See below for Facebook Feed


See right sidebar for Twitter Feed

You are here >> Home - News - News Item

News Item

1 June 2021

Trafford AC Grand Prix 1st June Results



  
T1 1500m U15 Heat 1  
1 229 Harry Peacocke U15 M Rochdale Harriers & AC 4:30.97   PB  
2 264 Jonson Hughes U15 M Barnsley AC 4:31.42   PB  
3 261 Joe Machin U15 M City of Norwich AC 4:33.10      
4 278 Lilia Harris U15 F Rotherham Harriers & AC 4:35.49   PB  
5 190 Freya Murdoch U15 F Stockport Harriers & AC 4:39.35      
6 104 Cieran Milligan U15 M Preston Harriers 4:41.36   PB  
7 167 Ethan Chadwick U15 M Preston Harriers 4:44.28   PB  
8 194 Gabriel Mullen U15 M St Helens Sutton AC 4:46.11   PB  
9 479 William Moorhouse U15 M Preston Harriers 5:00.76      
  
T2 1500m U15 Heat 2  
1 248 Jake Parker U15 M Rotherham Harriers & AC 4:42.05   PB  
2 400 Sara Clough U15 F Sale Harriers Manchester 4:43.08   PB  
3 196 George Ellis U15 M Rotherham Harriers & AC 4:44.06   PB  
4 239 Iris Clarke U15 F Sutton-In-Ashfield Harriers & AC 4:47.73   PB  
5 56 Ava Clough U15 F Sale Harriers Manchester 4:48.29   PB  
6 172 Eva Jha U15 F Vale Royal AC 4:50.80   PB  
7 386 Sam Barlow U15 M Salford Harriers 5:01.22      
8 252 Jamie Barber U15 M Salford Harriers 5:05.88      
  
T3 1500m U15 Heat 3  
1 457 Sophie Harding U15 F Vale Royal AC 5:03.01   PB  
2 458 Sophie Haslam U15 F West Cheshire AC 5:06.40      
3 256 Jasmine Wright U15 F Trafford AC 5:06.86   PB  
4 30 Alfie Bundy U15 M Salford Harriers 5:10.02   PB  
5 241 Izzy Appleby U15 F Sale Harriers Manchester 5:11.01      
6 240 Isabella Backhouse U15 F Salford Harriers 5:12.62   PB  
7 375 Rosie Philbin U15 F Stockport Harriers & AC 5:13.59   PB  
8 16 Aisling Brooks U15 F Stockport Harriers & AC 5:14.27   PB  
9 42 Amber Davidson U15 F Salford Harriers 5:20.99   PB  
10 482 Zara Darkin U15 F Preston Harriers 5:34.95   PB  
  
T4 3000m Heat 1  
1 317 Osian Perrin U20 M Menai Track & Field 8:19.85   PB  
2 20 Alex Durant U20 M Sheffield AC 8:30.04   PB  
3 267 Joseph Moores SEN M Salford Harriers 8:30.80   PB  
4 296 Matthew Mackay U23 M Rossendale Harriers & AC 8:34.56   PB  
5 492 Robbie Brown SEN M City of York AC 8:37.32      
6 551 Andy Norman SEN M Altrincham & District AC 8:45.65      
7 430 Shane Robinson SEN M Lincoln Wellington AC 8:47.97      
8 276 Liam McCay U17 M Liverpool Harriers & AC 8:48.14   PB  
9 373 Ronny Wilson SEN M Lincoln Wellington AC 8:50.05      
10 484 Gary Priestley SEN M Salford Harriers 8:52.17      
11 495 Alex Bellew SEN M Leeds City AC 8:52.66      
12 52 Anthony O'Brien V50 M Liverpool Pembroke & Sefton AC 8:55.89      
13 292 Matt Rowlinson SEN M Vale Royal AC 8:57.66   PB  
14 488 Robin Regan U20 M Eden Runners 8:57.66   PB  
15 45 Andrew Miles SEN M Vale Royal AC 8:57.94      
16 468 Tom Humphries SEN M Lancaster & Morecambe AC 9:11.55   PB  
  
T5 3000m Heat 2  
1 275 Leo Cossham SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 8:53.26   PB  
2 342 Paul Coon V35 M Salford Harriers 8:56.30      
3 287 Mark Magee V35 M Blackburn Harriers 8:57.09   PB  
4 266 Joseph Godwood SEN M Witney RR 8:57.25   PB  
5 210 Harry Blackburn SEN M Knowsley Harriers AC 8:57.71   PB  
6 293 Matthew Briggs SEN M Morpeth Harriers & AC 8:58.87   PB  
7 111 David Rich SEN M Sale Harriers Manchester 9:10.78      
8 305 Nathan Williams SEN M Vale Royal AC 9:13.55   PB  
9 284 Marc Hartley SEN M Blackburn Harriers 9:14.62      
10 462 Stephen Campbell SEN M Knowsley Harriers AC 9:17.86      
11 350 Paul Peters SEN M Sale Harriers Manchester 9:18.28      
12 237 Ian Grime V50 M Salford Harriers 9:20.58      
13 294 Matthew Cooper SEN M Unattached 9:23.65   PB  
14 384 Ryan Bradshaw SEN M Blackburn Harriers 9:28.14      
15 262 Joe Roberts U20 M Warrington AC 9:40.69      
  
T6 3000m Heat 3  
1 554 Wyatt Hill SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 9:22.40   PB  
2 496 David Lewin SEN M Stockport Harriers & AC 9:30.05      
3 286 Mark Crabtree V40 M Vale Royal AC 9:33.84      
4 500 Alex Poulston U17 M Wirral AC 9:34.08      
5 108 Darren Russell V40 M Trafford AC 9:42.18      
6 23 Alex Kelly U17 M Liverpool Harriers & AC 9:44.20   PB  
7 494 Ryan Whiston SEN M Liverpool Harriers & AC 9:44.60      
8 288 Mark Russell V50 M Salford Harriers 9:44.80      
9 490 William Sutcliffe U17 M Wirral AC 9:44.92      
10 422 Sean Connon SEN M Chorlton Runners 9:46.28      
11 552 Abigail Howarth SEN F Leigh Harriers & AC 9:46.48      
12 475 Will Fossard SEN M Chorlton Runners 9:51.53      
13 487 Laura Hesketh SEN F Ribble Valley Harriers 10:07.19      
14 123 Elizabeth Renondeau V40 F Vale Royal AC 10:26.57      
  
T7 3000m Heat 4  
1 250 James Jordan V35 M Rochdale Harriers & AC 10:00.76      
2 200 Grace Roberts U17 F Vale Royal AC 10:12.24      
3 235 Hope Smith U17 F Vale Royal AC 10:23.73      
4 277 Libby Huxley U20 F Preston Harriers 10:26.50      
5 485 India Elliott SEN F Wakefield District Harriers & AC 10:29.21   PB  
6 550 Matthew Nicholson SEN M Ellesmere Port RC 10:31.35   PB  
7 107 Damian McQueen V45 M Holmfirth Harriers AC 10:39.97   PB  
8 195 Gareth Williams V50 M Vale Royal AC 10:40.02      
9 184 Fiona Corrick U20 F Liverpool Harriers & AC 10:40.25   PB  
10 555 Verity Clements U20 F Halifax Harriers AC 10:42.76      
11 498 John Harrison SEN M Ellesmere Port RC 11:03.65      
12 463 Steven Doxey V60 M Swinton Running Club 11:29.50      
13 251 James Rogers V45 M Wrexham AC 12:07.72      
14 489 Olivia Hare U17 F Rotherham Harriers & AC 12:32.46      
  
T8 800m Heat 1  
1 265 Josef Wilson U20 M Preston Harriers 1:57.95   PB  
2 10 Aidan Lynch U20 M Sale Harriers Manchester 1:58.17      
3 212 Harry Hayes SEN M Preston Harriers 1:58.89   PB  
  
T9 800m Heat 2  
1 341 Patrick Griffith U17 M Vale Royal AC 1:57.31   PB  
2 260 Joe Gebbie SEN M Blackburn Harriers 1:58.42   PB  
3 63 Ben Coop SEN M Bury AC 1:58.75      
4 391 Sam Hopkins U20 M Trafford AC 1:59.85      
5 304 Nathan Gray SEN M Border Harriers 1:59.92   PB  
6 491 Brodie Denholm SEN M Brighton Phoenix 2:01.79      
7 268 Joshua Carter U17 M Halifax Harriers AC 2:02.93      
  
T10 800m Heat 3  
1 460 Stanley Clarke U20 M Sutton-In-Ashfield Harriers & AC 1:58.22   PB  
2 298 Michael Dobson U17 M St Helens Sutton AC 1:59.79   PB  
3 117 Edward Pettitt U20 M Vale Royal AC 2:00.64   PB  
4 24 Alex MacFarlane U20 M Stockport Harriers & AC 2:02.10      
5 22 Alex Jones SEN M Trafford AC 2:03.40      
6 295 Matthew Hughes SEN M Liverpool Harriers & AC 2:09.69      
  
T11 800m Heat 4  
1 355 Philip Goodfellow U17 M Macclesfield Harriers & AC 2:03.4 (HT) PB  
2 247 Jacob Wood-Doyle U20 M Stockport Harriers & AC 2:04.8 (HT) PB  
3 231 Harry Sweeney U20 M Liverpool Harriers & AC 2:05.5 (HT) PB  
4 383 Rushawn Lewis SEN M Trafford AC 2:06.8 (HT)    
5 466 Thomas Chadwick U17 M Preston Harriers 2:07.2 (HT)    
6 71 Billy Reid U17 M Preston Harriers 2:08.1 (HT) PB  
7 270 Joshua Dutton U20 M Salford Harriers 2:10.6 (HT)    
8 271 Karl Taylor SEN M Stockport Harriers & AC 2:12.9 (HT)    
  
T12 800m Heat 5  
1 481 Zac Gaillemin U20 M Sale Harriers Manchester 2:06.66   PB  
2 281 Luke Parker U17 M Rotherham Harriers & AC 2:06.95   PB  
3 99 Chris Perry SEN M Exeter Harriers 2:11.73      
4 197 George Samuel Denye U17 M Preston Harriers 2:13.78   PB  
5 177 Evie Wild U20 F Stockport Harriers & AC 2:15.38      
6 381 Ruby Bell U20 F Sale Harriers Manchester 2:15.72      
7 456 Sophie Dunbobbin U17 F Saffron AC 2:17.23      
8 155 Emily Lowery SEN F Vale Royal AC 2:19.14      
  
T13 800m Heat 6  
1 169 Ethan Nation U17 M Salford Harriers 2:13.02   PB  
2 82 Carys Roberts U17 F West Cheshire AC 2:13.87   PB  
3 62 Ava Taperell U20 F Gateshead Harriers 2:16.56      
4 397 Samantha Mason U20 F Trafford AC 2:16.75   PB  
5 156 Emily Plimmer U20 F Wakefield District Harriers & AC 2:17.75   PB  
6 363 Rebecca Dilworth U17 F Macclesfield Harriers & AC 2:25.25      
  
T14 BMC 800m A  
1 505 David Locke U20 M Cardiff 1:49.04      
2 503 Shaun Gee U23 M Sale Harriers Manchester 1:49.44      
3 507 William Onek SEN M Sale Harriers Manchester 1:50.12      
4 506 Joseph Morrison U23 M West Cheshire AC 1:50.51      
5 502 James Fradley SEN M Newcastle (Staffs) 1:50.67      
6 501 Ben Brunswick SEN M Sale Harriers Manchester 1:50.80      
7 508 Patrick Taylor SEN M Birchfield Harriers 1:51.59      
8 504 Najib Hassan U23 M Sale Harriers Manchester 1:51.71      
  
T15 BMC 800m B  
1 521 Rebecca Bullock U23 W Basingstoke & Mid Hants 2:09.21      
2 520 Ty Brockley-Langford U20 W Salford Harriers 2:09.76      
3 522 Tamsin McGraw U23 W Amber Valley & Erewash AC 2:09.90      
4 523 Mena Scatchard U20 W Leeds City AC 2:10.59      
  
T16 BMC 800m C  
1 509 Will Bellamy U20 M Houghton Harriers 1:52.13      
2 536 Charlie Roberts U20 M St Helens Sutton AC 1:53.22      
3 514 Kian Wiles U20 M Barton & District AC 1:53.32      
4 512 Elliot Savage U17 M Sale Harriers Manchester 1:55.10      
5 511 Lewis Nagington U20 M Newcastle (Staffs) 2:00.02      
  
T17 BMC 800m E  
1 516 Miles Clisham U23 M Coventry Godiva Harriers 1:55.04      
2 518 Robert Smyk U23 M Salford Harriers 1:55.23      
3 517 Alex Kerfoot U20 M Preston Harriers 1:56.86      
4 519 Roman Hodgson U17 M Deeside AAC 1:57.83      
5 515 Tyler Cartlidge U20 M Deeside AAC 1:59.81      
  
T18 800m Heat 7  
1 253 Jamie Robertson U17 M Trafford AC 2:17.53   PB  
2 434 Simon Ellis V45 M Leeds City AC 2:21.81      
3 299 Millie Walton U17 F Preston Harriers 2:22.66   PB  
4 166 Esther Hulley U20 F Stockport Harriers & AC 2:25.21      
5 471 Tui Brooks U17 F Keighley & Craven AC 2:27.77      
  
T19 800m Heat 8  
1 158 Emily Russell U20 F Trafford AC 2:23.24      
2 254 Jasmine Reed U17 F Sale Harriers Manchester 2:23.65   PB  
3 114 Eden Edwards U17 F Deeside AAC 2:23.86   PB  
4 289 Martha Rayner U17 F Preston Harriers 2:26.05   PB  
5 412 Scarlett Metcalfe U17 F Keighley & Craven AC 2:27.69      
6 236 Ian Fitzpatrick V55 M Southport & Waterloo AC 2:27.87      
7 232 Helena Roberts U17 F Keighley & Craven AC 2:28.03      
  
T20 800m Heat 9  
1 369 Rick Cordwell V40 M Chorley Athletic & Triathlon Club 2:28.65   PB  
2 280 Luke Bodman SEN M Prestatyn Running Club 2:30.98   PB  
3 279 Lucie Davies U17 F Warrington AC 2:31.67      
4 130 Ellen Turnbull U20 F Warrington AC 2:32.12   PB  
5 346 Paul Lemmon V55 M Bingley Harriers & AC 2:42.43      
6 461 Stephanie Robson V45 F Bingley Harriers & AC 2:58.31      
  
T21 800m Heat 10  
1 234 Holly Jessop U17 F Stockport Harriers & AC 2:43.22   PB  
2 410 Sarayah Ormerod U17 F Stockport Harriers & AC 2:43.66   PB  
3 251 James Rogers V45 M Wrexham AC 2:56.65      
4 364 Rebecca Mills V40 F Swinton Running Club 3:05.17      
  
T22 1500m Heat 1  
1 245 Jacob Cann SEN M Horsham Blue Star Harriers 3:56.67   PB  
2 465 Thomas Baines SEN M Bristol & West AC 4:01.68   PB  
3 385 Ryan Worland SEN M Sale Harriers Manchester 4:02.48      
4 556 George Rowland U20 M Doncaster AC 4:07.32   PB  
5 263 Jonathan Stewart V40 M Leeds City AC 4:08.01      
6 273 Kieran Tait SEN M Leeds City AC 4:08.88   PB  
7 398 Samuel Bryan U20 M Trafford AC 4:09.53   PB  
8 467 Thomas Smales U20 M Barton & District AC 4:09.58      
9 274 Kristian Green U17 M Holmfirth Harriers AC 4:10.74   PB  
10 242 Jack Allison SEN M Leeds City AC 4:11.31      
11 560 Craig Fishwick SEN M Hallamshire Harriers Sheffield AC 4:12.74      
12 558 Mick Hill SEN M Leeds City AC 4:12.95   PB  
  
T23 BMC 1500m  
1 526 William Broom U23 M Chichester 3:48.15      
2 527 Samuel Charlton U23 M Wallsend AC 3:48.18      
3 528 Daniel Cheeseman SEN M City of York AC 3:48.98      
4 534 George Watson U23 M Loughborough Students 3:49.11      
5 529 Mitchel Cox U23 M Shaftesbury Barnet Harriers 3:50.66      
6 525 Andy Benson SEN M Preston Harriers 3:54.09      
7 531 Nick Hooker SEN M Leeds City AC 3:54.36      
8 535 Alistair Rutherford SEN M Liverpool Harriers & AC 3:55.09   PB  
9 532 Elliot Pocock U20 M Aldershot Farnham & District 3:57.71      
10 533 Finley Proffitt U20 M Trafford AC 3:58.57      
11 524 Joe Monk SEN M Preston Harriers 4:11.10      
  
T24 1500m Heat 2  
1 113 Deri McCluskey U17 M Maldwyn AC 4:15.37   PB  
2 557 Joe Warren U20 M Doncaster AC 4:15.71   PB  
3 17 Aled Breeze U17 M Maldwyn AC 4:15.73   PB  
4 151 Elliot Smith U20 M Newcastle (staffs) AC 4:16.39   PB  
5 204 Greg Kelly V35 M Stockport Harriers & AC 4:21.72   PB  
6 350 Paul Peters SEN M Sale Harriers Manchester 4:22.21   PB  
7 559 Daniel Fleming SEN M Burnley AC 4:22.34   PB  
8 259 Jennifer Walsh SEN F Leeds City AC 4:23.00      
9 358 Philippa Stone SEN F Middlesbrough AC (Mandale) 4:24.80      
10 437 Sonnyboy Hughes U17 M Barnsley AC 4:24.81   PB  
  
T25 1500m Heat 3  
1 243 Jack Catterall U17 M Stockport Harriers & AC 4:22.45   PB  
2 308 Oliver Cook U20 M Salford Harriers 4:23.97   PB  
3 562 Charlie Deakin U20 M Kirkby Milers 4:26.25      
4 566 Millie Howard SEN F Harrogate Harriers & AC 4:27.76      
5 105 Codie Dewhurst U17 M Blackburn Harriers 4:33.10   PB  
6 282 Luke Suffolk U20 M Preston Harriers 4:34.00   PB  
7 230 Harry Read U23 M Leigh Harriers & AC 4:37.24      
8 310 Orla Gregory U17 F Warrington AC 4:38.62   PB  
9 365 Rebecca Twardochleb SEN F Newcastle (staffs) AC 4:38.63   PB  
10 361 Rachel Friend SEN F Leeds City AC 4:43.18      
11 569 Vicki Cronin SEN F Trafford AC 5:00.25      
  
T26 1500m Heat 4  
1 69 Ben Wilson U20 M Sale Harriers Manchester 4:34.01   PB  
2 291 Matt Blake SEN M St Helens Sutton AC 4:34.04   PB  
3 564 Tom Murphy U17 M Chorley Athletic & Triathlon Club 4:40.22   PB  
4 567 Ben Wilson U20 M Chorley Athletic & Triathlon Club 4:40.96      
5 563 Jack Fowler U17 M Blackburn Harriers 4:43.93   PB  
6 561 Abbie Oliver SEN F Liverpool Harriers & AC 4:46.29      
7 565 Gabby Hodson U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 4:46.60      
8 65 Ben Roach U17 M Liverpool Harriers & AC 4:48.15   PB  
9 32 Alice Gale U17 F Vale Royal AC 4:49.16   PB  
10 86 Catherine Hooper SEN F Trafford AC 4:54.44      
  
T27 1500m Heat 5  
1 568 Libby Brown SEN F University of Cambridge 4:59.14   PB  
2 283 Lydia Blythe SEN F Reading AC 5:00.21      
3 148 Ellie Small U20 F Deeside AAC 5:01.43      
4 406 Sarah Howard SEN F Liverpool Harriers & AC 5:03.05      
5 238 Ian Roberts V45 M St Helens Sutton AC 5:05.64      
6 97 Charlotte Wilson-Dewhurst SEN F Liverpool Harriers & AC 5:06.08      
7 44 Amy Corfield SEN F St Helens Sutton AC 5:06.51   PB  
8 112 Debra Campbell V35 F Liverpool Pembroke & Sefton AC 5:08.13   PB  
9 199 Grace Rayner U17 F Preston Harriers 5:22.79      
10 300 Molly Roberts U17 F Vale Royal AC 5:31.95   PB  
11 451 Sonya Monaghan V50 F St Helens Sutton AC 5:56.47      
  
Hammer  
1 497 Hannah Blood SEN F Sale Harriers Manchester 55.43      
2 76 Cameron Scott-allan U17 M Liverpool Harriers & AC 44.42      
3 96 Charlotte Stuchbury SEN F Trafford AC 40.87      
4 374 Rosie Lasseter U20 F Stockport Track & Field 37.91      
5 233 Holly Benson U20 F Stockport Harriers & AC 36.78      
6 153 Emily Hartley SEN F Wigan & District Harriers & AC 35.72      
7 80 Cameron Unsworth U17 M Trafford AC 35.35      
8 74 Blythe Cordwell U17 F Chorley Athletic & Triathlon Club 34.92      
9 272 Kerrie Buckley V40 F Trafford AC 31.35      
  
Javelin  
1 388 Sam Dean SEN M Sale Harriers Manchester 56.87      
2 244 Jack Shingler U20 M Wigan & District Harriers & AC 49.75      
3 80 Cameron Unsworth U17 M Trafford AC 43.68      
4 163 Emma Howe SEN F Thames Valley Harriers 43.45      
5 213 Harry Miller-Reedman U20 M Stockport Harriers & AC 42.10      
6 303 Nathan Booth SEN M Sale Harriers Manchester 34.71      
7 233 Holly Benson U20 F Stockport Harriers & AC 32.80      
8 368 Rebekah Hopper U23 F Wigan & District Harriers & AC 30.85      
9 166 Esther Hulley U20 F Stockport Harriers & AC 24.02   PB  





Back to News List



We are raising funds for a new track, please click here to help us reach our goal.


10% off Trespass outdoor gear. Enter code at checkout.
Online only. Code may be changed/withdrawn at any time in the event of misuse.
Email alan@batfl.co.uk for discount code



the Longfords Conference & Function Suite for ALL members!

Your Advert Could Be Seen Here
Contact Us For More Details



New Site created by Ian Salisbury 2008