
T11 100mtrs ht1 +1.1
1 82 Elliot Whittle U17 M Horwich RMI Harriers 13.57      
2 137 Holly Jessop U17 F Stockport Harriers & AC 13.75      
3 196 Katie Lever SEN F Horwich RMI Harriers 14.82      
4 672 Tony Bowman V85 M Leeds City AC 16.47      
5 2 Abbie Hirst U17 F East Cheshire 16.93      
  
T12 100mtrs ht2 -0.4
1 93 Emma Wood-Doyle U17 F Stockport Harriers & AC 13.99      
2 528 Olivia Morris U17 F Trafford AC 14.02      
3 1 Abbey Bate U17 F Crewe & Nantwich AC 14.11      
4 98 Eve Dutton U17 F Holmfirth Harriers AC 14.20      
5 471 Megan Roberts U17 F Menai Track & Field 14.23      
6 294 Leigha Manser U17 F East Cheshire 14.44      
  
T13 100mtrsht3 +1.1
1 199 Kelsey-Lili Ogedengbe U17 F Wirral AC 13.51      
2 458 Madeleine Grey U17 F Wirral AC 13.59      
3 194 Kasie Mitchell U17 F Pendle AC 13.99      
4 143 Iona Cossens U17 F Blackpool Wyre & Fylde AC 14.10      
5 460 Mary Seymour U17 F Stockport Harriers & AC 14.24      
6 51 Chloe Parsons U20 F Blackpool Wyre & Fylde AC 14.69      
  
T14 100mtrs ht4 +1.1
1 549 Renee Sinclair U17 F Trafford AC 13.21      
2 283 Leah Howard U20 F Blackpool Wyre & Fylde AC 13.22      
3 65 David Robinson V50 M Unattached 13.41      
4 517 Olivia Morgan U17 F Southport & Waterloo AC 13.69      
  
T15 100mtrs ht5 -1.6
1 168 James Pascoe SEN M West Cheshire AC 12.78      
2 695 Zara Burns U17 F Trafford AC 13.44      
3 115 Georgia Donald U17 F Crewe & Nantwich AC 13.68      
4 476 Michael Bates T64 V40 M Doncaster AC 13.76      
5 398 Lucy Bousfield U17 F Southport & Waterloo AC 13.92      
  
T16 100mtrs ht 6 +1.4
1 585 Stephanie Robertson U20 F Southport & Waterloo AC 12.55      
2 491 Neave McGhee U20 F Liverpool Harriers & AC 12.79      
3 50 Chidinma Agwu V35 F Trafford AC 12.81      
4 89 Emily Rankin U17 F Preston Harriers 13.00      
5 76 Eleanor Noblet U17 F Preston Harriers 13.10      
6 21 Amy Hunt U17 F Wakefield District Harriers & AC 13.43      
  
T17 100mtrs ht 7 -2.0
1 101 Evie Noblett U17 F Preston Harriers 12.70      
2 536 Osa Odemwengie U20 F Sale Harriers Manchester 12.88      
3 191 Julia Winogrodzka U17 F Bolton United Harriers & AC 12.94      
  
T18 100mtrs ht8 -0.4
1 121 Harrison Marfitt U17 M Longwood Harriers AC 12.26      
2 27 Antony Leigh V55 M Crewe & Nantwich AC 12.40      
3 62 Darcey Garbutt U17 F Gateshead Harriers 13.19      
4 578 Sierra Jalloh U17 F Southport & Waterloo AC 13.46      
  
T19 100mtrs ht9 +1.3
1 61 Daniel Poole U17 M Wirral AC 12.01      
2 584 Sophie Walton U20 F Horwich RMI Harriers 12.01      
3 595 Thomas Danson U17 M Macclesfield Harriers & AC 12.15      
4 684 Trezeguet Taylor U17 F Trafford AC 12.32      
5 541 Rachel Bennett U20 F Gateshead Harriers 12.37      
  
T20 100mtrs ht10 -0.3
1 543 Rashaun Currie U20 M Bury AC 11.77      
2 190 Joy Eze U20 F Gateshead Harriers 11.90      
3 565 Samuel Elford U17 M Rhymney Valley AC 12.00      
4 488 Nathan Hargreaves U20 M Horwich RMI Harriers 12.32      
5 547 Regan Walker SEN F Sale Harriers Manchester 12.55      
  
T21 100mtrs ht11 +2.1
1 18 Amari Kamali-Turner U20 M Manchester Harriers & AC 11.52      
2 83 Elliott Davies SEN M City of Stoke AC 11.56      
3 63 David Naylor U20 M Crewe & Nantwich AC 11.71      
4 53 Christ Mulumba U20 M Sale Harriers Manchester 12.51      
  
T22 100mtrs ht12 -1.0
1 558 Sam Danson U20 M Macclesfield Harriers & AC 11.32      
2 33 Ben Verbickas U20 M Crewe & Nantwich AC 11.44      
3 38 Cai Lewis Jones U20 M Menai Track & Field 11.45      
4 691 William Lander SEN M Holmfirth Harriers AC 11.56      
DQ 576 Shay Hardman U20 M Menai Track & Field        
  
T23 100mtrs ht13 +1.5
1 29 Arif Mohamed SEN M Solihull & Smallheath AC 10.98      
2 186 Josh Leatherd SEN M Preston Harriers 11.09      
3 592 Taf Nyakurerwa SEN M Sale Harriers Manchester 11.15      
4 127 Harry Williams U20 M Manchester Harriers & AC 11.31      
5 129 Harvey Darroch U20 M Wirral AC 11.49      
  
T24 100mtrs ht 14 +0.6
1 134 Henry Nwoke U20 M Liverpool Harriers & AC 10.63      
2 694 Zachary Price U20 M Menai Track & Field 10.87      
3 176 Jerel Livingston U20 M Trafford AC 10.99      
4 75 Edward Fussi SEN M Halesowen AC 11.31      
  
T25 400m heat 1  
1 597 Thomas Monks U17 M Blackburn Harriers 55.8      
2 197 Kayle Herring U17 M East Cheshire 56.9      
3 78 Eleesha Charnley U20 F Blackburn Harriers 61.5      
4 439 Lucy Mills SEN F Halifax Harriers AC 62.8      
5 106 Faye Robinson U20 F Liverpool Harriers & AC 67.0      
6 566 Sarah Davies V45 F Oxford City AC 68.4      
  
T26 400m heat 2  
1 67 Derri Henderson U17 M Kirkby Milers 57.46      
2 28 Aodhan Corr U17 M Wirral AC 59.87      
3 551 Rob MacDonald V50 M Halifax Harriers AC 60.06      
  
T27 400m heat 3  
1 8 Alec Batila U20 M City of Stoke AC 54.74      
2 37 Bronwen Reed SEN F Trafford AC 56.63      
3 375 Louis Briscall-Slack U20 M Stockport Harriers & AC 57.85      
4 273 Laure Marie Kidukula U20 F Sale Harriers Manchester 60.13      
5 491 Neave McGhee U20 F Liverpool Harriers & AC 61.29      
  
T28 400m heat 4  
1 173 James Young U20 M Carlisle Aspatria AC 54.05      
2 179 Joe MacDonald U20 M Halifax Harriers AC 54.15      
3 594 Thomas Croft SEN M Liverpool Harriers & AC 55.70      
4 474 Melissa Coxon U20 F Rotherham Harriers & AC 56.93      
  
T29 400m heat 5  
1 495 Nicholas Blore SEN M Macclesfield Harriers & AC 52.51      
2 46 Charlie Mansfield U20 M Trafford AC 52.95      
3 383 Louis Morrison U20 M Trafford AC 54.01      
4 154 Jack Farrall U20 M Macclesfield Harriers & AC 55.42      
5 162 Jacob Yates U20 M Salford Harriers 56.53      
  
T30 400m heat 6  
1 181 Jonny Stock U20 M Trafford AC 51.61      
2 691 William Lander SEN M Holmfirth Harriers AC 51.89      
3 572 Sean Collins U17 M Stockport Harriers & AC 52.19      
4 452 Luke Powell U17 M Colchester & Tendring 53.14      
  
T31 400m heat 7  
1 69 Dion Marcos SEN M Sale Harriers Manchester 50.2      
2 155 Jack Gilland U20 M Liverpool Harriers & AC 51.4      
3 94 Esam Aftab U20 M Trafford AC 51.6      
4 18 Amari Kamali-Turner U20 M Manchester Harriers & AC 52.7      
5 451 Luka Sidebotham U17 M Liverpool Harriers & AC 54.2      
  
T32 300m heat 1  
1 104 Favour Joseph U17 F Sale Harriers Manchester 40.84      
2 85 Elsa Thompson U17 F Kingston-Upon-Hull AC 41.82      
3 479 Millie Bayman U17 F Trafford AC 43.10      
4 1 Abbey Bate U17 F Crewe & Nantwich AC 44.35      
5 93 Emma Wood-Doyle U17 F Stockport Harriers & AC 45.10      
6 460 Mary Seymour U17 F Stockport Harriers & AC 48.22      
  
T33 110m Hurdles +2.0
1 63 David Naylor U20 M Crewe & Nantwich AC 15.2      
2 8 Alec Batila U20 M City of Stoke AC 15.4      
3 483 Morgan Williams U20 M Leeds City AC 15.7      
4 185 Joseph Turnbull U20 M Wirral AC 16.9      
  
T34 100m hurdles heat 1 +1.6
1 562 Samael Lunt U17 M Wirral AC 15.19      
2 28 Aodhan Corr U17 M Wirral AC 16.45      
  
T35 100m hurdles heat 2 +0.6
1 116 Grace Bower SEN F Sale Harriers Manchester 14.74      
2 88 Emily Misantoni U20 F Sale Harriers Manchester 14.93      
3 485 Myah Booth U20 F Stockport Track & Field 14.97      
4 696 Zara Tyas U20 F Stockport Track & Field 15.34      
5 571 Scarlett Whittaker U20 F Sale Harriers Manchester 16.50
DNF 4 Abigail Pawlett U20 F Stockport Track & Field        
  
T36 80m hurdles heat 1 -0.6
1 138 Holly Stewart U17 F Stockport Harriers & AC 13.17      
2 92 Emma Tunstall U17 F Preston Harriers 13.44      
3 195 Katie Irving U17 F Carlisle Aspatria AC 13.49      
4 471 Megan Roberts U17 F Menai Track & Field 13.76      
5 20 Amelia Jordan U17 F Wirral AC 13.86      
6 25 Anna Fraser U17 F Wirral AC 14.27      
  
T37 80m hurdles heat 2 +1.1
1 470 Meg Corker U17 F Stockport Track & Field 11.47      
2 115 Georgia Donald U17 F Crewe & Nantwich AC 12.12      
3 89 Emily Rankin U17 F Preston Harriers 12.29      
4 493 Neve Davenport U17 F Trafford AC 12.37      
5 84 Ellise Fryer-Francis U17 F Sale Harriers Manchester 12.75      
  
T38 200m heat 1 +1.8
1 82 Elliot Whittle U17 M Horwich RMI Harriers 27.93      
2 549 Renee Sinclair U17 F Trafford AC 27.97      
3 98 Eve Dutton U17 F Holmfirth Harriers AC 28.55      
4 294 Leigha Manser U17 F East Cheshire 29.96      
  
T39 200m heat 2 +2.6
1 182 Joseph Courtney V35 M Todmorden 26.94      
2 551 Rob MacDonald V50 M Halifax Harriers AC 27.00      
3 137 Holly Jessop U17 F Stockport Harriers & AC 28.16      
4 528 Olivia Morris U17 F Trafford AC 28.97      
5 138 Holly Stewart U17 F Stockport Harriers & AC 29.46      
  
T40 200m heat 3 -0.6
1 78 Eleesha Charnley U20 F Blackburn Harriers 27.42      
2 147 Isabella Merritt U17 F Horwich RMI Harriers 27.71      
3 84 Ellise Fryer-Francis U17 F Sale Harriers Manchester 28.52      
4 42 Carol Holt V40 F Preston Harriers 28.54      
  
T41 200m heat 4 -0.5
1 695 Zara Burns U17 F Trafford AC 27.13      
2 283 Leah Howard U20 F Blackpool Wyre & Fylde AC 27.34      
3 517 Olivia Morgan U17 F Southport & Waterloo AC 28.08      
4 398 Lucy Bousfield U17 F Southport & Waterloo AC 28.87      
  
T42 200m heat 5 -1.1
1 101 Evie Noblett U17 F Preston Harriers 25.87      
2 585 Stephanie Robertson U20 F Southport & Waterloo AC 26.59      
3 476 Michael Bates T64 V40 M Doncaster AC 27.29      
4 479 Millie Bayman U17 F Trafford AC 27.59      
5 498 Olivia Fowler U20 F Crewe & Nantwich AC 27.82      
  
T43 200m heat 6 +2.1
1 121 Harrison Marfitt U17 M Longwood Harriers AC 24.71      
2 291 Lee Hardy V35 M Army 25.89      
3 145 Isaac Leydon U17 M Crewe & Nantwich AC 26.22      
4 578 Sierra Jalloh U17 F Southport & Waterloo AC 27.97      
  
T44 200m heat 7 +0.9
1 488 Nathan Hargreaves U20 M Horwich RMI Harriers 24.55      
2 541 Rachel Bennett U20 F Gateshead Harriers 25.02      
3 27 Antony Leigh V55 M Crewe & Nantwich AC 25.23      
4 536 Osa Odemwengie U20 F Sale Harriers Manchester 25.54      
  
T45 200m heat 8 +1.4
1 41 Callum Wain U17 M Macclesfield Harriers & AC 23.70      
2 61 Daniel Poole U17 M Wirral AC 23.94      
3 584 Sophie Walton U20 F Horwich RMI Harriers 24.12      
4 565 Samuel Elford U17 M Rhymney Valley AC 24.49      
5 118 Graham Boreham SEN M Southport & Waterloo AC 24.53      
  
T46 200m heat 9 +2.2
1 38 Cai Lewis Jones U20 M Menai Track & Field 22.63      
2 83 Elliott Davies SEN M City of Stoke AC 23.24      
3 576 Shay Hardman U20 M Menai Track & Field 25.55      
4 35 Brandon Kerr U20 M Horwich RMI Harriers 26.43      
  
T47 200m heat 10 +1.7
1 592 Taf Nyakurerwa SEN M Sale Harriers Manchester 22.53      
2 127 Harry Williams U20 M Manchester Harriers & AC 22.98      
3 11 Alex Leadbeater U17 M Leigh Harriers & AC 23.29      
  
T48 200m heat 11 +1.8
1 134 Henry Nwoke U20 M Liverpool Harriers & AC 21.42      
2 694 Zachary Price U20 M Menai Track & Field 21.97      
3 29 Arif Mohamed SEN M Solihull & Smallheath AC 22.13      
4 186 Josh Leatherd SEN M Preston Harriers 22.40      
  
T49 1500m heat 1  
1 532 Olivia Russell U17 F Trafford AC 5:04.02      
2 163 Jade Smith SEN F St Helens Sutton AC 5:04.32      
3 110 Freya Griffiths U17 F Trafford AC 5:06.45      
4 54 Cleo Bentall U17 F Trafford AC 5:43.34      
  
T50 1500m heat 2  
1 157 Jack Paget-Fowler U17 M Blackburn Harriers 4:50.64      
2 156 Jack Haworth U17 M Trafford AC 4:52.64      
3 15 Alice Stiles U20 F Manchester Harriers & AC 4:58.43      
4 102 Evie Wild U20 F Stockport Harriers & AC 4:58.67      
5 146 Isabel Holt U17 F Blackburn Harriers 4:59.53      
6 117 Grace Tobin U17 F Liverpool Harriers & AC 5:00.19      
7 43 Catherine Hooper SEN F Salford Harriers 5:02.48      
8 468 Maya Mansfield U17 F Trafford AC 5:03.47      
  
T51 1500m heat 3  
1 3 Abby Stratton U17 F Blackburn Harriers 4:41.19      
2 169 James Read U17 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 4:42.45      
3 55 Codie Dewhurst U17 M Blackburn Harriers 4:43.93      
4 588 Steve Hallas V45 M Preston Harriers 4:51.06      
5 149 Isabelle Bryan U17 F Trafford AC 4:51.81      
6 139 Hope Smith U17 F Vale Royal AC 4:52.69      
7 414 Lucy Milling U20 F Southport & Waterloo AC 4:52.91      
8 100 Evie Collier U20 F Trafford AC 4:54.39      
9 99 Evie Brooks U17 F Lincoln Wellington AC 4:54.40      
10 49 Chiara Young SEN F Sale Harriers Manchester 4:55.44      
  
T52 1500m heat 4  
1 128 Harry Wood U20 M Blackburn Harriers 4:17.57      
2 24 Andrew Mellor SEN M Bury AC 4:19.06      
3 108 Fletcher Foster U20 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 4:20.10      
4 144 Isaac Battye U17 M Horwich RMI Harriers 4:21.74      
5 44 Charlie Deakin U20 M Kirkby Milers 4:22.73      
6 32 Ben Taylor U17 M Liverpool Harriers & AC 4:25.11      
7 103 Fabian Schiller U17 M Lancaster & Morecambe AC 4:27.68      
8 158 Jack Spark U17 M Sale Harriers Manchester 4:28.06      
9 198 Keira Brady-Jones U17 F Wirral AC 4:28.50      
10 167 James McKibbin T20 SEN M North Devon AC 4:33.02      
11 687 Ty Brockley-Langford U20 F Trafford AC 4:33.63      
  
T53 1500m heat 5  
1 31 Ben Makin U20 M Blackburn Harriers 4:03.55      
2 97 Evan Savage U17 M Sale Harriers Manchester 4:09.14      
3 362 Liam McCay U17 M Liverpool Harriers & AC 4:09.20      
4 372 Louie McCormack U17 M Trafford AC 4:10.82      
5 160 Jacob Droogmans SEN M Newcastle (staffs) AC 4:11.99      
6 618 Tobias Swarbrick U17 M Lancaster & Morecambe AC 4:12.86      
7 466 Matthew Russell U17 M Trafford AC 4:16.71      
8 133 Henry Cullen U20 M Doncaster AC 4:18.67      
9 71 Dylan Carney U17 M Vale Royal AC 4:21.75      
10 552 Robert Hodgson V40 M Border Harriers 4:24.25      
  
T54 1500m heat 6  
1 64 David Proctor V35 M Sale Harriers Manchester 3:49.84      
2 164 James Fradley SEN M Newcastle (staffs) AC 3:50.06      
3 30 Ben Brunswick SEN M Sale Harriers Manchester 3:50.84      
4 692 William Onek SEN M Sale Harriers Manchester 3:52.09      
5 58 Dan Galloway U17 M Telford AC 3:52.19      
6 261 Kieron Sexton SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 3:53.25      
7 553 Robert Smyk SEN M Salford Harriers 3:56.27      
8 487 Nathan Gray SEN M Border Harriers 3:57.87      
9 13 Alex Thompson U20 M Bingley Harriers & AC 3:59.30      
10 462 Matt Ramsden U20 M Blackburn Harriers 3:59.67      
11 95 Ethan Brady-Jones U17 M Wirral AC 4:02.63      
12 457 Mackenzie Woodward U20 M Liverpool Harriers & AC 4:03.69      
  
T55 3000m heat 1  
1 579 Simon Roberts V50 M Buckley RC 10:23.14      
2 48 Charlotte Rawstron U17 F Skyrac AC 10:32.99      
3 111 Freya Potts U17 F Bury AC 10:33.14      
4 114 Gabrielle Phelan U17 F Wirral AC 10:40.43      
5 90 Emma Crowe V45 F Deeside AAC 10:42.66      
6 161 Jacob Fletcher SEN M Trafford AC 10:45.86      
7 7 Akira Edgson U17 F Sale Harriers Manchester 10:49.50      
8 581 Sophie Huxtable U17 F Lancaster & Morecambe AC 11:01.43      
9 80 Ellie Small U20 F Deeside AAC 11:05.96      
10 538 Paige Watson U17 F Wakefield District Harriers & AC 11:13.41      
11 591 Suzanne Brooke U20 F Wakefield District Harriers & AC 11:20.01      
12 589 Steven Doxey V60 M Swinton Running Club 11:20.83      
13 170 James Rogers V45 M Prestatyn Running Club 11:53.29      
14 36 Briony Hibbert SEN F Deeside AAC 14:11.69      
  
T56 3000m heat 2  
1 656 Tobin Rose U20 M Stockport Harriers & AC 10:02.32      
2 10 Alex Kelly U17 M Liverpool Harriers & AC 10:02.92      
3 666 Tom Murphy U17 M Chorley Athletic & Triathlon Club 10:05.60      
4 499 Olivia Logan U20 F Southport & Waterloo AC 10:05.90      
5 79 Ellen Mary Kearney U20 F Wirral AC 10:09.67      
6 70 Dom Nabb SEN M Bury AC 10:14.11      
7 545 Rebecca Twardochleb SEN F Newcastle (staffs) AC 10:15.23      
8 72 Dylan Parry U20 M Deeside AAC 10:17.41      
9 467 Matthew Smith V45 M South Cheshire Harriers 10:19.24      
10 183 Joseph Daly U17 M Trafford AC 10:38.72      
11 107 Finty Royle U20 F Chorley Athletic & Triathlon Club 10:44.85      
12 550 Rheagan Edwards U20 F Deeside AAC 10:45.80      
  
T57 3000m heat 3  
1 463 Matthew Beacock SEN M Sale Harriers Manchester 8:58.53      
2 587 Stephen Campbell SEN M Knowsley Harriers AC 9:17.01      
3 464 Matthew Brennan U20 M Liverpool Harriers & AC 9:23.02      
4 135 Henry Pickard U17 M Stockport Harriers & AC 9:29.87      
5 561 Sam Smyth U17 M Bury AC 9:32.35      
6 126 Harry Sweeney U20 M Liverpool Harriers & AC 9:33.00      
7 9 Alex James U20 M Sale Harriers Manchester 9:33.17      
8 140 Huw Jones U20 M Deeside AAC 9:41.82      
9 477 Michael Melarkey SEN M City of Derry AC 9:42.10      
10 120 Hannah Brown SEN F Sale Harriers Manchester 9:43.31      
11 567 Sarah Mackness V35 F City of Stoke AC 9:47.44      
12 177 Jessica Spilsbury U20 F Trafford AC 9:50.03      
13 47 Charlie Molyneux U20 M Deeside AAC 10:02.16      
  
T58 3000m heat 4  
1 184 Joseph Moores SEN M Salford Harriers 8:38.86      
2 16 Alistair Rutherford SEN M Liverpool Harriers & AC 8:40.18      
3 557 Ryan Worland SEN M Sale Harriers Manchester 8:45.61      
4 555 Ross Harrison SEN M Liverpool Pembroke & Sefton AC 8:52.39      
5 180 John Fielding SEN M Ealing Southall & Middlesex AC 8:53.91      
6 136 Henry Webb U20 M Cannock & Stafford AC 8:54.53      
7 559 Sam Flaherty U20 M Liverpool Harriers & AC 8:56.26      
8 122 Harry Blackburn SEN M Knowsley Harriers AC 8:58.98      
9 537 Owen Hibbert SEN M Deeside AAC 8:59.82      
10 688 Tyler Cartlidge U20 M Deeside AAC 9:03.61      
11 125 Harry Sinclair U20 M Trafford AC 9:03.75      
12 560 Sam Hopkins U20 M Salford Harriers 9:04.18      
13 73 Ed Woodhead U20 M Deeside AAC 9:08.20      
14 188 Joshua Dutton U20 M Salford Harriers 9:09.18      
15 165 James Jones U20 M Deeside AAC 9:15.95      
16 382 Louis Johnston U20 M Wirral AC 9:22.46      
17 563 Samuel Bryan U20 M Trafford AC 9:25.86      
18 554 Roman Hodgson U17 M Deeside AAC 9:26.56      
19 68 Dion Griffith U20 M Menai Track & Field 9:29.15      
  
Long Jump - Pool 1  
1 199 Kelsey-Lili Ogedengbe U17 F Wirral AC 4.97 (0.0)    
2 21 Amy Hunt U17 F Wakefield District Harriers & AC 4.90 (1.2)    
3 500 Olivia MacCormack SEN F Liverpool Harriers & AC 4.57 (0.4)    
4 546 Rebekah Hopper U20 F Wigan & District Harriers & AC 4.50 (0.0)    
5 490 Neal Petley V50 M Warrington AC 4.42 (2.6)    
6 549 Renee Sinclair U17 F Trafford AC 4.41 (-0.9)    
7 34 Bethany Denial SEN F Liverpool University 4.21 (-0.5)    
  
Long Jump - Pool 2  
1 28 Aodhan Corr U17 M Wirral AC 5.43      
2 476 Michael Bates T64 V40 M Doncaster AC 5.19      
3 493 Neve Davenport U17 F Trafford AC 5.14      
4 76 Eleanor Noblet U17 F Preston Harriers 5.00      
5 498 Olivia Fowler U20 F Crewe & Nantwich AC 4.92      
6 571 Scarlett Whittaker U20 F Sale Harriers Manchester 4.88      
7 20 Amelia Jordan U17 F Wirral AC 4.75      
  
Long Jump - Pool 3  
1 86 Emily Gargan SEN F Liverpool Harriers & AC 5.72      
2 60 Daniel Cross U20 M Wirral AC 5.41      
3 595 Thomas Danson U17 M Macclesfield Harriers & AC 5.40      
4 88 Emily Misantoni U20 F Sale Harriers Manchester 4.76      
  
Long Jump - Pool 4  
1 176 Jerel Livingston U20 M Trafford AC 7.06 (0.0)    
2 558 Sam Danson U20 M Macclesfield Harriers & AC 6.72 (0.0)    
3 129 Harvey Darroch U20 M Wirral AC 6.65 (1.4)    
4 489 Nathan Roach SEN M Sale Harriers Manchester 6.41 (0.0)    
5 41 Callum Wain U17 M Macclesfield Harriers & AC 6.22 (0.1)    
6 383 Louis Morrison U20 M Trafford AC 6.11 (1.2)    
7 4 Abigail Pawlett U20 F Stockport Track & Field 5.84 (0.8)    
8 57 Daisy Keigher U20 F Stockport Harriers & AC 5.58 (-0.9)    
9 116 Grace Bower SEN F Sale Harriers Manchester 5.53 (0.6)    
  
Triple Jump - Pool 1  
1 59 Daniel Akinradewo U17 M Manchester Harriers & AC 14.07 (0.0)    
2 159 Jacob Booth U20 M Trafford AC 13.92 (0.0)    
3 124 Harry Ross-Hughes U20 M Wirral AC 12.62 (-0.3)    
4 66 David Vaughan U20 M Bury AC 12.53 (0.0)    
5 473 Melissa Booth U20 F Sale Harriers Manchester 12.42 (0.0)    
6 569 Scarlet Ashton U17 F Wirral AC 10.40 (-1.2)    
7 490 Neal Petley V50 M Warrington AC 9.70 (0.0)    
8 546 Rebekah Hopper U20 F Wigan & District Harriers & AC 9.19 (0.0)    
9 471 Megan Roberts U17 F Menai Track & Field 9.11 (0.0)    
  
High Jump - Pool 1  
1 564 Samuel Ebonine U20 M Sale Harriers Manchester 1.95      
2 272 Kresten Calvert U17 M Wirral AC 1.90      
2 590 Steven Jones SEN M Liverpool Harriers & AC 1.90      
4 495 Nicholas Blore SEN M Macclesfield Harriers & AC 1.80      
4 696 Zara Tyas U20 F Stockport Track & Field 1.80      
6 483 Morgan Williams U20 M Leeds City AC 1.75      
7 112 Gabrielle Garber U17 F Leeds City AC 1.70      
7 119 Halle Ferguson U17 F Trafford AC 1.70      
9 486 Nathan Booth SEN M Sale Harriers Manchester 1.60      
10 20 Amelia Jordan U17 F Wirral AC 1.55      
11 195 Katie Irving U17 F Carlisle Aspatria AC 1.50      
12 569 Scarlet Ashton U17 F Wirral AC 1.45      
13 2 Abbie Hirst U17 F East Cheshire NH      





Back to News List

10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code





We are raising funds for a new track, please click here to help us reach our goal.


the Longfords Conference & Function Suite for ALL members!

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details



New Site created by Ian Salisbury 2008