See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

10 October 2020

Open Meeting Results Saturday 10th October



Trafford AC Meeting           10-October-2020      
                   
70mH Heat 1           -0.6 (Manual)      
1 56 Chloe Mason U13 F Crewe & Nantwich AC 12.91      
2 201 Emily Green U13 F Wirral AC 14.33      
DQ 142 Ella Keele U13 F Wirral AC        
                   
70mH heat 2           +0.6 (Manual)      
1 268 Hannah McDermott U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 12.5      
2 412 May Bird U13 F Birchfield Harriers 12.7      
3 343 Jemima Miles U13 F Bury AC 12.8      
4 569 Tomoko Hoshiko U13 F Wirral AC 13.3      
5 151 Ella Rose Cowan U13 F Wirral AC 14.6      
                   
70mH heat 3           -0.7 (Manual)      
1 445 Niamh Dolan U13 F Sale Harriers Manchester 11.2      
2 575 Victoria Anestik U13 F Falkirk Victoria Harriers 11.9      
3 67 Ava Mitchell U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 12.2      
3 348 Jessie Caig U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 12.2      
5 366 Layla Wholey U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 12.8      
                   
                   
75mH Heat 1           +1.0 (Manual)      
1 341 Jay J Hutchinson U13 M Trafford AC 13.14      
2 66 Arthur Reilly U13 M City of Sheffield AC 13.17      
3 276 Henry Smith U13 M Crewe & Nantwich AC 13.60      
                   
                   
75m heat 1           +0.3 (Manual)      
1 475 Princess Iwelu U11 F Bolton United Harriers & AC 11.86      
2 390 Mabel Iwelu U11 F Bolton United Harriers & AC 12.06      
3 393 Madeline Appleby U11 F Sale Harriers Manchester 12.59      
4 184 Ellie Wigglesworth U13 F Kingston-Upon-Hull AC 12.66      
5 555 Spike Bell U11 M Salford Harriers 12.70      
6 431 Michael Kemp U11 M Trafford AC 13.56      
                   
75m heat 2           +0.6 (Manual)      
1 408 Max Ormston U13 M East Cheshire 11.57      
2 392 Maddie Swinden U13 F Southport & Waterloo AC 12.21      
3 78 Benjamin Davies U11 M Bolton United Harriers & AC 12.34      
4 422 Mia Hearson U11 F Newcastle (staffs) Tri Club 13.12      
5 85 Cerys Jones U11 F Bolton United Harriers & AC 16.08      
                   
75m heat 3           -1.5 (Manual)      
1 243 Faye Gribbin U11 F Bury AC 11.92      
2 54 Archie Parker U11 M Horwich RMI Harriers 11.97      
3 584 Zara Bratt U11 F City of Stoke AC 12.77      
4 257 Francesca Jackson U11 F Newcastle (staffs) Tri Club 13.56      
5 258 Frankie Topham U11 F Horwich RMI Harriers 13.60      
                   
75m heat 4           +0.4 (Manual)      
1 491 Ruby Wilkins U11 F Crewe & Nantwich AC 12.26      
2 29 Alfie Price U13 M East Cheshire 12.56      
3 585 Zoe Nunn U11 F Wirral AC 12.64      
4 238 Evie Parker U13 F Horwich RMI Harriers 13.00      
5 80 Bethany Pendlebury U11 F Horwich RMI Harriers 13.38      
6 217 Erin Royle U11 F East Cheshire 13.49      
7 98 Demi Baxter U11 F East Cheshire 13.83      
                   
75m heat 5           -1.4 (Manual)      
1 384 Lucy Harding U11 F Crewe & Nantwich AC 12.84      
2 137 Elisha Carter U13 F Crewe & Nantwich AC 12.84      
3 566 Tillie Calvert U11 F Blackpool Wyre & Fylde AC 13.01      
4 477 Rebecca Kingston U11 F Valley Striders 13.20      
5 526 Scarlett Jarvis U11 F Leigh Harriers & AC 13.41      
6 117 Eleanor Wheeler U11 F West Cheshire AC 13.50      
7 523 Satine Wearden U11 F West Cheshire AC 13.52      
                   
75m heat 6           -1.9 (Manual)      
1 209 Emily Tweddle U13 F Horwich RMI Harriers 10.93      
2 437 Mitchell Kanagasabay U13 M Blackley & North Manchester 11.85      
3 194 Elliot Singleton U11 M East Cheshire 12.20      
4 461 Olivia Jones U11 F East Cheshire 12.50      
5 48 Amy Smith U11 F Pendle AC 12.58      
6 183 Ellie Fraser U11 F Wirral AC 12.83      
7 560 Thea Stansfield U11 F East Cheshire 14.45      
                   
75m heat 7           -1.0 (Manual)      
1 586 Zuri Idemudia U11 F Wirral AC 11.58      
2 215 Erin Griffin U13 F Southport & Waterloo AC 11.60      
3 396 Maisy Bodie U11 F Wirral AC 12.25      
4 383 Lucy Ford U11 F Blackpool Wyre & Fylde AC 12.29      
                   
75m heat 8           +4.3 (Manual)      
1 50 Anna Vavoso U11 F Preston Harriers 11.77      
2 346 Jessica Betts U11 F Scunthorpe & District AC 11.85      
3 377 Lola-Mae Wilkins U13 F Crewe & Nantwich AC 12.03      
4 72 Bella Varley U13 F Crewe & Nantwich AC 12.09      
5 473 Poppy Parsley U11 F Wirral AC 12.43      
                   
75m heat 9           +1.0 (Manual)      
1 356 Joshua Grundy U11 M Bolton United Harriers & AC 11.42      
2 351 Jorja Turner U11 F City of Sheffield AC 11.49      
3 389 Lydia-Anne Wilson U13 F Wirral AC 11.61      
4 371 Lilly-Mai Oswald U11 F Wirral AC 11.62      
5 449 Oliver Cooper U11 M Bury AC 11.67      
6 381 Luccia Higgins U11 F Blackley & North Manchester 13.24      
                   
75m heat 10           -1.0 (Manual)      
1 196 Emily Ford U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 11.63      
2 293 Jack Farrington U11 M Salford Harriers 12.07      
3 172 Ellie Deavall U11 F Bolton United Harriers & AC 12.65      
                   
75m heat 11           +2.2 (Manual)      
1 43 Amelia Green U11 F Horwich RMI Harriers 11.62      
2 68 Ava Royle U13 F East Cheshire 11.75      
3 2 Abbie Ely U11 F Blackpool Wyre & Fylde AC 11.84      
4 86 Charles Reilly U11 M City of Sheffield AC 12.07      
5 44 Amelia Jones U13 F East Cheshire 12.17      
6 70 Beatrice Brooks U11 F Stockport Harriers & AC 12.25      
7 93 Charlotte Smith U11 F Blackburn Harriers 12.25      
                   
75m heat 12           -0.4 (Manual)      
1 400 Matilda Hall U11 M Bolton United Harriers & AC 11.14      
2 347 Jessica Mann U11 F Wirral AC 11.41      
3 434 Millie Rhodes U11 F Spenborough & District AC 11.87      
4 363 Lauren Hewitt U11 F Leigh Harriers & AC 11.98      
5 454 Oliver Howell U11 M Sale Harriers Manchester 12.05      
6 452 Oliver Fogg U11 M Crewe & Nantwich AC 12.35      
                   
75m heat 13           -2.8 (Manual)      
1 529 Sebastian McKenzie U11 M Kingston-Upon-Hull AC 11.17      
2 124 Eleanor Young U13 F Wirral AC 11.33      
3 442 Nathaniel Costigan U13 M Wirral AC 11.39      
4 412 May Bird U13 F Birchfield Harriers 11.49      
5 269 Hannah Squibbs U13 F Sale Harriers Manchester 12.04      
6 364 Laurence Brown U11 M Crewe & Nantwich AC 12.71      
                   
75m heat 14           +0.7 (Manual)      
1 20 Aleshia O'Connor U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 10.85      
2 106 Edith Nixon U13 F Crewe & Nantwich AC 11.05      
3 362 Kitty Harrison Sargent U11 F Halifax Harriers AC 11.24      
4 41 Allyssia May U11 F Bolton United Harriers & AC 11.28      
5 56 Chloe Mason U13 F Crewe & Nantwich AC 11.31      
6 451 Oliver Delaney U11 M Preston Harriers 11.53      
7 534 Seth Silva U13 M Liverpool Harriers & AC 11.60      
                   
75m heat 15           -0.7 (Manual)      
1 95 Chidera Ajet U11 M Horwich RMI Harriers 10.88      
2 360 Katie Betts U13 F Scunthorpe & District AC 10.97      
3 201 Emily Green U13 F Wirral AC 11.19      
4 370 Libby Cree U13 F Wakefield District Harriers & AC 11.21      
5 385 Lucy Horton U11 F Wolverhampton & Bilston AC 11.89      
                   
75m heat 16           -0.3 (Manual)      
1 516 Sam Mann U13 M Wirral AC 10.72      
2 92 Charlotte McKenzie U13 F Kingston-Upon-Hull AC 10.76      
3 348 Jessie Caig U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 10.84      
4 394 Madison Holt U13 F Sale Harriers Manchester 11.14      
5 33 Alice Arrowsmith U11 F Horwich RMI Harriers 11.58      
                   
75m heat 17           +0.9 (Manual)      
1 45 Amelie Bodie U13 F Wirral AC 10.53      
2 53 Anton Gildea U13 M Preston Harriers 10.55      
3 336 James Howarth U13 M Crewe & Nantwich AC 10.68      
4 435 Millie Turner U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 10.81      
5 19 Alani Mai Dumbuya U13 F Leigh Harriers & AC 10.98      
                   
75m heat 18           +1.0 (Manual)      
1 63 Daniel Nuttall U13 M Blackburn Harriers 10.13      
2 39 Alistair Sharrock U13 M Horwich RMI Harriers 10.33      
3 479 Renee Adams U13 F Southport & Waterloo AC 10.41      
4 341 Jay J Hutchinson U13 M Trafford AC 10.64      
5 366 Layla Wholey U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 10.83      
6 517 Samuel Conkie U11 M Crewe & Nantwich AC 10.91      
7 570 Ty Davies U11 M Liverpool Harriers & AC 11.34      
                   
                   
200mH heat 1           -1.4 (Manual)      
1 96 David Naylor U20 M Crewe & Nantwich AC 27.08      
2 480 Rick Cordwell V40 M Chorley Athletic & Triathlon Club 29.98      
                   
200mH heat 2           -1.5 (Manual)      
1 77 Ben Verbickas U17 M Crewe & Nantwich AC 27.18      
2 507 Sam Coupland U17 M Southport & Waterloo AC 28.03      
3 219 Esam Aftab U17 M Trafford AC 29.15      
4 99 Drew Bradley U17 M Crewe & Nantwich AC 29.17      
5 73 Ben Boocock U17 M Blackburn Harriers 29.30      
                   
200mH heat 3           -0.8 (Manual)      
1 417 Mercedes Mercer SEN F Trafford AC 31.26      
2 559 Tameika Cuff SEN F Trafford AC 31.41      
3 527 Scarlett Whittaker U20 F Sale Harriers Manchester 32.62      
4 359 Katharina Formanski SEN F Trafford AC 34.15      
                   
200mH heat 4           -1.5 (Manual)      
1 439 Myah Booth U17 F Stockport Track and Field 30.75      
2 387 Lucy Robinson U17 F Stockport Track and Field 31.08      
3 280 Imogen Davenport U15 F Trafford AC 32.71      
4 374 Lisa Halliday U17 F Warrington AC 32.86      
                   
200mH heat 5           -0.6 (Manual)      
1 429 Mia Walker U15 F Wirral AC 29.06      
2 261 Freya Dockerty U15 F Stockport Track and Field 30.41      
3 532 Seren Redfern U15 F Stockport Track and Field 31.12      
4 460 Olivia Holbrook U15 F Trafford AC 33.96      
5 5 Abigail Stewart U15 F Wirral AC 35.50      
                   
200mH heat 6           -2.0 (Manual)      
1 486 Roselle Sigsbert U17 F Trafford AC 32.25      
2 499 Saffron Meade U15 F Stockport Harriers & AC 33.63      
3 49 Anna Fraser U15 F Wirral AC 35.28      
4 97 Delilah Harty U15 F Wirral AC 36.60      
                   
                   
600m heat 1                  
1 555 Spike Bell U11 M Salford Harriers 2:02.30      
2 519 Samuel Horner U11 M East Cheshire 2:10.38      
3 431 Michael Kemp U11 M Trafford AC 2:12.04      
4 380 Lucas Hibbert U11 M Stockport Harriers & AC 2:13.00      
5 390 Mabel Iwelu U11 F Bolton United Harriers & AC 2:13.40      
6 592 Erin Ash U11 F Blackley & North Manchester 2:19.56      
7 260 Freya Boxford U11 F Trafford AC 2:29.59      
                   
600m heat 2                  
1 463 Olivia May Kelly U11 F East Cheshire 1:56.12      
2 548 Sophie Norman U11 F Trafford AC 2:00.94      
3 414 Megan Boyer U11 F Sale Harriers Manchester 2:09.81      
4 282 Imogen McBurnie U11 F East Cheshire 2:14.16      
5 498 Ryley Holden U11 M Salford Harriers 2:20.74      
6 436 Minnie Sturgeon U11 F Wirral AC 2:24.07      
7 381 Luccia Higgins U11 F Blackley & North Manchester 2:26.93      
8 62 Curtis Hornsey U11 M Bolton United Harriers & AC 2:29.81      
9 560 Thea Stansfield U11 F East Cheshire 2:40.10      
10 85 Cerys Jones U11 F Bolton United Harriers & AC 2:45.19      
                   
600m heat 3                  
1 503 Sam Burton U11 M Salford Harriers 2:07.32      
2 84 Cecilia Smylie U13 F East Cheshire 2:08.61      
3 491 Ruby Wilkins U11 F Crewe & Nantwich AC 2:13.11      
4 98 Demi Baxter U11 F East Cheshire 2:17.09      
5 408 Max Ormston U13 M East Cheshire 2:18.04      
6 373 Lily-Grace Poole U11 F East Cheshire 2:18.97      
7 210 Emily Wood U11 F Bolton United Harriers & AC 2:19.33      
8 217 Erin Royle U11 F East Cheshire 2:37.94      
9 523 Satine Wearden U11 F West Cheshire AC 2:39.21      
                   
600m heat 4                  
1 361 Kayden Howarth U11 M Blackley & North Manchester 2:04.47      
2 378 Louis Gildea U11 M Preston Harriers 2:05.05      
3 567 Tilly Birch U11 F Salford Harriers 2:07.21      
4 339 James Wilson U11 M Trafford AC 2:11.30      
5 497 Ryan Mccarthy U11 M East Cheshire 2:11.47      
6 395 Maisie Broadley U11 F Wirral AC 2:13.30      
7 43 Amelia Green U11 F Horwich RMI Harriers 2:18.76      
8 384 Lucy Harding U11 F Crewe & Nantwich AC 2:19.02      
9 421 Mia Dickinson U11 F Salford Harriers 2:19.90      
10 248 Fern O'Brien U11 F Horwich RMI Harriers 2:20.33      
11 79 Benjamin Hosford U11 M Trafford AC 2:21.32      
12 51 Annie Noone U11 F Warrington AC 2:24.12      
                   
600m heat 5                  
1 293 Jack Farrington U11 M Salford Harriers 1:58.57      
2 337 James Howarth-Linton U11 M Leigh Harriers & AC 1:59.82      
3 296 Jake Harrison U11 M Sale Harriers Manchester 2:01.46      
4 257 Francesca Jackson U11 F Newcastle (staffs) Tri Club 2:14.44      
5 236 Evie O'Connor U11 M Blackley & North Manchester 2:16.11      
6 94 Charlotte Vickers U13 F Horwich RMI Harriers 2:17.16      
7 117 Eleanor Wheeler U11 F West Cheshire AC 2:19.03      
8 228 Eva Brooks U11 F Wirral AC 2:20.19      
9 461 Olivia Jones U11 F East Cheshire 2:25.92      
10 91 Charlotte Hackett U11 F Crewe & Nantwich AC 2:31.44      
11 391 Madaline Burke U11 F East Cheshire 2:42.88      
                   
600m heat 6                  
1 213 Emme Tabbott U11 F Telford AC 2:02.84      
2 194 Elliot Singleton U11 M East Cheshire 2:04.66      
3 68 Ava Royle U13 F East Cheshire 2:05.78      
4 283 Iris Hurst U11 F Warrington AC 2:07.65      
5 422 Mia Hearson U11 F Newcastle (staffs) Tri Club 2:09.82      
6 393 Madeline Appleby U11 F Sale Harriers Manchester 2:09.89      
7 230 Eva Hayes U11 F Warrington AC 2:11.11      
8 452 Oliver Fogg U11 M Crewe & Nantwich AC 2:13.48      
9 552 Sophie Parkinson U11 F Warrington AC 2:15.54      
                   
600m heat 7                  
1 476 Rachel Bowden U13 F Trafford AC 1:59.14      
2 289 Isla Herring U13 F East Cheshire 2:01.84      
3 371 Lilly-Mai Oswald U11 F Wirral AC 2:01.99      
4 22 Alex Waterhouse U11 M Salford Mets 2:02.09      
5 288 Isla Bamber U11 F Preston Harriers 2:02.44      
6 265 Grace Hill U11 F Sale Harriers Manchester 2:03.37      
7 449 Oliver Cooper U11 M Bury AC 2:07.72      
8 382 Lucy Dent U11 F Bury AC 2:09.37      
9 44 Amelia Jones U13 F East Cheshire 2:14.26      
10 477 Rebecca Kingston U11 F Valley Striders 2:14.84      
                   
600m heat 8                  
1 71 Beatrix Soper U11 F Salford Mets 1:56.95      
2 454 Oliver Howell U11 M Sale Harriers Manchester 1:58.63      
3 269 Hannah Squibbs U13 F Sale Harriers Manchester 1:59.57      
4 541 Sienna Jones U11 F Sale Harriers Manchester 2:00.09      
5 344 Jenny Poole U13 F Chorley Athletic & Triathlon Club 2:04.34      
6 584 Zara Bratt U11 F City of Stoke AC 2:06.20      
7 346 Jessica Betts U11 F Scunthorpe & District AC 2:06.68      
8 247 Fern Chapman U11 F Wirral AC 2:06.98      
9 83 Bonita Kewley U11 F Liverpool Harriers & AC 2:07.39      
10 78 Benjamin Davies U11 M Bolton United Harriers & AC 2:12.16      
11 363 Lauren Hewitt U11 F Leigh Harriers & AC 2:16.46      
                   
600m heat 9                  
1 386 Lucy Jones U13 F Stockport Harriers & AC 1:50.10      
2 42 Amelia Arbon U13 F Mansfield Harriers & AC 1:56.98      
3 466 Oonagh McManus U11 F Sale Harriers Manchester 1:57.67      
4 81 Bobby Birkett U11 M St Helens Sutton AC 1:58.06      
5 487 Rosie Philbin U13 F Stockport Harriers & AC 1:59.18      
6 434 Millie Rhodes U11 F Spenborough & District AC 2:02.17      
7 183 Ellie Fraser U11 F Wirral AC 2:06.08      
8 526 Scarlett Jarvis U11 F Leigh Harriers & AC 2:08.82      
9 407 Max Arrowsmith U11 M Horwich RMI Harriers 2:14.75      
10 40 Allanah Donlan U11 F Warrington AC 2:18.47      
                   
600m heat 10                  
1 368 Liam Johnson U13 M St Helens Sutton AC 1:44.02      
2 297 Jake Royle U13 M Sale Harriers Manchester 1:52.48      
3 151 Ella Rose Cowan U13 F Wirral AC 1:53.20      
4 100 Ed Spark U11 M Sale Harriers Manchester 1:53.96      
5 227 Euan Lawton U11 M Warrington AC 1:56.95      
6 385 Lucy Horton U11 F Wolverhampton & Bilston AC 1:57.97      
7 57 Christopher Parikh U13 M Manchester Harriers & AC 1:58.89      
8 88 Charlie Millward U11 M Stockport Harriers & AC 1:59.07      
9 243 Faye Gribbin U11 F Bury AC 1:59.15      
10 299 James Binks U11 M Wirral AC 2:04.73      
11 364 Laurence Brown U11 M Crewe & Nantwich AC 2:06.01      
12 256 Flynn Slattery U11 M East Cheshire 2:08.41      
                   
600m heat 11                  
1 404 Matthew Smith U13 M Blackburn Harriers 1:44.81      
2 231 Eva Karalius U13 F Sale Harriers Manchester 1:47.22      
3 285 Isaac Reed U13 M Sale Harriers Manchester 1:48.17      
4 362 Kitty Harrison Sargent U11 F Halifax Harriers AC 1:48.72      
5 510 Sam Keighley U11 M Halifax Harriers AC 1:49.75      
6 397 Malachi Harty U11 M Wirral AC 1:51.22      
7 394 Madison Holt U13 F Sale Harriers Manchester 1:55.31      
8 18 Aisling Brooks U13 F Stockport Harriers & AC 1:56.22      
9 3 Abigail Kingston U13 F Leeds City AC 1:56.68      
10 264 Grace Freary U11 F Horwich RMI Harriers 2:15.03      
                   
600m heat 12                  
1 444 Nia Harrison Sargent U13 F Halifax Harriers AC 1:35.30      
2 365 Layla Roden U13 F Rotherham Harriers & AC 1:40.32      
3 370 Libby Cree U13 F Wakefield District Harriers & AC 1:42.40      
4 232 Evan Grime U13 M Trafford AC 1:42.85      
5 360 Katie Betts U13 F Scunthorpe & District AC 1:44.33      
6 74 Ben Keeley U13 M Sale Harriers Manchester 1:45.12      
7 291 Jac Chapman U13 M Wirral AC 1:45.42      
8 89 Charlie Rigby U13 M Liverpool Harriers & AC 1:46.26      
9 272 Harrison Stokes U13 M Horwich RMI Harriers 1:47.13      
10 369 Liam O'Brien U13 M Sale Harriers Manchester 1:49.26      
11 517 Samuel Conkie U11 M Crewe & Nantwich AC 1:52.03      
12 355 Josh Topham U13 M Horwich RMI Harriers 1:54.78      
                   
                   
1000m heat 1                  
1 446 Oliver Brown U13 M Blackburn Harriers 3:19.21      
2 273 Harvey Thompson U13 M Southport & Waterloo AC 3:20.92      
3 57 Christopher Parikh U13 M Manchester Harriers & AC 3:38.03      
4 87 Charlie Bumstead U13 M Sale Harriers Manchester 3:39.63      
5 459 Oliver Walker U13 M East Cheshire 3:42.45      
6 353 Joseph Horner U13 M East Cheshire 3:52.40      
                   
1000m heat 2                  
1 64 Darcy Cowden U13 F City of Stoke AC 3:19.20      
2 290 Izzy Hall U13 F Sale Harriers Manchester 3:22.73      
3 483 Ronni Read U13 F Wolverhampton & Bilston AC 3:25.64      
4 349 Joe Eyre U13 M Sale Harriers Manchester 3:28.03      
5 587 James Wigglesworth U13 M Kingston-Upon-Hull AC 3:29.28      
6 543 Sophia Nation U13 F Trafford AC 3:33.39      
7 65 Darcy Slattery U13 F East Cheshire 3:40.00      
8 61 Cosette Wearden U13 F West Cheshire AC 3:41.24      
9 29 Alfie Price U13 M East Cheshire 4:05.95      
                   
1000m heat 3                  
1 416 Megumi Hoshiko U13 F Wirral AC 3:12.90      
2 453 Oliver Gill U13 M Blackburn Harriers 3:16.56      
3 69 Bailey Hughes U13 F Liverpool Harriers & AC 3:19.10      
4 286 Isabella Backhouse U13 F Salford Harriers 3:22.89      
5 76 Ben Topham U13 M Horwich RMI Harriers 3:31.60      
6 572 Ursula Bailey U13 F Trafford AC 3:36.97      
                   
1000m heat 4                  
1 58 Cieran Milligan U13 M Preston Harriers 3:00.82      
2 471 Oscar Kewley U13 M Liverpool Harriers & AC 3:03.01      
3 263 Gordon Ballantyne U13 M Blackpool Wyre & Fylde AC 3:03.18      
4 55 Archie Peaker U13 M Keighley & Craven AC 3:06.89      
5 338 James O'Brien U13 M Sale Harriers Manchester 3:07.35      
6 379 Luca Noorpuri U13 M Wirral AC 3:10.03      
7 240 Ewen Wilkinson U13 M Keighley & Craven AC 3:13.40      
8 490 Ruby Phillips U13 F West Cheshire AC 3:14.03      
9 350 Joe Spark U13 M Sale Harriers Manchester 3:18.28      
                   
                   
150m heat 1           +0.4 (Manual)      
1 475 Princess Iwelu U11 F Bolton United Harriers & AC 24.08      
2 390 Mabel Iwelu U11 F Bolton United Harriers & AC 24.34      
3 497 Ryan Mccarthy U11 M East Cheshire 25.60      
4 498 Ryley Holden U11 M Salford Harriers 26.21      
5 381 Luccia Higgins U11 F Blackley & North Manchester 26.93      
6 592 Erin Ash U11 F Blackley & North Manchester 27.46      
                   
150m heat 2           -0.7 (Manual)      
1 567 Tilly Birch U11 F Salford Harriers 23.60      
2 59 Collette Bailey U11 F Trafford AC 25.04      
3 78 Benjamin Davies U11 M Bolton United Harriers & AC 25.13      
4 257 Francesca Jackson U11 F Newcastle (staffs) Tri Club 27.39      
5 422 Mia Hearson U11 F Newcastle (staffs) Tri Club 28.49      
                   
150m heat 3           +0.3 (Manual)      
1 361 Kayden Howarth U11 M Blackley & North Manchester 24.04      
2 392 Maddie Swinden U13 F Southport & Waterloo AC 24.39      
3 555 Spike Bell U11 M Salford Harriers 25.07      
4 353 Joseph Horner U13 M East Cheshire 25.89      
5 503 Sam Burton U11 M Salford Harriers 26.82      
6 519 Samuel Horner U11 M East Cheshire 27.62      
                   
150m heat 4           +0.5 (Manual)      
1 282 Imogen McBurnie U11 F East Cheshire 25.90      
2 264 Grace Freary U11 F Horwich RMI Harriers 26.45      
3 238 Evie Parker U13 F Horwich RMI Harriers 26.61      
4 62 Curtis Hornsey U11 M Bolton United Harriers & AC 27.61      
5 236 Evie O'Connor U11 M Blackley & North Manchester 28.96      
                   
150m heat 5           +0.9 (Manual)      
1 43 Amelia Green U11 F Horwich RMI Harriers 23.91      
2 86 Charles Reilly U11 M City of Sheffield AC 24.37      
3 93 Charlotte Smith U11 F Blackburn Harriers 25.34      
4 91 Charlotte Hackett U11 F Crewe & Nantwich AC 29.96      
5 85 Cerys Jones U11 F Bolton United Harriers & AC 34.64      
                   
150m heat 6           +1.0 (Manual)      
1 435 Millie Turner U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 21.50      
2 209 Emily Tweddle U13 F Horwich RMI Harriers 21.99      
3 243 Faye Gribbin U11 F Bury AC 23.91      
4 584 Zara Bratt U11 F City of Stoke AC 25.51      
5 585 Zoe Nunn U11 F Wirral AC 25.83      
6 80 Bethany Pendlebury U11 F Horwich RMI Harriers 27.15      
                   
150m heat 7           -0.4 (Manual)      
1 289 Isla Herring U13 F East Cheshire 24.32      
2 491 Ruby Wilkins U11 F Crewe & Nantwich AC 24.85      
3 396 Maisy Bodie U11 F Wirral AC 25.34      
4 48 Amy Smith U11 F Pendle AC 25.78      
5 526 Scarlett Jarvis U11 F Leigh Harriers & AC 25.99      
6 81 Bobby Birkett U11 M St Helens Sutton AC 26.38      
                   
150m heat 8           +1.0 (Manual)      
1 50 Anna Vavoso U11 F Preston Harriers 23.15      
2 228 Eva Brooks U11 F Wirral AC 24.52      
3 383 Lucy Ford U11 F Blackpool Wyre & Fylde AC 24.67      
4 22 Alex Waterhouse U11 M Salford Mets 24.91      
                   
150m heat 9           +0.6 (Manual)      
1 454 Oliver Howell U11 M Sale Harriers Manchester 23.34      
2 196 Emily Ford U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 23.34      
3 344 Jenny Poole U13 F Chorley Athletic & Triathlon Club 24.56      
4 473 Poppy Parsley U11 F Wirral AC 24.69      
5 459 Oliver Walker U13 M East Cheshire 25.03      
6 452 Oliver Fogg U11 M Crewe & Nantwich AC 25.08      
                   
150m heat 10           -0.7 (Manual)      
1 356 Joshua Grundy U11 M Bolton United Harriers & AC 23.47      
2 288 Isla Bamber U11 F Preston Harriers 24.69      
3 373 Lily-Grace Poole U11 F East Cheshire 26.88      
4 382 Lucy Dent U11 F Bury AC 27.12      
5 391 Madaline Burke U11 F East Cheshire 30.46      
                   
150m heat 11           -0.8 (Manual)      
1 250 Findlay Carroll U13 M Blackburn Harriers 24.41      
2 172 Ellie Deavall U11 F Bolton United Harriers & AC 24.99      
3 84 Cecilia Smylie U13 F East Cheshire 25.08      
4 79 Benjamin Hosford U11 M Trafford AC 26.49      
5 210 Emily Wood U11 F Bolton United Harriers & AC 26.87      
                   
150m heat 12           -1.6 (Manual)      
1 463 Olivia May Kelly U11 F East Cheshire 24.15      
2 54 Archie Parker U11 M Horwich RMI Harriers 24.78      
3 68 Ava Royle U13 F East Cheshire 24.96      
4 70 Beatrice Brooks U11 F Stockport Harriers & AC 25.42      
5 407 Max Arrowsmith U11 M Horwich RMI Harriers 25.78      
                   
150m heat 13           -1.2 (Manual)      
1 347 Jessica Mann U11 F Wirral AC 22.44      
2 442 Nathaniel Costigan U13 M Wirral AC 22.67      
3 215 Erin Griffin U13 F Southport & Waterloo AC 23.37      
4 346 Jessica Betts U11 F Scunthorpe & District AC 23.71      
5 510 Sam Keighley U11 M Halifax Harriers AC 24.16      
                   
150m heat 14           +0.2 (Manual)      
1 41 Allyssia May U11 F Bolton United Harriers & AC 23.05      
2 33 Alice Arrowsmith U11 F Horwich RMI Harriers 23.30      
3 88 Charlie Millward U11 M Stockport Harriers & AC 23.92      
4 184 Ellie Wigglesworth U13 F Kingston-Upon-Hull AC 25.13      
5 337 James Howarth-Linton U11 M Leigh Harriers & AC 25.30      
                   
150m heat 15           -0.3 (Manual)      
1 517 Samuel Conkie U11 M Crewe & Nantwich AC 22.58      
2 389 Lydia-Anne Wilson U13 F Wirral AC 23.34      
3 378 Louis Gildea U11 M Preston Harriers 23.60      
4 269 Hannah Squibbs U13 F Sale Harriers Manchester 23.69      
5 466 Oonagh McManus U11 F Sale Harriers Manchester 24.74      
                   
150m heat 16           -0.4 (Manual)      
1 268 Hannah McDermott U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 21.12      
2 273 Harvey Thompson U13 M Southport & Waterloo AC 22.24      
3 193 Elliot Jones U13 M Stockport Harriers & AC 22.71      
4 157 Ellie Barker U13 F Warrington AC 22.73      
                   
150m heat 17           -0.4 (Manual)      
1 106 Edith Nixon U13 F Crewe & Nantwich AC 22.31      
2 56 Chloe Mason U13 F Crewe & Nantwich AC 22.78      
3 534 Seth Silva U13 M Liverpool Harriers & AC 23.38      
                   
150m heat 18           +0.5 (Manual)      
1 516 Sam Mann U13 M Wirral AC 21.19      
2 276 Henry Smith U13 M Crewe & Nantwich AC 22.02      
3 95 Chidera Ajet U11 M Horwich RMI Harriers 22.16      
4 400 Matilda Hall U11 M Bolton United Harriers & AC 22.49      
5 364 Laurence Brown U11 M Crewe & Nantwich AC 25.31      
                   
150m heat 19           -0.9 (Manual)      
1 336 James Howarth U13 M Crewe & Nantwich AC 21.25      
2 529 Sebastian McKenzie U11 M Kingston-Upon-Hull AC 21.83      
3 428 Mia Makin U13 F Bolton United Harriers & AC 22.13      
                   
150m heat 20           -0.8 (Manual)      
1 92 Charlotte McKenzie U13 F Kingston-Upon-Hull AC 21.65      
2 75 Ben Seymour U13 M City of Sheffield AC 21.75      
3 201 Emily Green U13 F Wirral AC 21.86      
                   
150m heat 21           +0.6 (Manual)      
1 45 Amelie Bodie U13 F Wirral AC 20.97      
2 479 Renee Adams U13 F Southport & Waterloo AC 21.03      
3 53 Anton Gildea U13 M Preston Harriers 21.40      
4 366 Layla Wholey U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 21.46      
                   
150m heat 22           +0.2 (Manual)      
1 63 Daniel Nuttall U13 M Blackburn Harriers 19.68      
2 444 Nia Harrison Sargent U13 F Halifax Harriers AC 20.44      
3 39 Alistair Sharrock U13 M Horwich RMI Harriers 20.57      
4 445 Niamh Dolan U13 F Sale Harriers Manchester 20.75      
5 19 Alani Mai Dumbuya U13 F Leigh Harriers & AC 21.57      
                   
  
Long Jump - Pool 1
1 20 Aleshia O'Connor U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 4.77    
2 444 Nia Harrison Sargent U13 F Halifax Harriers AC 4.40    
3 370 Libby Cree U13 F Wakefield District Harriers & AC 4.22    
4 341 Jay J Hutchinson U13 M Trafford AC 4.02    
5 67 Ava Mitchell U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 3.97    
6 363 Lauren Hewitt U11 F Leigh Harriers & AC 3.90    
7 478 Rebecca McCaffrey U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 3.79    
8 238 Evie Parker U13 F Horwich RMI Harriers 2.42    
  
Long Jump - Pool 2
1 193 Elliot Jones U13 M Stockport Harriers & AC 4.10    
2 389 Lydia-Anne Wilson U13 F Wirral AC 3.85    
3 451 Oliver Delaney U11 M Preston Harriers 3.75    
4 355 Josh Topham U13 M Horwich RMI Harriers 3.69    
5 124 Eleanor Young U13 F Wirral AC 3.33    
  
Long Jump - Pool 3
1 351 Jorja Turner U11 F City of Sheffield AC 4.02    
2 92 Charlotte McKenzie U13 F Kingston-Upon-Hull AC 3.92    
3 435 Millie Turner U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 3.90    
4 449 Oliver Cooper U11 M Bury AC 3.76    
5 3 Abigail Kingston U13 F Leeds City AC 3.74    
6 228 Eva Brooks U11 F Wirral AC 3.70    
7 529 Sebastian McKenzie U11 M Kingston-Upon-Hull AC 3.69    
8 95 Chidera Ajet U11 M Horwich RMI Harriers 3.67    
9 196 Emily Ford U13 F Blackpool Wyre & Fylde AC 3.66    
10 399 Matilda Boxford U13 F Trafford AC 2.57    
  
Long Jump - Pool 4
1 2 Abbie Ely U11 F Blackpool Wyre & Fylde AC 3.74    
2 57 Christopher Parikh U13 M Manchester Harriers & AC 3.63    
3 50 Anna Vavoso U11 F Preston Harriers 3.62    
4 18 Aisling Brooks U13 F Stockport Harriers & AC 3.62    
5 42 Amelia Arbon U13 F Mansfield Harriers & AC 3.57    
6 288 Isla Bamber U11 F Preston Harriers 3.47    
7 487 Rosie Philbin U13 F Stockport Harriers & AC 3.43    
8 386 Lucy Jones U13 F Stockport Harriers & AC 3.34    
9 142 Ella Keele U13 F Wirral AC 3.04    
10 380 Lucas Hibbert U11 M Stockport Harriers & AC 2.66    
  
Long Jump - Pool 5
1 404 Matthew Smith U13 M Blackburn Harriers 4.31    
2 586 Zuri Idemudia U11 F Wirral AC 3.82    
3 455 Oliver Sanderson U13 M Leigh Harriers & AC 3.79    
4 41 Allyssia May U11 F Bolton United Harriers & AC 3.69    
5 371 Lilly-Mai Oswald U11 F Wirral AC 3.58    
6 385 Lucy Horton U11 F Wolverhampton & Bilston AC 3.41    
7 48 Amy Smith U11 F Pendle AC 3.21    
8 434 Millie Rhodes U11 F Spenborough & District AC 3.12    
9 70 Beatrice Brooks U11 F Stockport Harriers & AC 3.07    
10 477 Rebecca Kingston U11 F Valley Striders 3.02    
11 54 Archie Parker U11 M Horwich RMI Harriers 2.76    
  
Long Jump - Pool 6
1 337 James Howarth-Linton U11 M Leigh Harriers & AC 3.39    
2 408 Max Ormston U13 M East Cheshire 3.38    
3 86 Charles Reilly U11 M City of Sheffield AC 3.37    
4 84 Cecilia Smylie U13 F East Cheshire 3.24    
5 437 Mitchell Kanagasabay U13 M Blackley & North Manchester 3.18    
6 383 Lucy Ford U11 F Blackpool Wyre & Fylde AC 3.10    
7 93 Charlotte Smith U11 F Blackburn Harriers 3.05    
8 80 Bethany Pendlebury U11 F Horwich RMI Harriers 3.04    
9 566 Tillie Calvert U11 F Blackpool Wyre & Fylde AC 2.90    
10 81 Bobby Birkett U11 M St Helens Sutton AC 2.87    
11 461 Olivia Jones U11 F East Cheshire 2.85    
12 258 Frankie Topham U11 F Horwich RMI Harriers 2.29    
  
Long Jump - Pool 7
1 362 Kitty Harrison Sargent U11 F Halifax Harriers AC 3.35    
2 88 Charlie Millward U11 M Stockport Harriers & AC 2.84    
3 353 Joseph Horner U13 M East Cheshire 2.81    
4 382 Lucy Dent U11 F Bury AC 2.78    
5 523 Satine Wearden U11 F West Cheshire AC 2.45    
6 44 Amelia Jones U13 F East Cheshire 2.42    
7 391 Madaline Burke U11 F East Cheshire 2.40    
8 519 Samuel Horner U11 M East Cheshire 2.39    
  
Long Jump - Pool 8
1 75 Ben Seymour U13 M City of Sheffield AC 4.05    
2 33 Alice Arrowsmith U11 F Horwich RMI Harriers 3.13    
3 94 Charlotte Vickers U13 F Horwich RMI Harriers 3.12    
4 459 Oliver Walker U13 M East Cheshire 2.96    
5 79 Benjamin Hosford U11 M Trafford AC 2.91    
6 282 Imogen McBurnie U11 F East Cheshire 2.89    
7 91 Charlotte Hackett U11 F Crewe & Nantwich AC 2.26    
  
High Jump - Pool 1
1 404 Matthew Smith U13 M Blackburn Harriers 1.60    
2 203 Emily Marshall U13 F Kingston-Upon-Hull AC 1.45    
3 234 Eve Drury U13 F Leeds City AC 1.35    
3 279 Holly Bosworth U13 F West Cheshire AC 1.35    
5 453 Oliver Gill U13 M Blackburn Harriers 1.30    
6 66 Arthur Reilly U13 M City of Sheffield AC 1.30    
7 348 Jessie Caig U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 1.20    
8 94 Charlotte Vickers U13 F Horwich RMI Harriers 1.15    
9 151 Ella Rose Cowan U13 F Wirral AC 1.15    
  
Discus - Pool 1
1 357 Kara Stoll U13 F West Cheshire AC 22.73    
2 340 Jamie Greenhalgh U13 M Bolton United Harriers & AC 19.38    
3 521 Samuel Pickering U13 M Crewe & Nantwich AC 14.69    
4 284 Isaac Pickering U13 M Crewe & Nantwich AC 11.55    
5 542 Skye Marshall U13 F Gateshead Harriers 9.58    
  
Javelin - Pool 1
1 542 Skye Marshall U13 F Gateshead Harriers 28.67    
2 336 James Howarth U13 M Crewe & Nantwich AC 21.20    
3 360 Katie Betts U13 F Scunthorpe & District AC 18.40    
4 106 Edith Nixon U13 F Crewe & Nantwich AC 18.34    
5 72 Bella Varley U13 F Crewe & Nantwich AC 11.60    
6 18 Aisling Brooks U13 F Stockport Harriers & AC 9.67    
7 377 Lola-Mae Wilkins U13 F Crewe & Nantwich AC 8.75    
  
Javelin - Pool 2
1 455 Oliver Sanderson U13 M Leigh Harriers & AC 27.02    
2 521 Samuel Pickering U13 M Crewe & Nantwich AC 25.04    
3 352 Joseph Harney U13 M East Cheshire 22.66    
4 250 Findlay Carroll U13 M Blackburn Harriers 17.47    
5 276 Henry Smith U13 M Crewe & Nantwich AC 15.36    
6 3 Abigail Kingston U13 F Leeds City AC 14.42    
7 137 Elisha Carter U13 F Crewe & Nantwich AC 10.85    
  
Javelin - Pool 3
1 271 Harriet Wheeler U13 F West Cheshire AC 33.76    
2 562 Thomas Hennessey U13 M City of Sheffield AC 33.03    
3 575 Victoria Anestik U13 F Falkirk Victoria Harriers 30.58    
4 284 Isaac Pickering U13 M Crewe & Nantwich AC 19.44    
  
Shot - Pool 1
1 19 Alani Mai Dumbuya U13 F Leigh Harriers & AC 10.60    
2 271 Harriet Wheeler U13 F West Cheshire AC 8.61    
3 234 Eve Drury U13 F Leeds City AC 7.86    
4 268 Hannah McDermott U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 7.57    
5 521 Samuel Pickering U13 M Crewe & Nantwich AC 7.55    
6 137 Elisha Carter U13 F Crewe & Nantwich AC 4.40    
  
Shot - Pool 2
1 67 Ava Mitchell U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 7.53    
2 365 Layla Roden U13 F Rotherham Harriers & AC 6.38    
3 20 Aleshia O'Connor U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 6.03    
4 75 Ben Seymour U13 M City of Sheffield AC 5.93    
5 478 Rebecca McCaffrey U13 F Victoria Park City of Glasgow AC 5.83    
6 542 Skye Marshall U13 F Gateshead Harriers 5.31    
7 193 Elliot Jones U13 M Stockport Harriers & AC 5.22    
8 284 Isaac Pickering U13 M Crewe & Nantwich AC 5.20    
9 377 Lola-Mae Wilkins U13 F Crewe & Nantwich AC 4.47    
10 72 Bella Varley U13 F Crewe & Nantwich AC 4.22    
  
Pole Vault
1 588 Will Lane U17 M City of Sheffield AC 3.20    
2 496 Rudi May U15 M City of Sheffield AC 3.00    
3 66 Arthur Reilly U13 M City of Sheffield AC 2.40    
4 558 Sylvia Ruckledge U15 F City of Sheffield AC 2.30    
5 266 Grace James U13 F City of Sheffield AC 2.10    





Back to News List


10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code



the Longfords Conference & Function Suite for ALL members!

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details



New Site created by Ian Salisbury 2008